Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování, podle kterého používání hardwarových nebo softwarových prostředků společností Huawei a ZTE představuje bezpečnostní riziko. Učinil tak na základě § 12 zákona č. 181/2014 Sb., o kybernetické bezpečnosti, což je blanketní paragraf, který umožňuje úřadu, aby upozornil na bezpečnostní hrozby.

Je to historicky první formální varování, které NÚKIB vydal.

Varování není nijak překvapivé. V minulosti pochybnosti o důvěryhodnosti Huaweie vyjádřily například Velká Británie, Indie, Austrálie, USA nebo Kanada. Nejde ani o věc nedávné doby, nejrůznější obvinění a aféry se datují už od roku 2001. V České republice firmu Huawei jako nedůvěryhodnou zmínila Bezpečnostní informační služba v roce 2014.

Obvinění jsou široká: kromě špionáže byla společnost Huawei obviněna z porušování sankcí vůči Íránu. Pro toto obvinění byla v Kanadě na žádost úřadů USA zatčena Meng Wanzhou, finanční ředitelka společnosti, dcera jejího zakladatele a jeho pravděpodobná nástupkyně v čele Huaweie. Mluvilo se také o dodávkách komunikačních technologií Tálibánu v Afghánistánu a podobně.

Firma se proti všem obviněním vždy důrazně ohrazovala a je spravedlivé dodat, že nikdy nebyly zveřejněny žádné nenapadnutelné důkazy. 

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Huawei představuje riziko, protože pochází z potenciálně nepřátelské země. Jak se to ale dotkne obyčejných uživatelů a proč se bude špatně spát šéfům západních tajných služeb?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se