Neomezené mobilní tarify slibovaly před třemi lety revoluci. Za pevnou částku sice nabídly neomezené volání a SMS, ale už tehdy bylo jasné, že se žádná revoluce nekoná, jelikož neomezené tarify v českém podání mají žalostnou nabídku datových služeb. Studie Digital Fuel Monitor to potvrzuje – nabídka českých operátorů patří k těm nejhorším vůbec.

Finská společnost Rewheel, která studii vypracovala, upozorňuje na to, že za cenu 35 eur nabízí hned 11 evropských mobilních operátorů neomezený přístup k datovým službám a čtvrtina operátorů za ekvivalent tisíce korun nabídne k neomezenému volání a SMS alespoň 20 GB dat.

Z českých operátorů nejlépe dopadl Vodafone, který má v dané částce verzi tarifu se 2,5 GB dat, zatímco jeho konkurenti nabízejí o jeden gigabajt méně. To stačí na 27, 28 a 30. místo od konce žebříčku s více než stovkou účastníků. Ještě horší postavení mají čeští operátoři v ceně přepočtené na jeden GB dat, T-Mobile je s O2 na sdíleném 16. a 17. místě od konce s cenou 18,48 eur za 1 GB, Vodafone je 22. s cenou 12,55 eur za gigabajt. I s výhodnější cenou u Vodafone stojí 1 GB dat 40x více než u polského operátora Play.

O tom, že ČR je "specifickým trhem", svědčí i to, jak podobné je postavení všech operátorů a jejich nabídky. Například z pěti švédských operátorů patří dva do spodní části tabulky, jeden je dokonce horší než čeští. Ale Švédové mají možnost zvolit také dvě nabídky s cenou pod dvě eura za 1 GB dat.

Čeští operátoři mohou hledat útěchu v tom, že 20 evropských operátorů u svých neomezených balíčků nenabízí žádná data (například v Bulharsku, Řecku či na Maltě), nebo v tom, že nejdražší gigabajt dat u sledovaných tarifů nabízí slovenský T-Mobile s cenou 65,75 eur.

Za vzor by si ale Češi měli vzít spíše operátory ve Finsku (všichni tři mají neomezená data) nebo v Litvě a Lotyšsku, kteří mají nejlevnější datové služby. Levná neomezená data nabízí také Orange a Play v Polsku. I polský T-Mobile patří vzhledem ke konkurenci mezi nejlevnější operátory s cenou 1,72 eura za GB.

Studie Digital Fuel Monitor sleduje dva typy nabídek: neomezené tarify, které obsahují alespoň 1000 minut volání a SMS v rámci daného státu, a čistě datové tarify. Data uvedená v článku vycházejí ze srovnání neomezených tarifů platných mezi 9. a 12. červencem 2016.

Český operátorský triumvirát nabízí také cenově přijatelnější datové služby "pro domácnost" jako alternativu k ADSL či wi-fi. Jejich ceny kopírují cenovou politiku ostatních služeb, rozdíly mezi operátory jsou malé. T-Mobile má základní verzi služby se 20 GB dat za 399, O2 nabízí 30 GB za 499 korun a Vodafone 30 GB za 449 korun, ale jako jediný umožňuje po vyčerpání datového tarifu pokračovat ve využívání služby sníženou rychlostí. Má ale výrazně nižší maximální rychlost stahování: 8 Mbps oproti 20 Mbps u T-Mobile a O2.

Dva operátoři zároveň uplatňují výrazný cenový postih. Pokud uživatel nechce uzavřít smlouvu na dva roky, Vodafone cenu zvýší na 554 korun měsíčně, O2 na 749 korun měsíčně. T-Mobile dokonce vůbec nenabízí možnost pořízení služby bez úvazku. Nutností je také pořízení modemu s nedotovanou cenou mezi 2376 a 3770 korun.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru