Čínská značka Honor u nás doposud nabízela dva telefony, které vynikly zajímavými specifikacemi za poměrně nízkou cenu. Nabídku telefonů, které patří do rodiny Huawei, nyní rozšířil zatím nejlevnější model Honor Holly, který opakuje povedený trik: překvapivou výbavu za velmi nízkou cenu.

Předchozí telefon Honor 3C vynikl tím, že s cenovkou pod čtyři tisíce nabídl HD displej a 2 GB paměti RAM, čímž se vyrovnal řádově dražším telefonům. Nový Honor Holly ze zmíněného modelu přímo vychází. Na krabičce je dokonce pojmenovaný i jako “3C Lite”. Jak naznačuje alternativní název, jedná se tak vlastně o odstrojenou verzi původního telefonu. Nižší je ale také cena - v současné době je Holly dostupný jen za 3300 korun.

Bude se líbit Může vadit
Velmi nízká cena Slabší baterie
Pěkný HD displej Větší rozměry
Dual SIM  

 

 

 

 

I přes nízkou cenu ale telefonu zůstal velký HD displej s úhlopříčkou 5 palců. Ukazuje se tak, že rozlišení 1280 x 720 se již stává běžnou výbavou i poměrně levných telefonů. Obraz Honoru je kvalitní a má i dobré pozorovací úhly. I přes poměrně velkou úhlopříčku je navíc zobrazení dostatečně jemné a rastr už tak není při běžném používání znatelný.

Méně kvalitní je však podsvícení displeje. Jas má sice i automatickou regulaci, ta ale není moc přesná a ve tmě zbytečně přesvětluje. Naproti tomu jas nestačí na pohodlnou práci na slunci. Když to ale porovnáme s jinými telefony se stejnou cenou, je na tom Holly pořád skvěle.

Ve srovnání se svým starším bratrem Honor Holly vyrostl. Nápadné jsou hlavně široké rámečky po stranách displeje ve srovnání s Honorem 3C. Dolní stranu rozšiřují senzorická tlačítka, ale to je možné brát i jako pozitivum, ne každý má rád to, jak virtuální tlačítka zabírají plochu displeje. To ale působí zvláštně vzhledem k tomu, že z původní výbavy se spíše ubíralo, menší je například i baterie.

Tělo Honor Holly je samozřejmě plastové. Dílensky je ale telefon zpracovaný dobře a kryty pěkně sedí. Zadní strana je sice hladká, ale telefon se drží dobře a nevyklouzává. Oproti relativně hranatému 3C se Holly nahoře a dole zaoblil. Zaoblená je i zadní strana. Telefon tak působí “buclatě”.

Designově telefon není  příliš nápaditý. Výrobce alespoň k černé přední straně dává bílý zadní kryt. Na bílém podkladu nejsou vidět otisky a šmouhy, které jsou typické pro tmavé lesklé kryty.

Uvnitř se nachází shodný starší čtyřjádrový procesor MediaTek MT6582 s taktem 1,3 GHz. Kapacita paměti RAM ale oproti původnímu modelu klesla na ve své třídě běžnější 1 GB.

Plynulý chod i s menší pamětí

Výrobci se přes omezení operační paměti podařilo telefon poměrně dobře optimalizovat. Původní 3C se občas zacukal, Holly je subjektivně plynulejší. Občasné zpomalení se objevuje jen při návratu z některých aplikací. Plynule funguje dokonce i hra Candy Crush Saga, s kterou má řada telefonů se staršími čipy od MediaTeku problémy.

Příjemnou zprávou je také zdvojnásobení kapacity vnitřní paměti: Honor Holly dostal úložiště s velmi nadstandardní kapacitou 16 GB.

Slabší je naopak výdrž baterie s kapacitou pouze 2000 mAh. Celý den telefon sice na jedno nabití zvládne, ale při častějším využívání procenta nabití rychle mizí.

Fotoaparát má rozlišení 8 MPx a LED blesk. Při slunečném počasí jsou obrázky dobré, ale mají klasické nedostatky jako přesvětlování či problémy s ostrostí. V prostředí s menším světlem se pak objevuje znatelný šum. S přihlédnutím k cenové kategorii telefonu ale nejde fotoaparát příliš kritizovat, naopak.

Kritiku si zaslouží spíše přední kamerka s 2 MPx. Fotografie z ní nejsou příliš kvalitní. Opět se objevují problémy hlavně s přesvícením. Pro fanoušky selfie tak telefon rozhodně není.

Poněkud nečekané problémy se ale při testování objevily u klasického volání. I přes úspěšnou synchronizaci kontaktů do telefonu se při příchozích hovorech nezobrazovala jména volajících. Zároveň telefon po přiložení k uchu zhasne, ale poté už se často nerozsvítí, což komplikuje ukončení hovoru.

Honor Holly je ve výsledku velmi zajímavou volbou pro všechny, kteří nechtějí do telefonu investovat příliš mnoho peněz, ale zároveň se nechtějí spokojit se zastaralými modely. Kvalitní HD displej a velké úložiště jsou navíc při ceně 3300 velice nadstandardní. V podobné cenové relaci má takový displej na našem trhu snad jen Acer Liquid Z500, který má ale jen 4GB úložiště. Telefonu Honor tak lze odpustit drobné nedostatky a vlastně také absenci rychlých sítí LTE či bezkontaktní technologie NFC, i když nejrychlejší mobilní data již začínají pronikat i do levných telefonů. Výbava nejlevnějších modelů s podporou sítí čtvrté generace je ale mnohem horší.

Honor Holly

Displej: 5" IPS LCD, 1280 x 720 bodů (294 ppi)
Procesor: čtyřjádrový MediaTek MT6582; 1,3 GHz
Paměť: 1 GB RAM, 16 GB úložiště (rozšiřitelné o MicroSD s kapacitou 32 GB)
Fotoaparát: 8 MPx, přední 2 MPx
Baterie: 2000 mAh
OS: Android 4.4.2 Kitkat s Emotion UI 2.3
Rozměry: 142,2 x 72,3 x 9,4 mm
Hmotnost: 156 g 
Cena: 3299 Kč

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru