Microsoft v noci na středu na akci v čínském Šen-čenu oznámil termín vydání Windows 10. Proti původním předpokladům se nový systém dostane na trh dříve, už v létě. Termín "summer" znamená pravděpodobně konec srpna či začátek září, aby Microsoft stihl nákupní špičku spojenou se začátkem školního roku.

Microsoft s oznámením termínu vydání představil také novou technologii Windows Hello, nástroj který má nahradit hesla využitím biometrických metod od otisků prstů až po snímání zorniček. Tuto technologii budou podporovat nové počítače vybavené senzorem RealSense F200, které by měly být na trhu při startu Windows 10. Windows Hello bude fungovat i se stávajícími čtečkami prstů a dalšími zařízeními.

Ve spojení s dřívějším termínem vydání Microsoft také zrychlí vydávání nových testovacích verzí v programu Windows Insider, který je dostupný pro osobní počítače i mobilní telefony.

Aby si Microsoft zajistil rychlejší nástup nového systému po nepříliš pozitivně přijatých Windows 8, nabídne aktualizaci ze starších verzí zdarma. V Číně pak v rámci boje proti enormnímu softwarovému pirátství firma poskytne upgrade na Windows 10 všem uživatelům bez ohledu na to, zda mají stávající verzi Windows legálně.

Microsoft se pochlubil také spoluprací s čínskými partnery. Například Lenovo nabídne uživatelům svých počítačů aktualizaci na Windows 10 ve 2500 servisních center a vybraných prodejních místech. Firma slíbila také výrobu telefonů s Windows 10, potvrzené jsou jejich dodávky pro čínský trh. 

Další oznámení je překvapivé. Microsoft spolupracuje s Xiaomi a umožní vybraným majitelům telefonu Mi 4 testování firmwaru, který nahradí Android systémem Windows 10 Technical Preview. V budoucnosti budou mít možnost nainstalovat si Windows 10 do svého telefonu i uživatelé dalších značek telefonů.

Microsoft se snaží naplnit rok starou vizi, podle níž půjdou do telefonů s Androidem nainstalovat Windows. Původně v Redmondu chtěli, aby výrobci nabízeli stejné modely s různými systémy (v USA se prodává například HTC One M8 s Windows Phone 8.1). Nyní to vypadá tak, že se Microsoft spolehne na samotné uživatele.

Xiaomi upozorňuje, že nejde o partnerství, jen o formu technické podpory. Výsledek je ale jasný: Pokud uživatelé budou chtít ve svém telefonu s Androidem systém od Microsoftu, budou mít tu možnost.

Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru