OnePlus 5T přichází na trh na poslední chvíli, těsně před Vánoci. A je to telefon, na který se Ježíšek bude chtít podívat. Čínský "start-up", který patří do stejné skupiny jako giganti Vivo a Oppo, totiž výrazně zlepšil stávající model OnePlus 5, ale díky kurzu koruny nabízí novinku o trochu levněji.

Telefon s 6" displejem s AMOLED technologií, 6 GB operační paměti a čipovou sadou Snapdragon 835 se začne prodávat 21. listopadu za 499 eur. To je v přepočtu asi 12 800 korun. Verze s větší pamětí, 8GB RAM a 128GB úložištěm přijde na 14 500 korun. Tím OnePlus překonává konkurenci v poměru ceny a výkonu. Nejblíže mu je Sony Xperia XZ1 s podobnou cenou i výbavou, ale horším designem.

Nejvýraznější viditelnou změnou je obrazovka, kterou firma označuje jako Full Optics. Jde o AMOLED panel s rozlišením 1080 x 2160 (protažené FullHD), úhlopříčkou 6" a poměrem stran 2 : 1 od Samsungu. Kvůli nové obrazovce a odstranění většiny rámečků kolem ní se na záda telefonu přesunula čtečka otisků prstů schopná rozpoznat uživatele za 0,2 sekundy, podobně jako čtečka u Huawei Mate 10 Pro.

Na zádech zůstává duální fotoaparát, který kombinuje senzory s rozlišením 16 a 20 Mpx. Fotoaparát byl slabším místem telefonů OnePlus, výrobce ale sáhl ke změně. Místo "zoomového" objektivu nasadil optiku a senzory zaměřené na snímání detailů v horším osvětlení. I s novou kombinací senzorů lze vytvářet populární portrétní efekty.

Konzervativní uživatele potěší, že OnePlus zachoval sluchátkový konektor, který se z moderních telefonů vytrácí. Vedle klasických sluchátek ale nabízí OnePlus nejlepší možnou podporu i pro sluchátka bezdrátová. Obsahuje totiž Bluetooth 5.0 a jako jeden z mála telefonů na trhu (vedle LG V30 nebo Huawei Mate 10 Pro) podporuje také bezdrátový kodek AptX HD, který umožňuje poslech hudby s vysokým datovým tokem bez ztráty kvality. Stejně jako u Bluetooth 5.0 tady uživatelé zatím narazí na slabší nabídku sluchátek, která tuto moderní funkci podporují.

Výrobce slibuje i zlepšenou výdrž na baterii. V telefonu zůstal relativně malý akumulátor s kapacitou 3300 mAh, ale programátoři zapracovali na efektivním využívání energie prostřednictvím vylepšení v operačním systému. Ten vychází z Androidu 7.1.1, na nové verzi s Androidem 8 výrobce pracuje.

Oprava: Původní verze článku měla v v titulku nesprávnou cenu v korunách, omlouváme se.