Ikonické jméno Nokia se vrací na chytré telefony. Finská společnost HMD Global, která vlastní práva na využití značky pro mobilní telefony, představila v neděli svůj první smartphone zaměřený na čínský trh. 

Nokia 6

Displej: 5,5" s rozlišením Full HD
Konstrukce: Hliník
Operační systém: Android 7.0
Procesor: Snapdragon 430
RAM: 4 GB
Úložiště: 64 GB
Fotoaparát: 16 MPx s auto focus
Přední fotoaparát: 8 MPx
Cena: 1699 jüanů

Nokia6 05

Nové zařízení nazvané Nokia 6 poběží na operačním systému Android od Googlu a bude ho vyrábět společnost Foxconn, která vyrábí elektroniku pro řadu značek v čele s Applem. Telefon se bude exkluzivně prodávat v Číně prostřednictvím e-shopu JD.com. "Šestka" bude stát 1699 jüanů (asi 6300 korun bez českého DPH) a na trh přijde na začátku letošního roku.

Čínu si HMD podle svého oznámení vybralo proto, že se jedná o strategický trh. Podle statistik zde mělo v roce 2016 mobilní telefon 552 milionů lidí a jejich počet se má letos ještě rozrůst až na 593 milionů.

HMD převzalo v prosinci výrobu telefonů Nokia bez operačního systému a podepsalo licenční smlouvu, která mu zajišťuje exkluzivní práva na využití značky Nokia na telefony a tablety v příští dekádě. Společnosti Nokia bude HMD platit licenční poplatky za název a patenty, firmy však nejsou nijak majetkově propojeny. Firma Nokia se nyní zaměřuje na výrobu telekomunikační infrastruktury.

Šéf HMD Arto Nummela, který dříve vedl v Nokii oddělení prodeje a vývoje, minulý měsíc prohlásil, že jeho firma má ambice stát se jedním z nejdůležitějších hráčů na trhu chytrých telefonů. V konkurenci firem jako Apple, Samsung a řady čínských značek to ale bude mít velmi těžké.

HMD nedávno představilo nové telefony bez operačního systému a chce uvést další nové produkty v první polovině letošního roku.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru