iPhone X se ještě neprodává ani tři měsíce, ale už se objevily informace o tom, jak bude vypadat nabídka jablečných telefonů na podzim letošního roku. Analytik společnosti KGI Securities Ming-Chi Kuo uvádí, že Apple nabídne hned tři modely s vykousnutým displejem, nejlevnější z nich nebude mít OLED displej.

Nejdražším iPhonem v nabídce Applu má tento rok být model s úhlopříčkou 6,5" a ještě vyšším rozlišením 480 až 500 bodů na palec. Základem nabídky má být model se stejnou úhlopříčkou i rozlišením, jako má stávající iPhone X. Nejlevnější model pak bude mít "Full HD+" obrazovku s úhlopříčkou 6,1" tvořenou LCD panelem. LCD displej pro jeden z nových iPhonů s vykousnutou obrazovkou potvrzuje i zpráva tchajwanského deníku Commercial Times.

Apple údajně využije novou generaci LCD obrazovek společnosti Japan Display, která mimo kvalitní obraz umožní další zmenšení rámečků kolem obrazovky až na půl milimetru. OLED panel v současném iPhonu X má rámečky o šířce 4,3 mm. Nejtenčí rámečky kolem displeje má aktuálně telefon Essential, který používá LCD panel s malým vybráním obrazovky kolem selfie kamerky .

Oba hlavní modely iPhonu X pro rok 2018 budou mít duální fotoaparát, levnější varianta v rámci úspor zůstane u jednoduchého snímače na zadní straně telefonu a přijde také o podporu technologie 3D Touch. Rozpoznávání obličeje Touch ID jako výrazný odlišovací prvek zůstane. Menší bude kapacita operační paměti: u lépe vybavených modelů vzroste množství RAM na 4 GB, levnější verze bude mít 3 GB, stejně jako aktuální model. Menší bude pravděpodobně také kapacita baterie – Apple použije u "lidového" iPhonu X tradiční rozložení základní desky a obdélníkový akumulátor proti prostorově úspornější elektronice ve stávajícím iPhonu X s akumulátorem ve tvaru L.

Levnější verze telefonu se má na prodejích nových iPhonů podílet až 50 procenty. Apple údajně po představení nových modelů zároveň stáhne z trhu model roku 2017, aby zabránil kanibalizaci prodejů nových verzí. Kombinací nových produktů, včetně levnějšího bezrámečkového iPhonu, a ukončení prodeje původního iPhonu X místo snížení jeho ceny má Apple dosáhnout meziročního nárůstu prodejů chytrých telefonů o pět až deset procent.

Zveřejnění informací o očekávaných nových iPhonech s osmiměsíčním předstihem je překvapivé, ale Ming-Chi Kuo se proslavil přesnými informacemi o produktech Applu. V minulosti jako první uvedl, že Apple zvětší iPhone 6, prozradil hlavní novinky u iPhonu 6s a odhadl uvedení tenkého MacBooku nebo iPadu Pro. S předstihem odhalil hlavní vlastnosti iPhonu X včetně absence čtečky otisků prstů a příchodu technologie Face ID.

I Kuo se ale v minulosti několikrát zmýlil, například když iPhonu 7 věštil podporu bezdrátového nabíjení, tu přinesly až modely iPhone X a iPhone 8 a 8 Plus.

Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru