Google v úterý spustil svou novou videochatovací aplikaci Duo. Ta bude přímým konkurentem FaceTimu od Applu, ale také Skypu od Microsoftu či Messengeru od Facebooku. Aplikace bude během několika dnů globálně dostupná pro Android i iOS.

Duo se podobně jako FaceTime nebo WhatsApp váže na telefonní číslo a nepotřebuje tak žádnou registraci, profil ani Google účet. Pro aktivaci je nutné pouze potvrdit kód z SMS zprávy. Aplikace bude dostupná jen pro mobilní zařízení. Kontakty si v nich Duo najde samo v adresáři uživatele podle čísel.

Jak naznačuje i název, Duo umožňuje volání pouze mezi dvěma lidmi, větší videokonference nepodporuje.

Od konkurentů se chce odlišit funkcí "Knock, knock", která zobrazuje videopřenos volajícího ještě předtím, než volaný hovor vůbec zvedne. 

Tato funkce by měla také umožnit, že hovor začne po potvrzení okamžitě, a nebude se tak teprve načítat v momentě zvednutí. Má to ale háček, "zaťukání" nefunguje na zařízeních od Applu. Aplikace také slibuje chránit soukromí uživatelů pomocí end-to-end šifrování.

Podle šéfa komunikačních aplikací v Googlu Nicka Foxe se vývojáři při vytváření Dua zaměřili na absolutní jednoduchost volání na mobilních zařízeních. Aplikace tak nemá být konkurencí Hangouts, které také umožňují videohovory. Duo by se mělo stát hlavním videochatovacím nástrojem pro Android, Hangouts budou hledat uživatele hlavně mezi firmami a časem dojde i k jejich užšímu propojení s balíkem Google Apps.

Aplikace Duo bude zdarma a podle Foxe Google ani nemá ambici na ní vydělávat.

Google Duo představil na své vývojářské konferenci v květnu. Tam také oznámil, že připravuje ještě textovou komunikační aplikaci Allo, která bude obsahovat i funkci, která bude sama navrhovat odpovědi na příchozí zprávy. Kdy bude hotová, Google nezveřejnil, ale podle Foxe by se Duo a Allo mohly v budoucnu spojit.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru