Finský start-up HMD Global s čínskými penězi a tradiční značkou Nokia se slušně rozjíždí. V redakci testujeme prostřední model Nokia 5, na trh se ale chystá novinka, která má konkurovat telefonům, jako je Honor 9, OnePlus 5, nebo dokonce Galaxy S8. Nokia 8 nabídne výbornou výbavu a rozumnou cenu.

Evan Blass, spolehlivý zdroj informací o připravovaných mobilech, zveřejnil na webu VentureBeat.com finální verzi fotografie připravovaného telefonu, která potvrzuje předchozí úniky informací. Novinka má duální fotoaparát a tradiční „Nokia-Lumia“ design, ovšem se čtečkou otisků prstů pod displejem. Existenci nového modelu přitom Nokia prozradila nechtěně už v květnu, když v promo videu ukázala čtvrtý telefon místo dosud prodávaných tří.


Přítomnost nápisu Zeiss na telefonu není překvapení: obě firmy oznámily obnovení spolupráce značek Nokia a Carl Zeiss v prvním červencovém týdnu, byť ještě bez konkrétních informací. Uniklá fotografie ukazuje dvojici fotoaparátů doplněných bleskem. Ze strany HMD Global, který telefony Nokia vyrábí, je to chytrý krok.

Fotoaparáty jsou extrémně důležitou součástí výbavy chytrých telefonů a Zeiss má skvělé jméno mezi fotografy, znají jej i amatéři, podobně jako Leicu, se kterou spolupracuje Huawei. Nokia tak navíc může připomenout odkaz pět let staré a zatím nepřekonané „Fotonokie“ 808 PureView s obří boulí s optikou Carl Zeiss na zádech.

Nokia 8 však bude mít „tradiční“ malé senzory s rozlišením 13 Mpx a optiku, podle uniklých obrázků fotoaparát nevystupuje výrazně nad povrch telefonu. Z obrázku nicméně není patrné, jakou světelnost bude mít použitá optika – čím více světla přitom objektiv propustí, tím kvalitnější snímky telefon nabídne, jak ukazují například srovnání mezi Galaxy S8 a Huawei P10 či Honorem 9.

Podle Evana Blasse HMD Global představí nový telefon na konci července. Telefon bude mít Android 7.1.1, obrazovku s netradiční úhlopříčkou 5,3“ a vysokým QHD rozlišením, nejvýkonnější Snapdragon 835 a podle verze 4 nebo 6 GB operační paměti. S cenou by se Nokia 8 měla v přepočtu dostat na hranici 15 tisíc korun, ale podle doposud prodávaných Nokií bude v Česku pravděpodobně o něco vyšší.

TEST: Nokia 3310 a nostalgický výlet do roku 2000. Hloupý telefon se rychle přejí
TEST_Nokia_3310_a_nostalgicky_vylet_do_roku_2000._Hloupy_telefon_se_rychle_preji.png