Neomezené mobilní tarify slibovaly před třemi lety revoluci. Za pevnou částku sice nabídly neomezené volání a SMS, ale už tehdy bylo jasné, že se žádná revoluce nekoná, jelikož neomezené tarify v českém podání mají žalostnou nabídku datových služeb. Studie Digital Fuel Monitor to potvrzuje – nabídka českých operátorů patří k těm nejhorším vůbec.

Finská společnost Rewheel, která studii vypracovala, upozorňuje na to, že za cenu 35 eur nabízí hned 11 evropských mobilních operátorů neomezený přístup k datovým službám a čtvrtina operátorů za ekvivalent tisíce korun nabídne k neomezenému volání a SMS alespoň 20 GB dat.

Z českých operátorů nejlépe dopadl Vodafone, který má v dané částce verzi tarifu se 2,5 GB dat, zatímco jeho konkurenti nabízejí o jeden gigabajt méně. To stačí na 27, 28 a 30. místo od konce žebříčku s více než stovkou účastníků. Ještě horší postavení mají čeští operátoři v ceně přepočtené na jeden GB dat, T-Mobile je s O2 na sdíleném 16. a 17. místě od konce s cenou 18,48 eur za 1 GB, Vodafone je 22. s cenou 12,55 eur za gigabajt. I s výhodnější cenou u Vodafone stojí 1 GB dat 40x více než u polského operátora Play.

O tom, že ČR je "specifickým trhem", svědčí i to, jak podobné je postavení všech operátorů a jejich nabídky. Například z pěti švédských operátorů patří dva do spodní části tabulky, jeden je dokonce horší než čeští. Ale Švédové mají možnost zvolit také dvě nabídky s cenou pod dvě eura za 1 GB dat.

Čeští operátoři mohou hledat útěchu v tom, že 20 evropských operátorů u svých neomezených balíčků nenabízí žádná data (například v Bulharsku, Řecku či na Maltě), nebo v tom, že nejdražší gigabajt dat u sledovaných tarifů nabízí slovenský T-Mobile s cenou 65,75 eur.

Za vzor by si ale Češi měli vzít spíše operátory ve Finsku (všichni tři mají neomezená data) nebo v Litvě a Lotyšsku, kteří mají nejlevnější datové služby. Levná neomezená data nabízí také Orange a Play v Polsku. I polský T-Mobile patří vzhledem ke konkurenci mezi nejlevnější operátory s cenou 1,72 eura za GB.

Studie Digital Fuel Monitor sleduje dva typy nabídek: neomezené tarify, které obsahují alespoň 1000 minut volání a SMS v rámci daného státu, a čistě datové tarify. Data uvedená v článku vycházejí ze srovnání neomezených tarifů platných mezi 9. a 12. červencem 2016.

Český operátorský triumvirát nabízí také cenově přijatelnější datové služby "pro domácnost" jako alternativu k ADSL či wi-fi. Jejich ceny kopírují cenovou politiku ostatních služeb, rozdíly mezi operátory jsou malé. T-Mobile má základní verzi služby se 20 GB dat za 399, O2 nabízí 30 GB za 499 korun a Vodafone 30 GB za 449 korun, ale jako jediný umožňuje po vyčerpání datového tarifu pokračovat ve využívání služby sníženou rychlostí. Má ale výrazně nižší maximální rychlost stahování: 8 Mbps oproti 20 Mbps u T-Mobile a O2.

Dva operátoři zároveň uplatňují výrazný cenový postih. Pokud uživatel nechce uzavřít smlouvu na dva roky, Vodafone cenu zvýší na 554 korun měsíčně, O2 na 749 korun měsíčně. T-Mobile dokonce vůbec nenabízí možnost pořízení služby bez úvazku. Nutností je také pořízení modemu s nedotovanou cenou mezi 2376 a 3770 korun.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru