Americký Nejvyšší soud v pondělí rozhodl nejmenší možnou většinou hlasů 5:4, že uživatelé iPhonů a iPadů mohou kvůli vysokým cenám v obchodě s aplikacemi App Store žalovat přímo Apple. Kalifornská firma se hromadné žalobě bránila tím, že koncoví uživatelé nejsou zákazníky Applu, ale vývojářů, a tak nemohou Apple žalovat.

Související

Proti argumentaci Applu se postavili čtyři demokratičtí soudci a Brett Kavanaugh, kterého do funkce nominoval Donald Trump a jehož jmenování prosadil Senát kontrolovaný republikány. Čtyři ostatní konzervativní soudci Nejvyššího soudu byli proti tomu, aby spotřebitelé mohli s žalobou na zneužití monopolu ze strany Applu pokračovat.

Apple v prohlášení pro tisk uvedl pouze následující: "Jsme přesvědčeni, že zvítězíme, až dojde na fakta, a že App Store nepředstavuje v žádném pohledu monopol."

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Pavel Kroh 13.05.2019 22:16
“Protimnopolní” rozhodnutí v této oblasti jsou v poslední dobou terčem vážné právní kritiky. Myslím že by redakci HN i čtenáře mohly zajímat následujíci odkazy: Lina Khan: ‘This isn’t just about antitrust. It’s about values’ : https://www.ft.com/content/7945c568-4fe7-11e9-9c76-bf4a0ce37d49?shareType=nongift Amazon’s antitrust Paradox: https://www.yalelawjournal.org/note/amazons-antitrust-paradox V principu jde o to že anti-trustové zákony jsou nyní v US založeny na tom že hlavním kritériem je cena pro koncového uživatele: pokud by mohla vzrůst (jako například smlouvami které uzavíral Apple s nakladateli), je to důkaz “zneužití monopolu”. Nejde tedy již primárně ochranu hospodářské soutěže jako motoru hospodářství, kdy obvykle nižší ceny v konkurenčním prostředím jsou jeho příjemným vedlejším důsledkem, nikoli přímočarým primárním cílem, ale o ochranu nízkých cen i kdyby měly ve skutečnosti být důsledkem predátorského monopolu.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru