„Furt máš mobil u hlavy, akorát z toho dostaneš rakovinu!“ Podobné věty byly před patnácti lety běžné. Nástup prvních mobilních telefonů přinesl spoustu skepse a i část lékařů varovala před možnými zdravotními riziky, včetně rakoviny mozku. Dlouhodobá data ale potvrzují, že mobilní telefony nemají na zhoubné bujení v lebeční dutině vliv.

Autor studie Simon Chapman z University of Sydney se svými kolegy zpracoval data o všech pacientech s rakovinou mozku v Austrálii v letech 1982 až 2012 a porovnal je s daty o používání mobilních telefonů. Analýza zveřejněná ve vědeckém časopisu Cancer Epidemiology ukázala, že počet pacientů s diagnózou nádoru na mozku zůstal v průběhu sledovaných třiceti let stejný. Jedinou výjimkou byl nárůst počtu případů u seniorů, tento nárůst ale začal už pět let před spuštěním mobilní telefonní sítě. Důvodem zvýšení počtu odhalených případů je podle autorů kvalitnější diagnostika.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru