Microsoft zabil značku Nokia Lumia, ale finský mobilní duch žije dál. Dnes začala fungovat firma HMD Global, která od finské Nokie získala značku pro výrobu mobilních telefonů. Šéf nové firmy Arto Nummela pracoval v Nokii a posléze v mobilní divizi Microsoftu 15 let. Dlouhou zkušenost s Nokií a mobilním trhem mají i další členové týmu.

První telefony, které firma začíná dneškem prodávat, míří hlavně na rozvojové trhy. Jde o klasické tlačítkové mobilní telefony, které nové firmě dávají finanční stabilitu. Telefony firma prezentuje přímo na stránkách Nokia.com. Během půl roku HMD Global uvede na trh také první zařízení s operačním systémem Android.

Firma má podle svých šéfů na následující roky k dispozici 500 milionů dolarů na zajištění provozu a vývoj nových telefonů.

Fyzickou výrobu telefonů bude mít i nadále na starost společnost FIH Mobile, dceřiná společnost koncernu Foxconn, kterému výrobu tlačítkových telefonů se ztrátou prodal Microsoft poté, co s končil s vývojem nových telefonů Lumia s Windows Phone a Windows 10 Mobile.

Návrat s Androidem

První chytrý telefon Nokia po dlouhých letech podle všeho nebude konkurovat nejlepším mobilům od Samsungu nebo Applu. Podle úniků informací půjde o skromnější zařízení střední třídy ve dvou podobách. Menší varianta Nokie D1C bude mít 5“ FullHD displej, 2 GB RAM a Snapdragon 430, větší model nabídne úhlopříčku 5,5“, 3 GB RAM a 16Mpx fotoaparát.

LEAD Technologies Inc. V1.01

Prosazení na vysoce konkurenčním trhu s levnými telefony bude pro HMD těžké, trh s chytrými telefony ovládá Apple a Samsung a nastupující čínské firmy, jako je Huawei, Oppo, Vivo nebo LeEco. Veřejně by se nové chytré telefony mohly představit už na konci února na veletrhu Mobile World Congress.

Související