Ještě před pár lety Huawei vyráběl telefony pro operátory a sám prodával levné supermarketové modely. Po uvedení telefonů Huawei P7 a Mate 7 začal Huawei posilovat a ve druhém čtvrtletí, kdy se přiblížila v počtu prodaných telefonů Applu. Data společnosti Counterpoint Research ukazují, že se Huawei v červnu a červenci dostal před Apple a první údaje za srpen vypadají pro čínskou firmu také pozitivně.

Je to vůbec poprvé, co se Huawei dostal na druhé místo mezi výrobci chytrých telefonů, první zůstává suverénní Samsung, který podle statistik společnosti Canalyst ve druhém čtvrtletí letošního roku prodal dvojnásobek telefonů ve srovnání s Huawei i Applem. Huawei ve srovnání se Samsungem a Applem vykazuje také vyšší meziroční růst.

Na výsledku Huawei je zajímavý fakt, že firma nepůsobí na druhém největším mobilním trhu na světě – v USA. Tam se prodával pouze Huaweiem vyráběný Nexus 6P, firmě tam chybí vztahy s mobilními operátory, zatímco v Evropě i Asii Huawei staví většinu mobilních sítí. Firma v omezené míře dodala na trh také telefony Mate 8, ale její tržní podíl v Americe je limitně blízký nule. Apple proti tomu má nejvíce zákazníků v USA, velký tržní podíl má také v Japonsku a Velké Británii.

V Číně naopak Apple od letošního roku ztrácí tržní podíl. Na vině je zejména silná levnější konkurence, kterou kromě Huawei s jeho druhou značkou Honor, představují značky Oppo a Vivo, které v uplynulém čtvrtletí zaznamenaly největší meziroční nárůst prodejů díky úspěchu na lokálním čínském trhu. Zájem o tyto levnější telefony čínští výrobci podporují i designem, který je velmi podobný vzhledu iPhonů.

TEST: Huawei P10 Plus má lepší displej, fotoaparát, víc paměti a hodně sebevědomí
TEST_Huawei_P10_Plus_ma_lepsi_displej_fotoaparat_vic_pameti_a_hodne_sebevedomi.jpg

Apple si i nadále drží prvenství v prodejích konkrétních modelů telefonů. Podle analytiků Counterpoint Research jsou iPhone 7 a 7 Plus nejoblíbenější telefony na trhu, třetí a čtvrté místo patří mobilům značky Oppo, pátá je Galaxy S8, šesté Xiaomi Redmi Note 4X a sedmá Galaxy S8 Plus.

Huawei nemá paradoxně v top10 žádný model. Důvodem je mimo jiné i poměrně široké portfolio rozdělené mezi dvě značky s velmi podobnou nabídkou. Dva nejpopulárnější telefony Huawei mají téměř identický protějšek pod značkou Honor (P10 – Honor 9, Mate 9/Pro – Honor 8 Pro), svůj protějšek má i bestseller v podobě Huawei P9 Lite.

Podzim plný novinek

O zákazníky se v poslední čtvrtině roku utkají kromě nových iPhonů také Galaxy Note 8, LG V30 a chystané modely Huawei Mate 10 či Google Pixel 2. Apple své novinky ukáže v úterý 12. září. Očekává se dvojice telefonů ve stávajícím designu doplněná o nový iPhone X Edition s AMOLED obrazovkou bez rámečků a pravděpodobně také bez čtečky otisků prstů. Tu by měl Apple nahradit 3D skenováním obličeje.

Levnější značky budou ale i dále bodovat povedenými modely jako je Honor 9, Honor 8 Pro, Oppo R11, Xiaomi Redmi Note 4X nebo nedávno oznámený telefon Xiaomi MiA1. Díky svému prvnímu telefonu s čistým Androidem se Xiaomi navíc dostane oficiálně do více než dvaceti nových zemí včetně ČR a může tak posílit svou pátou až šestou pozici mezi výrobci mobilních telefonů. Lenovo (Moto), LG, HTC nebo Sony se už delší dobu v první pětce největších výrobců neobjevují a stávající nabídka telefonů to s největší pravděpodobností nezmění.