Obchod se strachem vynáší. Zločinci těží z toho, že se běžní uživatelé bojí o svá data a pověst, a tak raději zaplatí za odemknutí zašifrovaných souborů nebo za slib, že útočník nezveřejní (neexistující) inkriminující snímky masturbujícího uživatele. Hodní programátoři pak mohou vydělat miliardy korun vývojem kvalitních antivirů, které chrání počítače s Windows. U mobilů však druhá část rovnice zatím neplatí.

Studie společnosti AV-Comparatives ukázala, že 90 procent antivirových aplikací nabízených v obchodu Google Play jako ochrana proti škodlivým programům pro operační systém Android neobstojí. Jen 23 antivirů z 250 testovaných odhalilo všechny nakažené soubory obsahující 2000 nejběžnějších variant škodlivého softwaru. Aplikace 138 tvůrců nedokázaly správně rozpoznat ani 30 procent vzorků škodlivého softwaru, což z nich samotných dělá potenciálně škodlivé aplikace.

Mezi triky, kterými chtějí tvůrci nespolehlivých antivirů ošálit uživatele, patří databáze názvů aplikací. Pokud mají nainstalované programy jméno obsahující stejné znaky jako populární programy, antivir je nechá být a jako podezřelé označí málo známé aplikace. To znamená, že vir, který má v názvu třeba slovo gmail, nechá takový falešný antivir řádit dál.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru