Google dnes představil hned tři nová zařízení z řady Nexus, která slouží jako výkladní skříň pro operační systém Android. Jde o první phablet od Googlu Nexus 6, nový tablet Nexus 9 a multimediální centrum Nexus Player.

Nexus Family

Nexus 6 v kostce
Nexus 6 patří mezi největší telefony na trhu, má úhlopříčku 5,9“. Celý model vychází z Motoroly Moto X druhé generace. Google se letos rozhodl nabídnout stroj se špičkovými parametry – displej má QHD rozlišení podobně jako Note 4 a LG G3, procesor je Snapdragon 805 a telefon bude mít v základní verzi 32 GB paměti pro data aplikace.

Nexus 6 je podle informací od Motoroly voděodolný (bez přesných specifikací) a podporuje bezdrátové napájení. Kromě toho je možné telefon s akumulátorem s kapacitou 3220 mAh rychle dobíjet v balení dodávanou "turbonabíječkou". Patnáct minut nabíjení má stačit na šest hodin provozu telefonu.

Proti předchozím modelům telefonů Nexus bude Nexus 6 citelně dražší, 649 USD bez daně, tedy kolem 16 tisíc korun.

OS: Android 5.0
Displej: 5,96" (15,1 cm), 2560 x 1440 bodů
Procesor: Snapdragon 805
Fotoaparát: zadní 13 Mpx, přední 2 MPx
Paměť: 3 GB RAM; 32 nebo 64 GB, bez microSD
Rozměry: 83 x 159 x 10 mm
Hmotnost: 184 gramů
Cena: cca 16 000 Kč

Nexus 9 v kostce
Tablet Nexus 9 vyrobí HTC. Tablet s úhlopříčkou 8,9“ bude mít poměr stran 4 : 3 a rozlišení 2048 x 1536, pohánět jej bude nejvýkonnější mobilní procesor s podporou 64bitových instrukcí Tegra K1 od nVidie. Výkonný procesor doplní 2 GB RAM a 16 nebo 32 GB paměti pro data a aplikace. Google slibuje výdrž přes devět hodin. K tabletu bude také k dispozici pouzdro s klávesnicí. Cena základní verze vychází v přepočtu na 10 tisíc korun. 

OS: Android 5.0
Displej: 8,9" (22,6 cm), 2048 x 1536 bodů
Procesor: Tegra K1 64bit
Fotoaparát: zadní 8 Mpx, přední 1,6 MPx
Paměť: 2 GB RAM; 16 nebo 32 GB, bez microSD
Rozměry153,7 x 228,25 x 7,95 mm
Hmotnost: 425 gramů
Cena: cca 10 000 Kč 

Nexus Player v kostce
Největším překvapením je utajený Nexus Player od Asusu, kulaté ploché multimediální centrum s podporou funkcí Chromecastu a s možností spouštět aplikace pro Android. Jde o první oficiální zařízení z řady Android TV. Zajímavé je, že jej nepohání procesor Tegra jako vývojářský vzorek, ale procesor Atom od Intelu. K set-top-boxu za 100 dolarů (2400 korun) bude také k dispozici herní ovladač za 39 USD, tedy asi za tisíc korun.

OS: Android 5.0
Displej: podle připojení televize
Procesor: Intel Atom, 1,8 GHz
Paměť: 1 GB RAM; 8 GB, bez microSD
Rozměry: průměr 120 mm, výška 20 mm
Hmotnost: 235 gramů
Cena: cca 2400 Kč 

Tablet a set-top-box budou k dispozici první týden v listopadu, telefon Nexus 6 se začne prodávat v průběhu listopadu. Všechna dnes představená zařízení budou vybavena novou verzí Androidu s označením 5.0 Lollipop, česky Lízátko.

 


Nové Nexusy 9 a 6 bude v ČR možné zakoupit u oficiální distribuce HTC a Motoroly. Konkrétní datum Google oznámí později.

Lízátko přinese plynulejší telefony

Android L má být největší aktualizací systému v jeho šestileté historii. Největší změnou je úprava jádra systému, respektive způsobu, jakým Android spouští aplikace. Místo rutiny Dalvik Android L nabídne rychlejší Android Runtime, zkráceně ART. V prostředí ART se aplikace pomaleji instalují a zabírají více paměti, ale jejich spuštění i běh je citelně rychlejší – až dvojnásobně ve srovnání s Dalvikem. ART také nativně podporuje 64bitové procesory.

Zásadní vnitřní změnu doprovází také změna designu systému. Google už na konferenci Google I//O představil styl označený jako Material Design. Jde o přístup, který se snaží o přehlednější podání informací s využitím výrazných barev a plochých grafických prvků propojených animacemi. Systém má také novou grafiku ovládacích prvků, které připomínají symboly na herním ovladači Sony PlayStation – kroužek pro návrat na domácí obrazovku, trojúhelník pro pohyb zpět v menu aplikace a čtvereček pro zobrazení spuštěných aplikací.

Díky vydání Android L ve vývojářské verzi má nový design nejen spousta aplikací od Googlu, ale také programy nezávislých vývojářů, například Battery Widget Reborn od Tomáše Hubálka.

Změnil se také systém notifikací a jejich synchronizace napříč zařízeními, součástí systému je také možnost notifikace ztlumit bez toho, aby bylo kvůli klidu uživatele nutné vypnout datové sítě. Notifikace bude možné nově zobrazovat přímo na zamčené obrazovce telefonu s automatickým řazením podle důležitosti.

Google změnil také přepínání mezi aplikacemi. Místo seznamu malých náhledů spuštěných aplikací Android L nabízí „rolodex“ záložek s aplikacemi a otevřenými webovými stránkami. Dalších menších změn pro tvůrce aplikací jsou stovky.

Podle české pobočky Googlu budou nová mobilní zařízení dostupná i v Česku, minimálně to platí pro tablet od HTC, které má v ČR zastoupení, na rozdíl od Motoroly. Nexus 6 by se mohl do ČR dostat, pokud Google neotevře svůj obchod s HW, až Lenovo dokončí akvizici Motorola Mobility. 

Samotný Android Lollipop bude k dispozici pro Nexus 7 (obě generace) a Nexus 10 od 3. listopadu formou OTA, tedy stažením přímo do tabletu. Lollipop bude dostupný také pro telefony Nexus 4 a Nexus 5. Vývojáři budou moci ručně nainstalovat Android Lollipop do svých zařízení už koncem tohoto týdne.

Android 5 zamíří i na další telefony, typicky na nejdražší modely velkých výrobců. Samsung i HTC by měly nabídnout Lollipop do 90 dní od jeho uvolnění. Během několika týdnů by pak měly na trh přijít také nové telefony s Androidem 5.0 z výroby. Mezi ně by měl patřit i Huawei Mate 7, který na Android Lollipop láká tím, že ve verzi prezentované na veletrhu IFA použil ovládací prvky z nové verze Androidu. Velmi brzy získají Lollipop také telefony postavené na platformě Android One, které aktualizuje přímo Google. V ČR se ale tyto telefony představené nedávno v Indii neprodávají.

Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru