Od žádné akce Applu se nečekalo tolik. První představení nových produktů v novém sídle kalifornské společnosti ale bylo rozpačité. Podle očekávání Apple ukázal trojici nových iPhonů, skutečných překvapení ale bylo minimum.

Nejlépe vybavený telefon od Applu má poprvé v historii displej bez rámečků a využívá technologii OLED. Vnitřní výbavou se téměř neliší od levnějších iPhonů 8 a 8 Plus, které si zachovaly tvary předchozích tří generací, ale na zádech mají místo hliníku sklo. Výměna materiálu umožní nové telefony nabíjet bezdrátově, položením na podložku.

Největší změnou u iPhonu X je odstranění čtečky otisků prstů spojené s tlačítkem Home. Nový iPhone místo toho vsadí na ovládání prostřednictvím dotykových gest. Čtečku otisků pak má nahradit systém FaceID, který vytváří 3D obraz obličeje tak, jak naznačily úniky informací. Potvrdila se také cena modelu X. V Česku se bude prodávat verze s menším úložištěm za 29 990 korun. Varianta se 256GB úložištěm přijde na 35 tisíc korun.

Vedle nových telefonů Apple ukázal také třetí generaci Apple Watch, novou verzi televizního set-top-boxu AppleTV 4K s podporou UltraHD a HDR videa.

Budoucnost podle Applu

Tim Cook si představení iPhonu X nechal jako „ještě jednu věc“ na konec, ale nedá se jím nezačít. Od nového telefonu se čekalo posunutí celé firmy kupředu po třech letech se stejným designem a jen opatrnými meziročními změnami. A to se Applu povedlo, přestože se prezentace nezdařila úplně dokonale.

Hlavním prvkem nového iPhonu je OLED displej, který vyplňuje téměř celou přední plochu telefonu. Displej dodávaný Samsungem má na horní straně vykrojení pro kamerky a senzory, jinak jde o nejnovější generaci OLED panelu s vysokým jasem a podporou technologie HDR. Podle technických specifikací však panel v telefonech od Applu nabídne nižší maximální jas – 625 nitů, což je v podstatě polovina maximálního jasu Galaxy Note 8 od Samsungu. To ale může být rozhodnutí spojené s úsporou baterie, nikoliv technologický rozdíl.

Apple k panelu přidal také své technologie – systém 3D Touch a True Tone. První slouží k ovládání telefonu větším tlakem na displej, druhá upravuje vyvážení barev podle okolního osvětlení.

Záda telefonu jsou skleněná, Apple nabídne bílou a černou variantu. Obě mají černou přední stranu, která splývá se samotným displejem. iPhone X má dvojitý fotoaparát, oba objektivy přitom mají optickou stabilizaci, podobně jako Galaxy Note 8 od Samsungu. Apple se pochlubil novým snímačem, který zpracuje o 83 procent více světla, a měl by tak ještě lépe fotit ve špatných světelných podmínkách, i když má slabší světelnost než nejlepší konkurence.

Telefon pohání nová generace procesoru s označením A11 Bionic. Tento čip má šest procesorových jader a díky tomu aplikacím, které to využijí, nabídne až o 70 procent více výkonu. Ve standardním provozu je o čtvrtinu rychlejší než loňské čipy. Výkonnější je také nový grafický čip, který si Apple vyvinul sám.

Telefonu chybí čtečka otisků prstů. Jde o kompromis, když se Applu stejně jako Samsungu nepodařilo integrovat čtečku otisků přímo do displeje. Apple kvůli tomu vyvinul nový systém rozpoznávání obličeje uživatele, který by měl být spolehlivější než snímače duhovky, které používá Samsung. Proti TouchID je ale nový systém pomalejší a navzdory přesvědčování od Applu méně praktický a pohodlný. Ostatně první pokus odemknout telefon pohledem v rámci prezentace skončil neúspěchem.

iPhony pro masy

Model X bude dostupný až v listopadu a je nutné počítat s omezenou dostupností. Apple plánuje prodat několikanásobně vyšší množství telefonů iPhone 8 a iPhone 8 Plus. Obyčejnější iPhony mají většinu vnitřní výbavy shodnou s iPhonem X – stejný procesor, lepší fotoaparáty se stejným rozlišením jako loni. Apple telefonům s LCD obrazovkou přidal také technologii True Tone a stereo zvuk.

Největší viditelný rozdíl proti loňským modelům představují skleněná záda, tvary a velikost telefonů jsou de facto stejné. K návratu sluchátkového konektoru nedošlo, místo toho Apple pokračuje v „bezdrátové revoluci“. V balení s telefonem ale místo bezdrátové nabíječky bude klasická. Apple plánuje prodávat nabíječku, která si poradí i s novými hodinkami Apple Watch Series 3 a sluchátky AirPods, s novou nabíjecí krabičkou. Datum zahájení prodeje ale firma neuvedla.

Apple však trochu schoval zásadní zlepšení spojené s nabíjením – iPhony 8 a X konečně nabídnou rychlé nabíjení. Zatím nevíme, jak rychlé bude, ale i obdoba Qualcomm QuickCharge 2.0 bude pro majitele iPhonů velké zlepšení.

Apple několikrát použil slovní spojení „mikroskopicky vodotěsný“, podle specifikací se ale proti loňským modelům nic nezměnilo, Apple stále uvádí IP67, tedy o stupeň nižší, než má největší konkurent z Koreje.

Nové telefony získají také nové funkce spojené s iOS 11. Jde primárně o vylepšení práce s fotografiemi a videem. Portrétní režim u iPhonu 8 Plus a iPhonu X bude upravovat osvětlení scény díky prostorovým datům z dvojice senzorů. iPhone X to zvládne i u selfie kamerky. Zásadní změny se ale týkají spíše ovládání iPhonu X bez domácího tlačítka než reálné využitelnosti telefonů.

Budoucnost televize s ročním zpožděním

Spíše překvapením bylo oficiální představení nové generace Apple TV, multimediálního přehrávače od Applu. Nový model s označením 4K reaguje na nástup nové generace televizorů s rozlišením 4K/UltraHD. Apple TV nabídne možnost přehrávat videa ve vysokém rozlišení i s podporou technologie HDR, která přináší větší dynamiku obrazu, více detailů ve tmavých a světlých scénách a také větší škálu barev. Přímo na Apple TV půjde také hrát jednodušší hry ve 4K rozlišení díky výkonnému procesoru a grafickému čipu.

Apple na trh vyráží poměrně pozdě, konkurence má v nabídce přehrávače s UltraHD i HDR více než rok. Apple navíc ztrácí tržní podíl, v USA trh ovládá systém Roku, daří se i Amazonu s přehrávači Fire a Googlu s Chromecastem, respektive se systémem Android TV zabudovaným přímo do televizorů Sony, Philips, TCL a dalších.

Apple ale nabízí svým zákazníkům příjemný dárek – pokud mají jimi koupené filmy verzi ve vyšším rozlišením, zdarma jim ji zpřístupní, ceny obsahu ve 4K budou navíc stejné jako u verzí v HD. K využití funkcí nové Apple TV bude nutné vlastnit moderní televizor. Ceny 4K televizí už klesly na stejnou hladinu jako ceny stejně velkých FullHD televizorů, takže do budoucna je 4K jasná volba. 

Apple TV se bude prodávat od 15. září za 5190 korun, bude tak levnější než zatím nejlépe hodnocený multimediální přehrávač Nvidia Shield, který stojí 5990 Kč.

Hodinky s LTE, které v Česku nebudou

Pro nás na posledním místě, ale pro Apple jako první – tak se představila už třetí verze hodinek Apple Watch. V podstatě jde spíš o druhý facelift, protože vizuálně se hodinky téměř nezměnily, od předchozích verzí se liší červenou tečkou na digitální korunce a jsou o kousek tlustší než druhá generace, která přinesla vodotěsnost.

Největší novinkou 3. generace je model s mobilními službami, který lze používat i k telefonování bez telefonu. Tento model se ale do Česka nedostane, protože vyžaduje podporu specifických technologií ze strany operátorů. Ti čeští podmínky Applu nesplňují. Už od konce září by ale v Česku měla být dostupná obyčejná verze za 9790 korun.  

Apple přitom uvnitř vyměnil procesor, ten nový je výrazně výkonnější a hodinky mají navíc vydržet až 18 hodin provozu. To je sice stále méně než u hodinek s Android Wear, ale Apple navíc přidává i podporu bezdrátového dobíjení, což je příjemná vlastnost. Hodinky s Androidem zatím vyžadují speciální kolébky, u kterých je snadné netrefit správně kontakty. 

iPhone X pozná uživatele podle tváře. Applu se ukázka napoprvé nepovedla
iPhone_X_pozna_uzivatele_podle_tvare._Applu_se_ukazka_napoprve_nepovedla.jpg

Online

12.9.2017 20:54 Děkujeme za tvrdou práci (Tim Cook) a za pozornost (my)

Děkujeme, že jste s námi strávili emocemi a emoji nabitý večer. Brzy přineseme shrnutí novinek v tradiční podobě. Prozatím jen rychlá rekapitulace:

Apple Watch Series 3 - verze s LTE a hlasovými službami, v ČR zatím nebude

AppleTV 4K - podpora HDR a UltraHD videa, upgrade filmů koupených v iTunes

iPhone 8 a 8 Plus - stejné tvary, bezdrátové nabíjení, skleněná záda, výborný nový procesor, vylepšený fotoaparát

iPhone X - OLED displej, bezdrátové nabíájení, nový procesor, nepovedené odemykání obličejem, omezená dostupnost, cena od 999 USD

12.9.2017 20:47 Tak kdy a za kolik?

Od 999 USD, v prodeji od 3. listopadu - Apple ani neřekl, v jakých zemích. Že by ho nechal jen pro Američany?

Apple představuje nové iPhony.

12.9.2017 20:39 Portrétní selfie a optická stabilizace

Demo nového iPhonu nebylo přesvědčivé. Fotky ale vypadajá hezky, stejně jako vždy na prezentacích Applu. 

Vedle krásného OLED displeje má iPhone X 12Mpx fotoaparát s duální optickou stabilizací - jako Note 8, kterou jsme už otestovali. Díky stabilizaci na zoomové čočce zvládne iPhone X lepší portréty nerž iPhone 8 Plus nebo iPhone 7 Plus.

Selfie kamerka u iPhone X nabídne také portrétní režim i s manipulací světla díky prostorovému obrazu.

Apple představuje nové iPhony.

Procesor v iPhone X je stejný jako u iPhone 8 a 8 Plus, ale díky OLED obrazovce má iPhone X vydržet o dvě hodiny déle v provozu. Nechybí ani bezdrátové dobíjení.

Nakonec tu je preview nové bezdrátové nabíječky - velké plochy, na které lze nabíjet iPhone i hodinky Apple Watch Series 3 a sluchátka AirPods s novou nabíjecí krabičkou.

Apple představuje nové iPhony.

12.9.2017 20:33 Nepovedlo

Živá prezentace iPhonu X ukázala, jak zrádné nové technologie mohou být. Živé demo začalo tím, že se telefon po hlubokém pohledu svého pána neodemkl. I told you so, I told you so...

Opakovaný pokus už se povedl, ale je to pomalé a vyžaduje to více kroků - nestačí přiložit prst, musíte odsunout obrazovku. 

12.9.2017 20:24 Sbohem TouchID

Přesvědčování pokračuje - abyste odemknuli iPhone X, musíte se na nějak podívat, tedy musíte mít telefon namířený na svůj obličej. Zkušenost s Galaxy Note 8 i S8 ukazuje, že to není praktičtější než čtečka otisků, i když špatně umístěná.

Dá se věřit, že Applu bude rozpoznávání obličeje fungovat spolehlivěji než skenování duhovky Samsungu, ale... zlatá čtečka. Nicméně je fakt, že i u Samsungu se občas rozpoznání duhovky hodí, když telefon leží na stole, je to možná rychlejší než jej zvedat. Při vyndavání telefonu z kapsy je ale čtečka lepší vždycky. 

Jak to uživatelům zpříjemníte? Necháte je použít stejnou technologii k tvorbě animovaných emoji s výrazem vašeho obličeje. To se bude dětem líbit.

Apple představuje nové iPhony.

12.9.2017 20:23 Nové ovládání bez domova

Tohle bolí. Phil Shiller se snaží přesvědčit zákazníky, že nové čistě pohybové ovládání je lepší než to, na co jsou uživatelé 10 let zvyklí. Nové ovládání iPhonu připomíná Nokii se systémem MeeGo. Spuštění Siri se dělá vypínačem, Galaxy S8 na to má dedikované tlačítko. Takhle změna je velká, a není nutně k lepšímu. 

12.9.2017 20:17 A ještě jedna věc... iPhone X

Je tady. Je bez rámečků, bez tlačítka home. Připomíná Samsung a Xiaomi. Na zádech je sklo. Boky jsou z oceli, jako u LG V10. Vypadá krásně, alespon v černé. Bílá s černým řpedkem působí zvláštně.

Displej nese kreativní označení Super Retina Display.: 5,8" úphlopříčka a QHD+ rozlišení - 458 bodů na palec - Apple nemůže říct, že je to nejjemnější displej na světě.

A je to tady, chvála OLEDu - údajně první OLED dost dobrý na to, aby byl v iPhonu. Protože ho dělá pro Apple Samsung, tak přesně víme, jak vypadá. Stačí se podívat na Note 8 nebo Galaxy S8.

Apple představuje nové iPhony.Apple představuje nové iPhony.

12.9.2017 20:16 22. září

Nové iPhony 8 se začnou prodávat za 10 dní, za 8 dní pak bude k dispozici nová verze iOS. Ceny zzačínají na 699 a 799 USD pro iPhone 8 resp. iPhone 8 Plus.

12.9.2017 20:13 Budoucnost bez drátů 2.0

Apple loni ohlásil dobu bezdrátovou, když odstranil konektor pro sluchátka. Ten se nevrátil. Apple ale do iPhonu 8 se skleněnými zády přidal bezdrátové dobíjení a podporu Bluetooth 5.0, iPhony také mají podporu LTE Advanced, to ale není žádná novinka. 

Najednou je podle Apple hrozně příjemné položit jen telefon na podložku a nechat ho nabíjet. Když to samé před lety nabídl Samsung, fanoušci Applu se smáli. Ted budou moci využít infrastrukturu, kterou prosadili výrobci telefonů s Androidem v čele se Samsungem.

Vlastní nabíječku Apple opravdu neukázal, místo toho prezentoval nabíječky od Morphie a Belkinu.

Apple představuje nové iPhony.

12.9.2017 20:09 Lepší rozšířená realita

Díky kombinaci lepšího fotoaparátu a rychlého procesoru Apple slibuje skvělé podání rozšířené reality. Mezi ukázkami zaujala například hvězdná mapa promítnutá na reálnou oblohu. Telefony mají navíc přesnější pohybové senzory.

Apple ukázal možnosti rozšířené reality na hře The Machines pro více hráčů - rozšířená realita v tomto případě spočívá v pohybovém ovládání pohledu kamery.

Apple představuje nové iPhony.

12.9.2017 20:02 Stejné rozlišení, hezčí fotky

Velký prostor Apple věnuje fotografiím. Fotoaparát má stejné rozlišení 12 MPx, ale nový senzor schopný zaznamenat o 83 procent více světla. Součátsí fotoaparátu je také nový barevný filtr a optická stabilizace.

Duální fotoaparát iPhonu 8 Plus má světlenost f1.8 na hlavním a f/2.8 na zoomovém objektivu.

Software iPhonu 8 Plus nabídne také změnu osvětlení obrázků s využitím umělé inteligence a 3D dat získaných kombinací záběrů z obou senzorů. 

iPhone 8 má údajně nejkvalitnější video ve smartphonu díky novému kodeku, který v reálném čase analyzuje a optimalizuje záznam, funguje to i ve 4K rozlišení při 60 snímcích za sekundu. Zpomalené záběry telefon zvládne ve FullHD a 240 snímcích za sekundu. 

Apple představuje nové iPhony.

12.9.2017 19:58 iPhone 8 na první pohled stený

Apple ukázal nový iPhone 8 a 8 Plus. Design je na první pohled stejný, ale z nových materiálů - záda iPhonu 8 jsou skleněná z mnohovrstvého skla.

Oba telefony mají nový LCD displej s podporou funkce True Tone, který upravuje barevnost podle okolního světla. Apple do iPhonů dostal také stereo reproduktory podobným způsobem jako HTC u modelu U11 - využitím "sluchátka" jako reproduktoru.

Nové iPhony pohání proceosr A11 Bionic se šesti jádry. Je o čtvrtinu rychlejší než procesor A10 a při využití více jader je až o 70 procent rychlejší.

Uvnitř je také nová tříjádrová grafika vyvinutá přímo Applem s nižší spotřebou. Součástí čipové sady je i nový engine pro zpracování obrazu včetně hardwarové redukce šumu v obrázcích.

Apple představuje nové iPhony.Apple představuje nové iPhony.

12.9.2017 19:43 Apple objevuje UltraHD

Pokud to bude fungovat, jako všechno u Applu, během 12 měsíců se zmnohonásobí prodeje UltraHD televizorů. AppleTV 4K totiž nabídne přehrávání videa ve 4K a s HDR. Hlavně ale Apple nabídne obsah v těchto formátech. Největší množství videa ve 4K a HDR má Netflix následovaný Amazonem, ale Apple mění vnímání lidí, pokřivená realita Steva Jobse pořád funguje. Na AppleTV samozřejmě Netflix funguje. Apple také automaticky nabídne lidem 4K verze filmů, které si koupili na iTunes. Kromě troho budou přímo na AppleTV běhat i jednodušší hry ve 4K, podobně jako na Shield ATV od Nvidie.

Apple představuje nové iPhony.

Apple rozšíří dostupnost své televizní aplikace, která sdružuje obsah z různých zdrojů. Nejblíže nám bude dostupná v Německu.

Apple při představování AppleTV 4K zatím zapomněl upozornit na to, že k využití schopností nové chytré krabičky budete potřebovat také novou televizi. Ale třeba se na scéně ukáže někdo z LG nebo Samsungu :)

12.9.2017 19:40 Televizní okamžiky

AppleTV je takový otloukánek, před který se v tržním podílu dostal Google s Chromecastem i AndroidTV, ale v USA jednoznačně kraluje Roku. Novinka slibuje znovu změnit televizi, to mimo jiné znamená podporu 4K videa - tuto technologii konkurence podporuje už nějakou dobu.

AppleTV má 4K dokonce v názvu. Barevnost loga pak naznačuje i podporu HDR videa.
Apple představuje nové iPhony.

12.9.2017 19:28 Apple Watch Series 3 s LTE

Úniky informací byly přesné. Nové hodinky od Applu mají mobilní služby zabudované v sobě, takže budou fungovat bez telefonu - nejen data, ale i hlasové služby dostupné na stejném čísle. Uvidíme, jestli to bude fungovat i u českých operátorů. Hodinky budou přímo propojené s Apple Music, abyste mohli strramovat i hudbu, kterou jste si do hodinek nestáhli. Nic pro uživatele českých datových tarifů.

Design je stejný jako u předchozích modelů, třetí generaci bude podle obrázků možné odlišit podle červené tečky na digitální korunce. Uvnitř hodinek je rychlejší procesor, který mimo jiné umožní, aby z hodinek mluvila Siri. 

Otázka je, co LTE udělá s výdrží hodinek, které už nyní vydrží jeden den. 

Co se týká designu, Apple nabídne také nové náramky a novou barvu pouzdra. Kromě verze s mobilními službami bude v prodeji i nová verze bez mobilních služeb. Do Česka se nová verze hodinek zatím nepodívá - ani verze s LTE, která vyžaduje spolupráci s operátory, ani verze bez mobilních služeb. Apple představuje nové iPhony.

12.9.2017 19:22 Hodinky, které si vezmete k srdci

Po dojemném videu, které ukazovalo lidi, kterým Apple Watch pomohly v nouzi, Cook představil budoucnost Apple Watch. 

Ta stále více staví nejen na fitness využití, ale také na celkovém sledování zdravotního stavu. Apple se pochlubil tím, že snímač tepové frekvence v Apple Watch je nejpoužívanějším systémem pro měření tepu na světě. Profesionální hrudní pásy ani jiné hodinky na Apple nestačí.

Hodinky s novým softwarem samy upozorní na vysoký tep, pokud uživatel není v aktivním pohybu. Kromě toho budou hodinky sledovat výskyt případné arytmie.

WatchOS 4 bude dostupný 19. září pro všechny majitele Apple Watch. Tohle Apple umí.

Apple představuje nové iPhony.

12.9.2017 19:18 Nové hodinky místo Rolexu

Tim Cook začíná dnešní program představením novinek spojených s APple Watch. Nejspíše dojde na LTE modul. 
Meziročně se prodeje APple Watch zvýšily o 50 procent. Apple je jedničkou na trhu, nejen mezi chytrými hodinkami, ale mezi hodinkami vůbec. Přeskočil i Rolex.

Apple představuje nové iPhony.

12.9.2017 19:11 Další úspěchy Apple Store

Apple dokázal vytvořit sít obchodů s rekordním obratem a návštěvností. Do Apple Storů se ročně podívá půl miliardy návštěvníků. Aby se tam zákazníků více líbilo, aktualizuje firma vnitřní vybavení a snaží se ve velkých obchodech vytvořit prostor pro komunikaci. Apple zahajuje program přednášek a workshopů, aby nalákal do obchodů ještě více lidí. Jde o přejmenování, lepší organizaci a rozšíření stávajících aktivit.

Apple svými obchody inspiroval konkurenci. Značkové obchody má Microsoft, Smasung i Huawei nebo Xiaomi. V ČR zatím oficiální vlastní obchod provozuje Samsung nebo LG. Na Microsft Store i Apple Store je Česko zatím malé.

12.9.2017 19:09 Představení nového sídla

Po emotivní poctě Jobsovi Tim Cook vyzval k pomoci lidem postiženým hurikány v USA a následně začal představovat nové sídlo Applu, které využívá 100% obnovitelné zdroje energie včetně obrovské baterie solárních panelů. V komplexu je také 9000 stromů a spousta trávy.

Apple představuje nové iPhony.Apple představuje nové iPhony.

 

12.9.2017 19:02 Pocta Jobsovi

Ještě před zahájením oficiálního video přenosu zahájil Apple představení novinek krátkým videem věnovaným Stevu Jobsovi.  Nyní už novináře, analytiky a další hosty vítá na scéně Tim Cook.

Apple představuje nové iPhony.

12.9.2017 18:39 Bezdrátové nabíjení, zatím bez nabíječky

Podle analytika KGI Securities bude iPhone X podporovat bezdrátové nabíjení, ale Apple zatím nebude prodávat vlastní nabíječku. Důvodem je nespokojenost s dostupnou technologií. Apple údajně čeká na "technologický průlom". První telefony s bezdrátovým dobíjením nabídla Nokia a LG už před pěti lety. Rychlejší bezdrátové dobíjení chtějí všichni výrobci. Zatím se rychlejší nabíječkou s podporou standardů WPC a PMA chlubí Samsung. Jak rychlá nová nabíječka je, zatím nevíme.

12.9.2017 17:56 Jasně zlatá

Takhle by měl vypadat nový iPhone v jasně zlaté barvě. Základní vzhled teleofnu přitom potvrdily informace ve firmwaru plánovaného chytrého reproduktoru HomePod.

DJdrHIVX0AA4l4q

Apple novinky představí ve svém novém "mimozemském" sídle v divadle Steva Jobse. Za hodinu začne video přenos a přijdou první novinky. Prvních pět deset minut ale Tim Cook nejspíše věnmuje výročí iPhonu a tomu, jak se daří Applu. 

12.9.2017 14:42 Apple podle Cooka nedělá produkty jen pro bohaté

Den před představením nových produktů Tim Cook v rozhovoru pro magazín Fortune uvedl, že firma nevyrábí pouze drahé produkty pro bohaté a nemá vysoké marže. Toto tvrzení není zcela přesné. Apple má vysoké marže ve svém oboru. Apple a Samsung jsou jediné firmy schopné na chytrých telefonech vydělávat a hrubá marže Applu dosahuje 38 procent, čistá ziskovost celé firmy po zdanění je vyšší než 21 procent.

Podle žebříčku nejziskovějších velkých firem za rok 2016 podle čaopisu Forbes  je Apple firmou s 5. největší ziskovostí, konkurují mu pouze banky nebo někteří mobilní operátoři. Firmy s vyššími maržemi existují, ale jde často o malé specializované firmy. Například nejziskovější obor v USA je podle Forbesu účetnictví s průměrnou čistou marží 19,6 %, to je méně než má Apple.