Chytrý telefon toho umí dost už po vybalení z krabice, ale až aplikace z něj udělají opravdového pomocníka. Nabídka pro Android je rozsáhlá, v Play Storu jsou k dispozici statisíce více či méně kvalitních aplikací. Spousta bezplatných i placených by si místo v seznamu zasloužila, ale zmiňovat je nebudeme. Dnes se totiž soustředíme na aplikace, které patří do „základní výbavy“ a neměly by chybět na žádném chytrém telefonu. Právě ony z něj totiž dělají chytráka. Navíc jsou kromě her a jedné výjimky všechny bezplatné.

Předpokládáme, že máte telefon správně nastavený – přidali jste na něj účet Google (máte tedy přístup k Obchodu Play, ideálně i s nastaveným způsobem placení) a jste nějakým způsobem připojeni k internetu (pokud možno přes wi-fi). Podrobněji se základům s novým smartphonem věnujeme ve včerejším článku, nejde o nic složitého.

Disk Google, YouTube a QuickOffice, Chrome

Od Googlu už máte ve svém androidím telefonu předinstalovanou slušnou výbavu, měli byste ale zvážit on-line úložiště Disk Google, případně ho doplnit vynikajícím editorem QuickOffice. Ten sice už Google nahradil sadou samostatných aplikací, ale v nabídce jej stále má.

Silně také doporučujeme doinstalovat aplikaci YouTube, která na některých telefonech chybí. Jakýkoli mobil s trochu silnějším hardwarem pak zvládne i prohlížeč Chrome, který navíc umí komunikovat s tím desktopovým. Všechny čtyři aplikace od Googlu jsou zdarma, kvalitně zpracované a pohodlné na práci i na zábavu.

=> Disk Google na Google Play Store
=> Quickoffice na Google Play Store 
=> YouTube na Google Play Store 
=> Chrome na Google Play Store

Pubtran a Můj vlak – jízdní řády vždy a všude

Nestíháte autobus a potřebujete se rychle podívat, kdy jede další? Nebo už sedíte v tramvaji a zajímá vás, v kolik hodin vystoupíte před domem? Jednoduchá aplikace Pubtran se napojuje na databáze IDOS a dopravních podniků, a navíc podle GPS pozná, poblíž které zastávky se nacházíte, a umí ukládat oblíbená vyhledávání. Je zdarma a nikdy už nebudete muset hledat na nečitelných jízdních řádech, kdy vám to vlastně jede.

Velmi povedenou aplikaci Můj vlak vydaly nedávno České dráhy. Pokud jezdíte častěji vlakem, je v podstatě nutností, už kvůli detailním informacím o konkrétním spoji, vlaku a všech výlukách.

=> Pubtran na Google Play Store
=> Můj vlak na Google Play Store

Počasí – Yahoo! weather

Aplikací na sledování počasí je spousta, ta od Yahoo! skvěle vypadá a nabízí widget i přehled v notifikační liště, kromě toho můžete po rozkliknutí analyzovat dost detailní údaje. I pokud nejste posedlí sledováním rychlosti větru a dlouhodobé předpovědi – podívat se na displej telefonu, kolik je ve vašem okolí (nebo třeba cíli cesty) stupňů, je prostě praktické.

=> Yahoo Weather na Google Play Store

RunKeeper – pro každého sportovce

GPS je mocný nástroj, a s RunKeeperem můžete velmi přesně měřit, kolik kilometrů jste ušli, uběhli nebo ujeli na kole, kolik jste při tom spálili kalorií, a ještě si cestu zobrazit na mapě. Všemožných aktivit (včetně zimních sportů, ale také třeba plavání) je v aplikaci spousta, záznamy si můžete (neveřejně) nahrávat na internet a sledovat, jak se zlepšujete, a to i v bezplatné verzi. Velcí sportovci si případně mohou předplatit rozšířenou verzi Elite, ale omezení bezplatné verze nejsou nijak obtěžující.

=> RunKeeper na Google Play Store

Battery Widget Reborn

Jediná placená aplikace v seznamu ukazuje zbylá procenta baterky v notifikační liště nebo pomocí widgetu, její síla ale hlavně spočívá v tom, že velmi přesně odhadne, jak dlouho ještě telefon vydrží nabitý (čím déle ji používáte, tím jsou statistiky přesnější). Kompletní přehled funkcí najdete v Play Storu, podstatné je, že než za aplikaci zaplatíte, máte možnost si ji vyzkoušet a v klidu se rozhodnout. Nová verze nabízí vzhled plně přizpůsobený nejnovější verzi Androidu.

=> Battery Widget Reborn BETA/Zkušební na Google Play Store 
=> Battery Widget Reborn (49 Kč) na Google Play Store

Tiny Flashlight

Jednoduchá aplikace Svítilna zapne blesk u fotoaparátu (zvládne i blikat nebo svítit displejem). Umí vytvořit widget na plošek, ovládání je jednoduché a na Play Storu sbírá vysoká hodnocení. Jen si ověřte, jestli už podobnou aplikaci nemáte ve výbavě od výrobce telefonu, jinak ji oceníte při pozdním návratu domů i noční cestě do kuchyně.

=> Tiny Flashlight na Google Play Store

Poznámky – Google Keep, Evernote, OneNote

Občas se hodí napsat si rychle poznámku, a to i těm, kteří jinak nejsou nijak zvlášť organizovaní. Google Keep je jednoduchý (i když čím dál šikovnější) poznámkovač, který je součástí disku Google, Evernote je populární a velmi propracovaná aplikace s mnohem širšími možnostmi (právě pro organizovanější uživatele), a OneNote je dlouholetou součástí sady MS Office – na Android je jako aplikace dostupný zvlášť a pro každého. Poznámky se vždy synchronizují s různými zařízeními, včetně počítače, všechny tři aplikace jsou uživatelsky přívětivé a všechny jsou zdarma (Evernote pak nabízí i placenou Premium verzi).

=> Google Keep na Google Play Store 
=> Evernote na Google Play Store 
=> OneNote na Google Play Store

Cloudová úložiště – Dropbox, OneDrive

Takzvaný cloud má mnoho výhod, přičemž dvě jednoznačně vyčnívají. Zaprvé jsou vaše data dostupná (synchronizovaná) na mnoha zařízeních, nemusíte přenášet soubory přes USB ani je sami sobě posílat e-mailem. Druhá výhoda je záloha. I kdyby vám telefon spadl do kanálu, přihlásíte se na jiném a data jsou nepoškozená, protože nejsou uložená v zařízení, nýbrž na internetu. Jedním z nejznámějších a nejlepších poskytovatelů je Dropbox, velká většina uživatelů má také účet u Microsoftu a využije OneDrive. Obě aplikace jsou bezplatné, obě umí mimo jiné automaticky (a samozřejmě neveřejně) zálohovat vámi pořízené fotografie. Uživatelé Office 365 pak na OneDrive získají 1 TB prostoru pro data.

=> Dropbox na Google Play Store 
=> OneDrive na Google Play Store

Mapy.cz a Google Maps

Mapy od Googlu patří k základní výbavě telefonu – umí zobrazit klasickou mapu, satelitní snímky, hustotu dopravy, navigovat pěšky, na kole, v MHD i autem… Velký monitor počítače je určitě komfortnější, ale aplikace je výborně použitelná a dobře se ovládá. Mapy.cz od Seznamu jsme chválili i v naší recenzi. Jsou pěkné a přehledné, tím ale Google neporáží – stanou se nedocenitelným doplňkem pro každého turistu, mohou totiž celou turistickou mapu stáhnout do telefonu, aby byla přístupná i bez připojení k internetu. Neztratíte se tak ani v hlubokém lese, kde není signál. Obě aplikace jsou zdarma.

=> Google Maps na Google Play Store 
=> Mapy.cz na Google Play Store

Sociální sítě

Velké procento lidí se dnes pohybuje po sociálních sítích, na Android jsou dostupné oficiální aplikace všech těch nejznámějších. Kromě běžných funkcí (sdílení a čtení cizích příspěvků) opět zaujme možnost zálohovat (neveřejně) fotky s tím, že je později můžete sdílet, ale rozhodně už o ně nepřijdete – Google+ navíc umí fotky vylepšit a inteligentně upravovat.

=> Google+ na Google Play Store 
=> Facebook na Google Play Store 
=> Facebook Messenger na Google Play Store 
=> LinkedIn na Google Play Store 
=> Twitter na Google Play Store 
=> Flickr na Google Play Store 
=> Tumblr na Google Play Store 
=> Instagram na Google Play Store 
=> Snapchat na Google Play Store
=> Foursquare na Google Play Store

Operátoři a banka

Dvě praktické aplikace možná nebudete používat každý den, ale na chytrém telefonu by neměly chybět. První je aplikace operátora, přes kterou můžete kontrolovat útratu nebo využití dat, případně zapínat a vypínat služby. Druhou je pak aplikace internetového bankovnictví. Vyplňovat údaje příkazu k úhradě na malé mobilní klávesnici nemusí být extra pohodlné, ale jde to, navíc dnes mnohá vyúčtování obsahují QR kód, který údaje předvyplní – ve výsledku tak na mobilu čas ještě ušetříte. Možnost kontrolovat stav účtu kdykoli a kdekoli se také hodí.

=> Můj T-Mobile na Google Play Store 
=> Můj Vodafone na Google Play Store 
=> Moje O2 na Google Play Store

Bankovních aplikací je na výběr příliš mnoho na to, abychom je vypisovali, svoji banku můžete zkusit najít přímo v Obchodě Play

=> VYHLEDÁVÁNÍ na Google Play Store

Přehršel her

Na smartphonu a tabletu se dobře hrají hry, a pokud přecházíte z „hloupého“ telefonu, překvapí vás grafika. Ta úspěšně dohání počítače – mobilní hry se sice pořád nevyrovnají počítačovým grafickým hitům, jako je Crysis nebo The Witcher 2, ale rozhodně vypadají úžasně. Některé z her zmíněných níže jsou zdarma, ale podporují tzv. mikrotransakce – za odemčení určitých vylepšení (nebo třeba za zásobu herní měny) platíte přímo ve hře, a to opravdovými penězi ze své platební karty. Jiné jsou klasicky placené a během hraní už „neobtěžují“. Pozor si také musíte dát na to, aby hra fungovala na vašem telefonu – slabší a levnější modely si neporadí s každou graficky náročnou hrou, vyšší třídy už nemívají problém.

=> Angry Birds (zdarma i placené) na Google Play Store 
=> Draw Something 2 (mikrotransakce) na Google Play Store 
=> Minecraft - Pocket Edition (169 Kč) na Google Play Store

=> DEAD TRIGGER 2 (mikrotransakce) na Google Play Store
=> Candy Crush Soda Saga (mikrotransakce) na Google Play Store

=> Despicable Me (mikrotransakce) na Google Play Store 
=> Fast & Furious 6 (mikrotransakce, recenze) na Google Play Store 
=> Super Stickman Golf (mikrotransakce) na Google Play Store 
=> Real Racing 3 (mikrotransakce, recenze) na Google Play Store 
=> Riptide GP 2 (59,99 Kč) na Google Play Store 
=> Hill Climber (mikrotransakce) na Google Play Store 
=> Asphalt 8: Airborne (mikrotransakce) na Google Play Store 
=> GTA: San Andreas (168 Kč) na Google Play Store


=> NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ZDARMA na Google Play Store 
=> NEJPOPULÁRNĚJŠÍ PLACENÉ na Google Play Store

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru