Větší emoji, možnost kreslit prstem zprávy na iPhonu a lépe dýchat s Apple Watch. Z pohledu běžného uživatele Apple na vývojářské konferenci ukázal, že už moc neví, jak své produkty vylepšit. Z pohledu vývojářů byla přednáška vedení společnosti na konferenci WWDC mnohem zajímavější.

Apple znovu ukázal, jak dobře umí propojit zařízení, která vyrábí, a tvůrcům aplikací zpřístupnil nové systémové funkce, které jim pomohou zlepšit vlastní aplikace. MacBooky a zařízení s iOS si budou například automaticky sdílet obsah systémové schránky se zkopírovaným textem či obrázky. Zároveň se nenaplnila odvážní očekávání, jako zpřístupnění chatovací aplikace od Applu na Androidu nebo představení vylepšených MacBooků.

Nejvíce času Apple překvapivě věnoval změnám v aplikaci Messages, které umožní v podstatě to, co u své chystané komunikační aplikace Allo – možnost zvětšovat velikost písma, velké emotikony, zobrazení videa a fotografií z odkazů na webu a šifrování.

Největší dopad na uživatele však může mít nová aplikace Home, která umožní z jednoho místa ovládat zařízení takzvané chytré domácnosti od různých výrobců. Apple je zatím jediný, kdo dokázal výrobcům elektroniky vnutit podporu jednotné komunikační technologie HomeKit, která nahrazuje tradiční průmyslové standardy.

Apple přes relativně malé změny v iOS a macOS (největší změnou je změna názvu systému pro počítače Mac) označuje nové verze svého softwaru za největší v historii. Testovací verze nového softwaru Apple obratem zpřístupnil vývojářům, nadšení uživatelé mohou vyzkoušet betaverze již v červnu, Apple pak nabídne bezplatný upgrade na nové systémy na podzim.

 

Sledovali jsme online

 
13.6.2016 15:25 | Vylepšená Apple Music

Velké změny se očekávají také v oblasti hudby. Apple by měl po roce představit přepracovanou službu Apple Music, které vznikla původně propojením iTunes a hudební aplikace Beats Music, kterou Apple koupil i s výrobcem populárních sluchátek. Více informací o tom, co se nejspíše chystá, najdete ve dřívějším článku.

13.6.2016 16:35 | Nabitá akce

Očekává se, že letos Apple uživatele a vývojáře zasype novinkami, jinak by bylo těžké vysvětlit například to, že Apple s předstihem oznámil výraznou změnu pravidel obchodu Apple Store, který nově nabídne vývojářům aplikací, které prodávají předplatné, 85% podíl na obratu proti současným 70 procentům poté, co bude konkrétní předplatné aktivní alespoň 12 měsíců. Nejvíce tato změna pomůže firmám jako je Netflix, Hulu nebo Spotify či Pandora, ale také Microsoftu s Office 365.

13.6.2016 18:22 | I Češi jsou v San Franciscu

Na místě konání WWDC v Bill Graham Civic Auditorium v San Franciscu je i několik Čechů. Nechybí mezi nimi Jindřich Šaršon, autor známé Chůvičky 3G, která získala ocenění App Store Best of 2014. Díky němu budeme mít fotografie přímo z místa akce, samozřejmě pořízené na iPhonu (pokud byste měli výtky ke kvalitě :).

13.6.2016 18:34 | Vsuvka z Los Angeles

Microsoft v srpnu začne prodávat menší a úspornější Xbox One S za 300 dolarů. Firma jej právě odtajnila na veletrhu E3. 

xboxones 640x228

Microsoft zároveň u řady her v čele s Gears of War 4 nabídne v rámci jednoho nákupu možnost hrát na Xboxu i ve Windows.

13.6.2016 18:54 | Beats 1 radio už hraje

Keynote Applu začne za pár minut, video ještě neběží, ale hraje chlouba Applu, rádio Beats 1

13.6.2016 19:01 | Cook je na scéně

V San Franciscu dali prostor Microsoftu, a nyní už je na scéně Tim Cook. Nezačíná přehledem úspěchů Applu, ale vyjadřuje soustrast příbuzným obětí střelby v Orlandském nočním klubu. Připomíná, že různorodost lidí a vyzývá účastníky k minutě ticha.

Screenshot 22

13.6.2016 19:03 | 27. vývojářská konference

Byznys začíná: Apple vítá vývojáře, 70 procent účastníků se na WWDC dostalo poprvé. Firma věnovala 350 lístků mladým vývojářům, kteří by se na konferenci jinak nedostali. 100 účastníků je mladších 18 let, nejmladší účastnici je devět let.

13.6.2016 19:05 | Dva miliony aplikací

Apple oznámil, že má v obchodě 2 miliony aplikací, které si uživatelé stáhli 130 miliardkrát. Vývojáři od Applu jako podíl z prodejů aplikací inkasovali už 50 miliard dolarů. Ziskovost vývojářů zaměřených na iOS je stále výrazně lepší než těxh, kdo se snaží prodávat pro Android. Apple navíc dokáže vydělávat i v Číně, kde Google Play není dostupný.

Apple bude mluvit o 5 kategoriích zařízení na 4 platformách:

1, Mac - změnil svět osobních počítačů

2, iPhone - změnil svět chytrých telefonů

3, iPad - ukázal budoucnost počítačů

4, Apple Watch - mění svět hodinek

5, Apple TV - mění televizní obrazovky

 V případě bodu 4 ale Apple neuspěl tak, jak čekal. V kategorii 5 pak v prodejích zaostává za levným jednoduchým Chromecastem.

13.6.2016 19:09 | Apple Watch bude rychlejší

První na řadě je zatím nejméně úspěšný produkt Applu - hodinky. Apple slibuje, že pomalé reakce hodinek skončí, aplikace budou na hodinkách fungovat rychleji a reagovat okamžitě.  Změnu má přinést Watch OS 3, a ukázka je přesvědčivá - ukázková aplikace nastartovala 7x rychleji. Aplikace budou k dispozici také v rychlém přehledu spuštěných aplikací. Vypadá to mnohem lépe než současná "omáčka" z ikonek aplikací. Hodinky také získají notifikační/akční centrum.

Apple ukazuje také možnost psát na displeji hodinek - to samé ukázal před pár týdny Google pro Android Wear.

Závěrečné demo bylo přesvědčivé, takhle svižně Apple Watch v současnosti nereagují, přístup k aplikacím také vypadá snazší než na hodinkách s Android Wear - a to se majiteli LG G Watch R nepřiznává lehce.

Screenshot 26

13.6.2016 19:21 | Fitness s přáteli

Apple ukazuje, že rozumí lidské psychice - hodinky s fitness aplikací od Applu umožní sdílení výsledků aktivit, aktuálního tepu a přidat k nim trochu drsňáckého chvástání formou připravených zpráv i v podobě hlasové nahrávky.

Apple nabídku sportů rozšířil i o podporu sledování aktivity na invalidním vozíku - Apple bere diverzitu evidentně vážně, i když mimo USA asi vozíčkáři většinou nebudou mít Apple Watch, ono ani v Americe.

Další novinkou je funkce Breathe - Hodinky budou učit uživatele, jak vědomě správně dýchat.

Screenshot 29

 

13.6.2016 19:28 | Apple TV a moderní platforma

Prezentace už dospěla k druhé platformě ze čtyř. Apple se aktuálně chlubí nadšením vybraných vývojářů z možností nové Apple TV. Faktem ale je, že se Apple TV neprodává tak dobře, jak by Apple chtěl, v obchodech se mnohem lépe daří Chromecastu od Googlu. Podle společnosti IHS se za první čtvrtletí 2016 chromecastů prodalo skoro dvakrát více.  Poměr je 3,2 milionu ku 1,7 milionu v neprospěch Apple TV.

Apple raději ukazuje několik nových aplikací, integraci Siri a novou ovládací aplikaci pro iPhony. Nakonec je tu ale zajímavé vylepšení - Apple nabídne jednorázové přihlášení, které pak uživatele přihlásí ke všem aplikacím, které má uživatel i na iPhonu. Apple TV také nabídne tmavý režim, který se na velké obrazovky hodí lépe.

13.6.2016 19:36 | Apple OS X se jmenuje macOS

Název operačního systému pro počítače Apple se po patnácti letech mění: macOS.

Nová verze dostupná na podzim ponese kódové označení Sierra

13.6.2016 19:38 | macOS a automatické odemčení

Apple umí provázat svá zařízení - hodinky Apple Watch poslouží jako bezpečný prvek, který umožní odemknout počítač bez zadávání hesla - jen si nesmíte s notebookem nechat ukrást i hodinky.

Další ukázka integrace?  Sjednocená schránka - to, co zkopírujete na iPhonu se přenese na Mac a naopak. Krása. Na Androidu je to možné pouze s aplikacemi třetích stran a ne úplně spolehlivě. Jestli ale něco Apple neumí, jsou to cloudové služby - dokumenty v iCloudu a fotky v iCloudu nejsou nic moc, tak alespoň něco.

Screenshot 32

13.6.2016 19:42 | Na desktopu není co vymýšlet

Apple ukazuje další vylepšení macOS. Zdá se, že samotný systém už nejde výrazně změnit, takže mezi hlavní novinky patří systémová aplikace, která uvolní místo na disku přesunem souborů do iCloudu. Od Applu to není charita - iCloud má v bezplatné  verzi malou kapacitu. Nová funkce tak je pro Apple příležitost vydělat na uživatelích každý měsíc pár dolarů navíc.

Screenshot 34

Na Macích bude také možné platit prostřednictvím služby Apple Pay, a to díky propojení s iPhonem, pro ověření totožnosti bude stačit přiložit prst na čtečku telefonu a webová stránka zpracuje platbu, samozřejmě jen pokud bude Apple Pay podporovat, a to minimálně v USA a v Británii již brzy bude.

13.6.2016 19:45 | Siri na Macu

Spekulace se potvrdily: Siri bude fungovat i na počítačích, představení se neobešlo bez vtipu na Windows, které ale mají hlasovou asistentku Cortanu k dispozici už rok - bez vtipů na konkurenci to šlo Applu až do teď docela dobře.

Screenshot 35

Nový operační systém bude uživatelům k dispozici v podobě betaverze už v červenci (vývojáři si ho mohou stáhnout už dnes), k zákazníkům se dostane na podzim spolu s iOS a Watch OS.

13.6.2016 19:51 | iOS 10 se změní

iOS ve verzi 10 přinese nový systém práce s notifikacemi na zamčené obrazovce. První novinkou je rozsvícení obrazovky telefonu, pokud ho zvednete. To umí telefony s Androidem už asi dva roky díky Motorole, nové telefony jako LG G5 a Galaxy S7 mají dokonce stále aktivní obrazovku a o Lumiích s neustále aktivním displejem raději nemluvit.

Apple pak na zamčené obrazovce dokáže zobrazit také widgety z notifikačního centra i s podrobnějšími informacemi. Tyto funkce využívají 3D Touch.

Na notifikace lze odpovídat přímo ze zamčené obrazovky, aplikace ukazují i grafický obsah, nejen text, otázkou ale je, jak to bude se zabezpečením, tedy, zda to bude fungovat bez odemčení telefonu. 

13.6.2016 19:56 | Siri bude chytřejší díky vývojářům

Apple umožní tvůrcům aplikací přístup k funkcím Siri. Prostřednictvím Siri bude možné například diktovat zprávy do různých aplikací, nejen do iMessage a Mailu. 

13.6.2016 19:58 | Vylepšená klávesnice

Apple se učí od Googlu a Microsoftu a nabídne lepší predikce odpovědí, stejně jako Siri se tyto funkce ale českých uživatelů moc netýkají. Apple má ale drobný náskok v automatickém vytváření událostí z informací v chatu, to bylo na iOS vždycky pěkné. 

Nedočkali jsme se však psaní tahem prstu po obrazovce, to v iOS 10 zase nebude nativně.

 

13.6.2016 20:00 | Fotografie s rozpoznáváním obličejů

Apple upraví i nepopulární aplikaci Fotografie. Začleňuje do ní možnost umístit snímky na mapě či rozpoznávání obličejů a objektů. Má v tom však několikaleté zpoždění za Googlem. Apple navíc nenabízí bezplatné neomezené zálohování fotografií a videa. Škoda.

Screenshot 39

13.6.2016 20:07 | Vylepšené Mapy 5

Apple ukazuje další změnu aplikací, na systému už není moc co vylepšovat, to je zklamání, na které si musíme zvykat všichni - velké změny se asi čekat nedají, musí nám vystačit trochu vylepšená navigace v mapách od Applu. Zdá se, že i tady Apple umí konkurenci ukázat něco nového, například zobrazení případného zdržení, pokud se rozhodnete odbočit k restauraci nebo pumpě.

Apple umožní vývojářům používat svoje mapy pro začleněnní do svých aplikací.

13.6.2016 20:10 | Apple Music

Apple má 15 milionů platících zákazníků, asi polovinu toho, co Spotify. Změnit to ale může přepracovaná aplikace s novým vzhledem, který lépe integruje online funkce s přehráváním vlastní hudby. Příjemnou novinkou je integrace zobrazení textu písní.

 Screenshot 41

13.6.2016 20:17 | Nejlepší Zprávy od Applu

Apple umí skvěle integrovat svoje různé platformy, ale představování padesáti aplikací integrovaných v iOS jako velké novinky, to je peklo. Nicméně - Apple News má 60 milionů uživatelů z miliardy lidí, kteří mají Apple zařízení. A v boji s Facebookem o originální obsah nabídne Apple druhou nebo třetí generaci prodeje novin a časopisů uvnitř svých aplikací. 

13.6.2016 20:20 | Apple chce ovládnout internet věcí s aplikací Home

Apple umí integrovat, nečetli jste to před chvílí? Jak moc to umí, ukáže na nové aplikace Home, která integruje ovládání různých prvků "chytré domácnosti" v jednom prostředí. To, co Apple ukazuje, je v podstatě sen, současný stav "chytrých" domácností je totiž poměrně zoufalý, prodejci nepodporují průmyslové standardy, mají vlastní aplikace, jediné opravdu rozšířené "standardní" řešení je Apple HomeKit, které má ke standardu daleko, ale funguje. Ach jo.

13.6.2016 20:23 | Jednodušší komunikace

Apple se umí i trochu otevřít - do kontaktů dovolí integrovat různé komunikační aplikace a iOS si bude pamatovat, jak se kterou osobou komunikujete nejčastěji, a nabídne rychlý přístup k té správné aplikaci přímo v prostředí telefonu a kontaktů.

Komunikační software od Applu se naučil pracovat s odkazy, takže zobrazí přímo obsah obrázků nebo video, jako to umí konkurence. A dětem pro radost Apple zvětší emoji na trojnásobek současné velikosti a umožní automaticky vybraná slova změnit na obrázky.

 Stejně jako Google u chystaných komunikačních aplikací nabídne APple v iMessage zvětšování textů a "neviditelný inkoust". K dispozici bude stejně jako na hodinkách možnost psát prstem a čmárat rychlé obrázky.

Screenshot 46

13.6.2016 20:34 | Hrůza v živém přenosu

Apple většinou dělá výborná dema, ale ukázka komunikace v iOS 10 je strašidelná. Ovládání je zybtečně komplikované a vypadá to, že celá aplikace míří na desetileté děti, jenže prezentuje padesátník.

Screenshot 47

13.6.2016 20:41 | Nuda pro uživatele, skvělé pro vývojáře

Apple iOS 10 moc nevylepší, tedy z pohledu uživatelů. Mnohem zajímavější je to z pohledu tvůrců aplikací, kteří získají přístup ke spoustě systémových aplikací. Díky tomu budou jejich aplikace fungovat lépe, rychleji a nabídnou nové funkce. Samotný systém Apple už nemá moc jak vylepšovat, zvláště pokud nechce, aby vypadal stejně jako Android, i když Android se také čím dál více podobá iOS. Jsou to dvojčata - stejné cíle, podobné prostředky.

Apple nakonec nezapomenul připomenout důraz na soukromí uživatelů.

13.6.2016 20:45 | Programování pro lidi (a děti)

Apple chce naučit programovat každého na světě - ve vlastím jazyku Swift a na iPadu v nové apolikaci Swift Playgrounds. Aplikace je zaměřená na děti, minimálně grafickým zpracováním. Aplikace obsahuje integrované herní prvky, jen zadávání kódu na dotykové klávesnici nevypadá nic moc. 

Apple prezentuje svůj projekt jako dárek dětem a školám - určitě v tom není žádný postranní motiv, jako třeba snaha zachránit tržní podíl iPadů od Applu ve školách, který s nástupem Chromebooků implodoval.

Screenshot 62

13.6.2016 21:02 | A to je konec

Omlouváme se za prodlevu, pořád jsme čekali na něco velkého, ale žádná "ještě jedna věc" nepřišla. iMassage pro Android se nekonají, jediná očekávaná věc se nezakládala na realitě. 

Apple dnes dobře začal, ale slabě skončil. Vylepšení hodinek jsou citelná, ale změny v macOS a iOS jsou vše, jen ne výrazné nebo dokonce obrovské, jak uvedl Tim Cook. Hodně dobře ale vypadá snaha Applu o zkrocení chytré domácnosti. Dobře by vypadaly i nástroje na výuku programování pro děti, kdyby je hodný strýček Apple nenavázal na drahé iPady.

Děkujeme za pozornost.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru