S prasklým krycím sklem na displeji nebo zádech telefonu se dříve nebo později setká každý uživatel chytrých telefonů. V průměru jednou ročně spadne každý telefon z výšky alespoň 1,6 metru a hned čtyřikrát spadne z výšky stolu nebo kapsy. Výrobce tvrzených skel Corning Glass představil po dvou letech nový materiál, který má z traumatické události udělat jen drobnou nepříjemnost.

Tvrzené sklo s označením Gorilla Glass 6 slibuje až dvojnásobnou odolnost vůči pádům na hrubý povrch. Testovací mobily s novým materiálem na displeji zvládly v průměru 15 pádů z metrové výšky. Společnost pravdivost svého tvrzení dokládá záběry z testování i porovnáním s předchozí generací krycích skel Gorilla Glass i nejmenovanou konkurencí. 

Gorilla Glass 6 vydrží více pádů na drsný povrch

Za větší odolností nového tvrzeného materiálu je odlišné chemické složení a výrobní proces, který výrazně zvyšuje takzvané vnitřní tažné pnutí. Právě tato vlastnost tvrzených skel zvyšuje odolnost materiálu proti nárazům i ohybu. Výrobce tentokrát dal důraz na odolnost vůči opakovaným pádům na nerovné povrchy, což je častější problém než pády z výšky očí. V prvních telefonech by se sklo Gorilla Glass 6 mělo objevit během několika měsíců, mezi první mobily s novým materiálem by se mohla zařadit další generace Galaxy S od Samsungu nebo nástupce Huawei P20.

I když zdvojnásobení odolnosti zní slibně, tak 15 pádů, než se telefon rozbije, je příliš optimistické číslo. Vychází totiž z laboratorních testů skla s optimální tloušťkou materiálu a designem testovacího zařízení s výrazným kovovým rámečkem. Většina výrobců ale v honbě za tenkým designem využívá co nejtenčí varianty krycích skel vytažených až na kraj telefonu, což zásadně snižuje jejich odolnost v praxi. Testy navíc probíhaly při pádu na povrch pokrytý brusným papírem, který má citelně menší nerovnosti, než na jaké telefon může narazit při pádu na chodníku.

Gorilla Glass 6 vydrží více pádů na drsný povrch