Xiaomi postavilo obří část svého úspěchu na vlastní verzi Androidu s výrazně upraveným vzhledem a bez služeb, jako je Google Play nebo Youtube. Dnes se ale čínská firma stala nejznámějším výrobcem telefonu s čistým Androidem v programu Android One. Míří s ním mimo čínský trh.

Mobil MiA1 na první pohled vypadá jako iPhone 7 Plus. Má téměř stejný design i duální fotoaparát, který kombinuje klasickou širokoúhlou optiku s ze zoomovým objektivem. Jde o zatím nejlépe vybavený telefon v programu Android One – dostupnějších telefonů s čistým Androidem. Jako takový jej Xiaomi nemůže prodávat v Číně, místo toho bude oficiálně v prodeji v Česku.

Vnitřní výbava je nadstandardní, zahrnuje 4 GB RAM a 64 GB prostoru pro data a procesor střední třídy Snapdragon 625, nechybí ani čtečka otisků prstů. Cena by se měla pohybovat mezi 5 a 6 tisíci, alespoň podle přepočtu z indických rupií - právě v Indii se novinka dnes představila. První ceny v českých obchodech, které nabízejí předobjednávku, optimistickou cenu nepotvrzují. Vypadá to, že se u nás bude telefon s dvouletou zárukou a DPH prodávat za 6999 korun. I za tuto částku jde ale o zajímavý telefon.

Xaiomi MiA1 na trh vstoupí v následujících týdnech s Androidem 7, aktualizaci na nový Android 8 Oreo slibuje Xiaomi od konce roku. Datum zahájení prodeje v ČR zatím není známé.

Xaioami a android one v CZ

Pro Xiaomi jde o zásadní krok. Firma doposud působila primárně v Číně, Indii a několika menších asijských zemích, kde má poměrně silné postavení. Proti svému vrcholu před dvěma až třemi lety však Xiaomi  v posledních letech ztrácelo na domácí půdě, kde se více dařilo Huawei se značkou Honor a značkám Oppo a Vivo. 

Google pak v Xiaomi získal zatím nejsilnějšího partnera pro program Android One, který chce nabídnout čistý a bezpečný android s aktualizacemi přímo od Googlu za nižší částky než v případě telefonů Nexus a Pixel.

Související

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každé pondělí ráno najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru