Je těžké najít něco, co by se dalo novým telefonům Xiaomi vytknout. Čínská firma, která se dokázala vrátit z krize mezi pětici největších výrobců telefonů, zahájila frontální útok na Evropu s dvojicí nových telefonů. Jejich hlavní devízou vedle ceny je čistý Android bez – pro Xiaomi typického – prostředí MIUI a s ním spojeného balastu.

Xiaomi Mi A2 navazuje na extrémně úspěšný model Mi A1, který si dlouho držel pozici telefonu s nejlepším poměrem ceny a výkonu na trhu. Mi A2 má citelně výkonnější procesor Snapdragon 660 a větší obrazovku s úhlopříčkou 5,99'' a poměrem stran 18 : 9 bez výřezu. Baterie má stejnou kapacitu jako loňský model, jehož výdrž byla už tak nadprůměrná.

Xiaomi slibuje také ještě kvalitnější fotografie z duálního fotoaparátu, který kombinuje 12Mp a 20Mp snímače od Sony a 20Mpx snímač má i selfie kamerka. Novinka ale neodstranila naši největší výtku k loňskému modelu – absenci NFC čipu, který by umožnil použít telefon místo platební karty ve spojení s aplikací Google Pay. Proti loňskému modelu Mi A2 přišlo také o sluchátkový konektor.

Cena základního modelu se 4 GB RAM a 32 GB prostoru pro data je přitom téměř stejná jako při zahájení prodeje Mi A1, v přepočtu z eur asi 6500 korun, v balení je i jednoduché silikonové pouzdro. K dispozici bude také model s konfigurací 4 + 64 a 6 GB RAM a 128 GB prostoru pro data. Prostřední model má stát 7200 korun a nejlepší přijde na 9 tisíc korun. Je možné, že české ceny budou trochu vyšší než čistý přepočet. Například obchod Xaomimobile.cz uvádí cenu prostředního modelu 7490 Kč, druhé dvě verze naceněné nemá.

Levněji s vykousnutým displejem a kompromisy

Novinka s označením Mi A2 Lite se od Mi A2 liší na první pohled – má také protažený displej, ale s výřezem v horní části. Displej může paradoxně část zájemců odlákat od vyššího modelu – i přes hlasitou kritiku konzervativních uživatelů jsou "vykousnuté" displeje populární. Vnitřní výbava je logicky slabší, lite verze má v základu procesor Snapdragon 625 a 3 GB RAM, k dispozici ale bude i verze se 4 GB RAM.

Velkým lákadlem bude baterie s kapacitou 4000 mAh hodin. To je o třetinu více, než má plnohodnotná A2. Telefon by díky tomu měl většině uživatelů vydržet dva dny bez nabíjení. U nabíjení ale nastává jedno z nepříjemných překvapení – Mi A2 lite má starý konektor microUSB. Stejně jako u plné verze chybí ve výbavě NFC čip, konektor pro sluchátka ale zůstal. Oba modely mají také tradiční čtečku otisků na zadní straně telefonu.

Základní verze by měla stát asi 4600 Kč, to je o 600 korun více, než za kolik se dnes prodává loňský model Mi A1 s podobnou výbavou, ale klasickým širokoúhlým displejem a výrazně většími rámečky. Verze se 4 GB RAM a 64 GB prostoru pro data přijde na necelých 6 tisíc korun, tedy hodně blízko základní verzi plnohodnotné Mi A2.

Všechny varianty telefonů Mi A2 budou na trhu hledat přímou konkurenci jen obtížně. Jejich slabinou bude pouze absence NFC čipu, jenž bude chybět uživatelům, kteří mají platební karty od bank s podporou Google Pay. Jako tradičně bude největší boj probíhat mezi Xiaomi a Huawei/Honorem. Xiaomi v tomto souboji může sázet na Android One s častějšími aktualizacemi – Huawei nabízí pravidelné dvouměsíční bezpečnostní updaty pouze u nejvyšších modelů.

Čínská firma, která se dokázala vrátit z krize mezi pětici největších výrobců telefonů, zahájila frontální útok na Evropu s dvojicí nových telefonů.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru