Telefony Galaxy S9 a S9+ jsou přesně takové, jak říkaly úniky informací. Samsung jen mírně pozměnil design svého loňského hitu a soustředil se na vylepšení uvnitř. Ta ale neudělají radost všem zákazníkům. Menší model Galaxy S9 totiž postrádá dvě důležité vlastnosti svého většího sourozence.

Hlavní rozdíl mezi Galaxy S9 a S9+ spočívá v kapacitě operační paměti a fotoaparátu. Základní verze se drží jednoduchého fotoaparátu a na vlajkovou loď má dnes překvapivě nízké 4 GB RAM. Galaxy S9+ proti tomu nabídne duální fotoaparát s dvojnásobným zoomem a 6 GB operační paměti, podobně jako Note 8.

Do prodeje půjdou nové telefony už 16 března, objednat je půjde s týdenním předstihem. Ceny nebudou dramaticky vyšší než před rokem. Základní model GS9 přijde na 21999 korun, Galaxy S9+ bude stát 24 499 korun. Při předobjednávkách bude možné využit slevu 2500 korun při odevzdání staršího telefonu.

Obě varianty budou k dispozici také ve verzi se 256GB úložištěm za příplatek 2500 korun. Verze s větší kapacitou se začnou prodávat 23. března.

Korejský výrobce nabídne i speciální verzi Enterprise Edition určenou firmám, které vyžadují od telefonů pokročilé možnosti vzdálené správy a lepší zabezpečení se zárukou až čtyř let aktualizací softwaru. Ceny a dostupnost tohoto modelu Samsung nezveřejňuje.

Reparát se čtečkou

Design telefonů nepřekvapí. Bere si prvky z Galaxy S8 a Note 8 a ještě trochu ubírá na rámečku pod displejem s QHD rozlišením a MOLED panelem. Hlavní změna se odehrála vzadu. Po kritizovaném (a nouzovém) umístění čtečky otisků prstů vedle fotoaparátu mimo osu přístroje se novinky drží zlatého standardu – čtečka je uprostřed telefonu v optimálním místě pro ukazováček.

I přes minimální rámečky se Samsungu povedlo do telefonu osadit stereo reproduktory, které slibují vyladění zvuku od AKG. Systém jako druhý reproduktor používá "telefonní sluchátko", podobně jako třeba HTC. D9ky zvukovým profilům hraje GS9 nahlas lépe, než by se dalo čekat. Samsung zůstal věrný i sluchátkovému výstupu a zachoval vodotěsnost jako u loňských modelů.

Hned při představení telefonu Samsung nabídne také jednu novou barvu. Vedle tmavě modré a černé přidává fialkovou, se kterou bude chtít oslovit zejména ženské publikum.

Nový procesor i fotoaparát

Rozdílná kapacita RAM je pro zájemce o menší model nepříjemná zpráva. Díky Androidu 8 a novému procesoru vlastní výroby by ale i základní model měl fungovat svižně, ještě plynuleji než Galaxy S8. Zvládne také ještě lépe fungovat v režimu "počítače" po připojení k nové generaci dokovací stanice Dex. Kromě toho by se měla zlepšit také výdrž telefonu – alespoň o hodinu provozu. Nabíjení bude možné kabelem rychle, nebo pomaleji s bezdrátovými nabíječky, stejně jako loni.

Více změn se týká fotoaparátu. Samsung použil nové obrazové senzory vlastní výroby a do obou verzí Galaxy S9 vložil novou optiku s proměnlivou clonou, která se přepíná mezi rekordní světelností f/1.5 a režimem se světelností f/2.2. Vyšší světelnost fotoaparát nastaví telefon při focení v horších podmínkách, režim menší světelnosti pak zajistí ostřejší a prokreslenější fotky v situacích, kdy je světla hodně.

Mezi výrazné nové funkce fotoaparátu patří také schopnost extrémně rychlého snímání a natáčení zpomalených videí. Galaxy S9 zvládne za sekundu zaznamenat až 960 snímků a přímo v telefonu lze zpomalená videa doplnit i hudebním doprovodem nebo z nich udělat animované gify.

Přední fotoaparát pak po vzoru Applu zvládne vytvářet animované emotikony reagující na mimiku uživatele. Telefony GS9 a S9+ pak také podporují technologii Google ARCore pro práci s rozšířenou realitou.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru