Samsung podle očekávání na akci Unpacked představil nové mobilní telefony, které mají zastavit pokles tržního podílu korejské firmy. Galaxy S6 a Galaxy S6 Edge přinesou vyšší rozlišení displeje a rychlejší paměti, díky kterým se mají odlišit od levnější konkurence.

Více pozornosti poutá model Edge s displejem zahnutým na oba boky přístroje. Proti Galaxy Note Edge jde ale o čistě designový prvek, postranní lišta na boku chybí. Oba modely mají Super AMOLED displej s vysokým rozlišením 2560 × 1440 bodů, který na trhu nemá konkurenci.

QHD displej nabízí zejména LG u svého vlajkového modelu LG G3, ten ale využívá LCD technologii s horším barevným podáním a menším kontrastem. Samsung se navíc chlubí rekordní jemností displeje, protože má u obou modelů menší úhlopříčku 5,1“ proti 5,5“ u LG G3. Galaxy S6 je pak prvním telefonem, který nabídne přední krycí sklo Gorilla Glass 4, které je ještě odolnější vůči poškození, největší změnou má být větší odolnost vůči roztříštění v případě, že jsou na displeji škrábance.

Oba telefony pohání procesor Exynos vlastní výroby, první 64bitový procesor typu ARM vyrobený 14nm technologií. Menší velikost křemíkových polovodičů se má příznivě projevit na celkové spotřebě telefonu spolu s hardwarovým dekódováním videa v moderním formátu VP9. Procesor má být o 20 procent rychlejší než čip v Galaxy Note 4 a je o 35 procent úspornější.

 

 "Lepší než iPhone 6 Plus"

Překvapením, o kterém se spekulovalo, je absence slotu pro paměťové karty. Samsung po vzoru Applu nabídne pevně danou kapacitu vnitřní paměti – 32, 64 nebo 128 GB. V paměti se skrývá další technologická novinka – nový typ rychlejších pamětí USF 2.0. Netypická je také extrémně rychlá operační paměť typu LPDDR4 s kapacitou 3 GB.

Samsung vylepší také fotoaparáty. Vzadu je 16Mx snímač s optickou stabilizací obrazu a vysokou světelností objektivu f1,9, přední kamerka má rozlišení 5MPx. Lepší snímky má nabídnout kombinace technologií, jako je automatické HDR v reálném čase a automatické vyvážení bílé s pomocí IR senzoru.

Schopnosti fotoaparátu Samsung prezentoval na přímém srovnání s iPhonem 6 Plus. Největší náskok má při snímání za špatných světelných podmínek. Fotografie i videa jsou světlejší. Je v nich šum, ale obsahují mnohem více detailů než skoro černé snímky konkurence. 

Přítomnost bezdrátového nabíjení s podporou standardů WPC a PMA pak není úplnou novinkou, například telefony Lumia jej nabízejí několik let, ale Samsung k tomu přidává podporu velmi rychlého dobíjení. Deset minut v nabíječce má dodat 4 hodiny používání telefonu. Výdrž by měla být výrazně větší než u iPhonu 6, alespoň se s ním Samsung srovnával v průběhu prezentace.

Výbavu doplňuje snímač otisků prstů, který už stejně jako u iPhonu nebo Mate 7 funguje na pouhý dotyk. Ve výsledku je Galaxy S6 v obou verzích nejlépe vybaveným mobilním telefonem na trhu.

Software správným směrem

Softwarově Samsung zařadil spíše zpátečku. Po záplavě málo užitečných funkcí v předchozích letech firma zavedla redukční dietu a soustředila se na rychlost a plynulost uživatelského prostředí. Novinkou jsou podobně jako u HTC témata, tedy možnost změnit vzhled uživatelského prostředí tak, jak to už delší dobu nabízí Huawei či Xiaomi a další čínští výrobci telefonů.

Galaxy S6 Edge nebude mít postranní pruh s aplikacemi, ale malý prostor po stranách využije pro rychlý přístup k pěti oblíbeným kontaktům.

Novou funkcí je také možnost spuštění fotoaparátu z libovolné aplikace dvojitým stiskem tlačítka „home“. Fotoaparát by měl být podle Samsungu aktivní za 0,7 sekundy.

Placení mobilem všude

Samsung vedle nových telefonů představil také vlastní systém mobilních plateb, který podporuje bezdotykové platby přes NFC i MTS (magnetický zabezpečený přenos). Výhodou služby Samsung Pay je schopnost platit telefonem všude, kde přijímají NFC platby, i tam, kde mají terminály pouze pro klasické platební karty s magnetickým proužkem. Samsung Pay bude dostupný v létě, ale pouze v USA a Koreji.

Další novinkou je GearVR, helma pro virtuální realitu, která pracuje s novými telefony. V Česku ale nejspíše stejně jako předchůdce pro Note 4 nebude GearVR dostupná.

 Galaxy S6 se začne prodávat 10. dubna ve 20 zemích. 

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru