Mimosoudní dohody často začínají tím, že se obě strany dohodly a žádná z nich se nedopustila ničeho špatného. Výsledky dohody mezi Applem a Qualcommem, která přišla během prvního dne dlouho očekávaného velkého soudního sporu o miliardy dolarů, však hovoří jednoznačně. Apple zaplatí nespecifikovanou částku Qualcommu a bude od něj opět odebírat čipy.

V aktuálních soudních sporech Apple po Qualcommu požadoval celkem 27 miliard dolarů. Qualcomm si nárokoval přibližně 7 miliard dolarů za nezaplacené licenční poplatky a další miliardy dolarů jako náhradu nespecifikovaných škod.

"Qualcomm a Apple dnes zveřejnily dohodu, podle níž upustí od všech vzájemných soudních sporů v globálním měřítku. Tato dohoda zahrnuje platbu ze strany Applu Qualcommu. Společnosti se také dohodly na šestileté smlouvě o licenčních poplatcích platné k 1. dubnu, s opcí na prodloužení o další dva roky, a na několikaletých dodávkách čipových sad."

Na dohodu obou firem už zareagovaly i akciové trhy, Qualcomm po zveřejnění dohody posílil v první hodině asi o 20 procent. Akcie Applu zůstaly na svém a Intel, který Applu dodává od roku 2017 modemy, mírně ztratil - jeho hlavní zdroj příjmů je ale ve vývoji procesorů a paměťových čipů pro PC a datová centra.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Jan Dusek 17.04.2019 08:27
Opravdu byl ten clickbait nadpis nezbytne nutny? "Obří soud mezi Applem a Qualcommem vyhrál ten druhý" Nasledne pak v clanku: "Bez přesných informací o cenových podmínkách, na kterých se obě firmy dohodly, je nemožné posoudit výhodnost dohody pro obě firmy" Hmm.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru