TANSTAAFL. Podivnou zkratku anglického úsloví „there ain't no such thing as a free lunch” (neexistuje nic takového jako oběd zdarma) zpopularizoval v šedesátých letech R. A. Heinlein ve svém sci-fi románu Měsíc je drsná milenka. Mohlo by se zdát, že o půl století později, v době spousty bezplatných internetových služeb, toto rčení ztratilo na významu.

Nic nemůže být vzdálenější pravdě. Za internetový „oběd zdarma“ platíme vlastním soukromím. A Mezinárodní den ochrany osobních údajů, vyhlášený Radou Evropy na 28. ledna, je dobrou příležitostí si to připomenout.

Provozovatelé internetových služeb jsou (vesměs) komerční společnosti, jejichž legitimním konečným zájmem je vydělávat peníze. Pokud nabízejí nějaké služby bezplatně, nečiní tak z čirého altruismu, ale protože očekávají, že jim to přinese nějaký jiný užitek, který budou moci přetavit v zisk. Velmi často jsou oním užitkem příjmy z nějaké formy reklamy. A reklama bude mít tím větší úspěch, čím lépe se trefí do osobních preferencí toho, kdo ji sleduje. 

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru