Google udělal něco překvapivého. Už týden před svou výroční konferencí Google I/O zveřejnil zásadní změnu, která přijde s novou verzí Androidu. Projekt Treble má zajistit snadnější přechod telefonů na nové verze systému. Co zbylo na samotnou přednášku? Obrovský vliv umělé inteligence, která do Česka letos nedorazí, placený chat na YouTube nebo mlžení kolem virtuální reality.

Časopis Variety přinesl informaci o chystaném novém systému virtuální reality, který se obejde bez chytrého telefonu a do virtuální reality uživatele přenese sám o sobě. Teprve před rokem přitom firma ukázala systém Google Daydream vybavený pohybovým ovladačem – podporují jen čtyři telefony a pátý se chystá. Situace se trochu zlepší, Daydream si v létě začne rozumět s Galaxy S8. Zajímavější ale bude nabídka samostatných headsetů od HTC a Lenova - zatím však bez oznámené ceny.

Samotný Android O nejspíše nepřinese už žádné velké novinky. Většina zmíněných nových funkcí totiž už dávno existuje na konkurenčním iOS nebo ji do své podoby Androidu začlenili výrobci telefonů. Jde například o "údržbu systému", možnost zobrazit aplikace v malém plovoucím okně nebo inteligentnější vybírání textu.

Největším překvapením je iniciativa Android Go, speciální verze Androidu s malými nároky na operační paměť, výkon a spotřebu dat. První telefony s tímto systémem určené do Indie a dalších rozvojových zemí se začnou prodávat v roce 2018.

 

 

Online

17.5.2017 21:01 Umělá inteligence pro lidi a konec

Sundar Pichai zavírá novou funkcí vyhledávání pracovních pozic na Google.com. I v tomto případě za systémem stojí umělá inteligence, která shlukuje vhodné nabídky. Nová funkce ale bude opět dosutpná nejdříve v USA a někdy později i někde jinde.

A tím úvodní přednáška Google I/O končí. Přejeme hezký večer, ideálně bez umělé inteligence a placeného chatu na Youtube.

17.5.2017 20:48 Samostatný Daydream od HTC a Lenova

Spekulace se nakonec potvrdily. Google připravil samostatný headset - vzor pro výrobce připravil Qualcomm, takže je zřejmé, na jakých procesorech bude fungovat.

První headsety do konce letošního roku nabídne HTC a Lenovo. Stejně jako HoloLens od Microsoftu je hlavní premisou samostatného Daydreamu jednoduchost používání bez dalšího zařízení. A stejně jako Microsoft chce Google získat zařízení od svých partnerů a také do konce roku. Tahle bitva o VR bude zajímavá. 

Google nevzdává ani boj o rozšířenou realitu - upíná se na nový telefon od Asusu, který se začne, po představení na veletrhu CES v lednu, prodávat v průběhu léta. 

Google I/O 2017

Google I/O 2017

17.5.2017 20:44 Google lže o VR

Zástupce Googlu na scéně právě prohlásil, že systém virtuální reality Google Daydream běží na soustě telefonů. Neběží, běží na čtyřech.

To se ale změní - přibude Galaxy S8 a S8+. v létě dostanou softwarové vylepšení, které přidá kompatibilitu s headsety od Googlu. Ty se mimochodem v ČR neprodávají.

Další partner? Nový telefon od LG, který přijde na podzim. Ve srovnání s univerzálním Cardboardem je to neskutečná bída.

17.5.2017 20:44 Google lže o VR

Zástupce Googlu na scéně právě prohlásil, že systém virtuální reality Google Daydream běží na spoustě telefonů. Neběží, běží na čtyřech.

To se ale změní - přibude Galaxy S8 a S8+. v létě dostanou softwarové vylepšení, které přidá kompatibilitu s headsety od Googlu. Ty se mimochodem v ČR neprodávají.

Další partner? Nový telefon od LG, který přijde na podzim. Ve srovnání s univerzálním Cardboardem je to neskutečná bída.

17.5.2017 20:43 Velký úspěch pro Čechy z JetBrains

Android se dočkal nového programovacího jazyka. Stal se jím Kotlin, programovací jazyk vyvinutý českou vývojářskou společností JetBrains. Gratulujeme.

17.5.2017 20:39 Google Go

Android pro rozvojové země – optimalizovaný pro málo výkonné telefony s maximem 1 GB RAM. Součástí bude upravená nabídka aplikací s nižšími nároky na výkon i konektivitu a jiná verze obchodu Google Play se zvýrazněnými aplikacemi vhodnými pro rozvojové trhy.

Velký důraz bude klást systém na úsporu mobilních dat, včetně Youtube Go s výběrem kvality a informací o množství dat, která aplikace spotřebuje, a možností videa stáhnout pro offline sledování. Že by konečně něco pro Čechy?

Google I/O 2017

Google I/O 2017

17.5.2017 20:30 Android a bezpečnost?

Google do Androidu přidá novou funkci Android Protect - viditelné upozornění na to, že firma skenuje nainstalované aplikace proti malwaru. Stejná funkce zároveň zrychlí fungování aplikací a systému čištěním cache a omezením funkcí aplikací na pozadí, například na základě polohy uživatele. 

V tomto případě Google zavádí nástroje, které má většina výrobců telefonů v nějaké vlastní podobě. 

Kdyby Google místo náplastí nabídl skutečnou změnu - centralizované aktualizace nezávislé na výrobcích telefonů.

17.5.2017 20:18 Android OOOOoooo

Nový Android se ještě oficiálního jména nedočká, místo toho se podíváme na tři hlavní novinky.

První z nich je "plynulost" - pohodlnější, přirozenější práci s různými aplikacemi má nabídnout funkce Obraz v obraze - tedy něco, co u pár aplikací už několik let nabízí Samsung. 

Druhým příkladem usnadnění je... funkce kterou má, iOS snad od počátku – tečky na ikonách aplikací, které mají nový obsah nebo upozornění.
Neee…. Další novou funkcí je automatické vyplňování dat nejen v Chrome, ale i v aplikacích. Něco mi to připomíná, netuším, co. A ne - dokonce automatický výběr textu a rozpoznání typu vybraných informací, třeba telefonních čísel. 

Ano, Andoridu takové detaily chyběly, ale jsou to věci, které má konkurence léta. Smutné.

Google I/O 2017

17.5.2017 20:14 Jak vytáhnout z diváků peníze

Další novinkou na Youtube je Superchat a jeho možnost propojení s reálným světem. Za "superchat", což je zvýrazněný příspěvek v živých komentářích u videa, uživatelé platí a nově bude jejich komentář nejen chvíli vidět, ale také může spustit nějakou akci, jako je zhasnutí světel.

Google I/O 2017

17.5.2017 20:04 Youtube ovládá obýváky

Youtube má miliardu uživatelů a 60 procent zhlédnutí probíhá na mobilních zařízeních. Nejvíce ale nyní roste sledování na velkých obrazovkách díky integraci do chytrých televizí i úspěchu Chromecastu a Android TV.

První technologickou novinkou je možnost spouštět 360°videa na televizi, o ovládání úhlu pohledu se postará obyčejný televizní ovladač.

Google I/O 2017

17.5.2017 19:55 Automatické fotoknihy

Zdá se, že Google udělal další funkci, která bude dostupná jen malému výseku uživatelů: Google Fotoknihy dokáží automaticky poskládat fotoknihy k různým příležitostem. Google automaticky vybere nejlepší snímky. Bohužel je to napojené na tiskovou službu, takže nejspíše "US Only". Přitom před Vánoci by se to tak hodilo...
Prý přidají další země, ale "další země" znamenají velké trhy, ne ten náš malý.

Google I/O 2017

Tohle ale vypadá zajímavě: Google Lens se do konce roku stanou součástí Google Fotek, takže budete moci zjistit, co vlastně máte na fotkách za budovy nebo umělecká díla.

17.5.2017 19:41 Google Photos se 3 novými funkcemi

Google Photos mají 500 milionů uživatelů, a Google jim nabídne hned tři novinky. První z nich jsou výzvy ke sdílení snímků s lidmi na fotkách – i tady se projeví umělá inteligence - pozná focené lidi podle obličeje a zároveň vybere nejlepší snímky. Navíc sdílí fotky v maximálním rozlišení.

Google I/O 2017

Další novinky budou následovat, až Google ukáže, jak to funguje, protože reklamní video nestačilo.

A protože nestačí sdílet alba nebo jednotlivé fotografie, můžete rovnou sdílet celou svou knihovnu fotografií, respektive její výsek - třeba podle lidí na snímcích. Tohle dává smysl pro rodiče, aby měli fotky svých dětí a výletů automaticky pohromadě.

17.5.2017 19:35 Dejte si kávu

Google nyní ukazuje, co nového se naučil chytrý reproduktor Google Home. Můžete s ním vařit, poslouchat hudbu. Ale jen v USA nebo UK a nově v Kanadě nebo Německu. 

Nás se tohle opravdu netýká. Takže pauza na kávu nebo můžete smutek z absence moderních služeb v našem malém jazyce utopit v něčem silnějším. Aby to bylo fér: stejnou depresi nám způsobuje i Amazon, Apple a Microsoft.

A představte si, že Spotify na Google Home bude možné poslouchat i bezplatnou verzi Spotify

Google I/O 2017

17.5.2017 19:31 Nové jazyky

Ano, Google na tom pracuje. Bohužel v přehledu jazyků, které budou fungovat, čeština stále chybí. Není to překvapení, ale je to smutné. Absence "asistentů" založených na umělé inteligenci nás jako uživatele staví do nevýhodné pozice. Digitální propast 2.0.

Mimochodem na Google Assistentu je vtipné, že ho Google nabízí pro iPhony, přitom na vlastní platformě ho má jen pár telefonů.

17.5.2017 19:23 Google Assistant je váš osobní Google

Asistent od Googlu je krásná věc, kterou se Google hodně chlubí, ale v prodejích i schopnostech zatím zaostává za systémem Amazon Alexa.

Stále čekáme na informace o dostupnosti v Česku, místo toho nás Scott Huffman z Googlu trápí tím, jak se Google Assistent vylepšuje. Nově bude možné vedle hlasových příkazů zadávat příkazy klasicky, napsáním textu na klávesnici telefonu.

Prostřednictvím funkce Google Lens bude moci konverzovat i o věcech, které vidí čočka fotoaparátu.

Jako novinku nyní Google prezentuje starou funkci - vizuální překlady známé z aplikace Google Translate.   

A je to tady - Google Assistant je od dnešního dne dostupný i na iPhonech.

17.5.2017 19:17 Speciální superpočítače pro učení AI

Google ukázal první nový hardware - novou verzi TPU - speciálních čipů optimalizovaných pro umělou inteligenci. Google je spojil do zařízení schopných výkonu srovnatelného s klasickými superpočítači a nabídne k nim přístup prostřednictvím svých cloudových služeb.

Není to velká zábava, ale umělá inteligence je zásadní pro všechny technologické firmy. A nový hardware, který zrychlí učení umělé inteligence znamená, že se třeba dočkáme služeb Google Asistenta rychleji. Hlavní bariérou je právě schopnost umělé inteligence naučit se dobře rozumět novému jazyku.

Google I/O 2017

17.5.2017 19:13 Fotky bez šumu a překážek

Google díky umělé inteligenci slibuje automatické úpravy fotografií, které odstraní šum nebo překážející dráty na nebi nebo pletivo plotu v záběru.

Google nabídne i rozpoznávání objektů v záběru fotoaparátu - stejnou funkci nabídl před měsícem Samsung u svého Bixbyho, ale Google má přeci jen lepší technologii. Díky automatickému rozpoznávání objektů umí Google najít při vyhledávání i relevantní záběry uvnitř videoklipů.

 

17.5.2017 19:10 Umělá inteligence v první řadě

Pichai vysvětluje důležitost umělé inteligence pro všechny své produkty. Novinkou je nabídka automatických odpovědí pro Gmail - chybí ale informace o dostupnosti v jazycích mimo angličtinu. 

V dalším gardu se Pichai věnuje přirozenému ovládání pomocí hlasu. V této oblasti Google něco nabízí i v Česku. umělá inteligence pomáhá s rozpoznáváním různých přízvuků, ale podrobnosti pro české uživatele zatím nic. Naděje nicméně umírá poslední. 

Vysvětlování výhod Google Home a jeho schopnosti rozlišit hlas několika uživatelů se nás zatím netýká.

17.5.2017 19:07 Sedm miliardových produktů

Začíná se tradičním přehledem stavu unie - Google už má sedm produktů s miliardou uživatelů: vyhledávání, mapy, Gooogle Play, Youtube, Android, Chrome a Android. Android je dokonce dvoumiliardový - Google registruje 2 miliardy aktivních zařízení. K miliardě se blíží také Google Drive - má 800 milionů aktivních uživatelů.

17.5.2017 19:05 Animace na začátek

Co bude z vašeho nápadu? Tak se ptá Google v úvodním animovaném filmečku. Na scéně už je ale Sundar Pichai, šéf Googlu, který vítá 7000 vývojářů na místě. Dělá si legraci ze všude dostupného krému na opalování. Po loňském vedru je ale v Mountain View zamračeno a 14 stupňů.

17.5.2017 19:01 Za chvíli začínáme

Od letošního Google I/O většina novinářů moc nečeká - nepřišly žádné velké úniky informací, jako loni ve spojení se systémem Google Home. Uvidíme, jak to dopadne. Za pár sekund, maximálně minut.

17.5.2017 17:08 Netflix něco chystá

V předvečer Google I/O měl tiskovou konferenci na dosah od sídla Googlu a místa konání konference akci také Netflix. Co jeho zástupci říkali pozvaným novinářům je zatím tajemství, možná se to dozvíme dnes. Možná se dočkáme hromadné podpory HDR nebo vyššího rozlišení v mobilních telefonech s Androidem. Uvidíme.

Pro fanoušky Zaklínače má ale Netflix dobrou zprávu už nyní - pracuje se na seriálu podle knížek Andrzeje Sapkowskeho.

17.5.2017 16:33 Android v autech

Další oficiální zpráva ještě před samotným Google I/O je mírně překvapivá - Google opouští systém Android Auto, místo toho s Audi a Volvem nabídne v automobilech multimediální centra založená na plnohodnotném Androidu - nebude tak už nutné s autem propojit vlastní telefon.