S prasklým krycím sklem na displeji nebo zádech telefonu se dříve nebo později setká každý uživatel chytrých telefonů. V průměru jednou ročně spadne každý telefon z výšky alespoň 1,6 metru a hned čtyřikrát spadne z výšky stolu nebo kapsy. Výrobce tvrzených skel Corning Glass představil po dvou letech nový materiál, který má z traumatické události udělat jen drobnou nepříjemnost.

Tvrzené sklo s označením Gorilla Glass 6 slibuje až dvojnásobnou odolnost vůči pádům na hrubý povrch. Testovací mobily s novým materiálem na displeji zvládly v průměru 15 pádů z metrové výšky. Společnost pravdivost svého tvrzení dokládá záběry z testování i porovnáním s předchozí generací krycích skel Gorilla Glass i nejmenovanou konkurencí. 

Související

Za větší odolností nového tvrzeného materiálu je odlišné chemické složení a výrobní proces, který výrazně zvyšuje takzvané vnitřní tažné pnutí. Právě tato vlastnost tvrzených skel zvyšuje odolnost materiálu proti nárazům i ohybu. Výrobce tentokrát dal důraz na odolnost vůči opakovaným pádům na nerovné povrchy, což je častější problém než pády z výšky očí. V prvních telefonech by se sklo Gorilla Glass 6 mělo objevit během několika měsíců, mezi první mobily s novým materiálem by se mohla zařadit další generace Galaxy S od Samsungu nebo nástupce Huawei P20.

I když zdvojnásobení odolnosti zní slibně, tak 15 pádů, než se telefon rozbije, je příliš optimistické číslo. Vychází totiž z laboratorních testů skla s optimální tloušťkou materiálu a designem testovacího zařízení s výrazným kovovým rámečkem. Většina výrobců ale v honbě za tenkým designem využívá co nejtenčí varianty krycích skel vytažených až na kraj telefonu, což zásadně snižuje jejich odolnost v praxi. Testy navíc probíhaly při pádu na povrch pokrytý brusným papírem, který má citelně menší nerovnosti, než na jaké telefon může narazit při pádu na chodníku.

Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru