Windows 10 budou zdarma pro všechny zájemce. Výrobce nejrozšířenějšího operačního systému pro osobní počítače oznámil, že novou generaci Windows nabídne bezplatně všem uživatelům s odpovídajícím zařízením bez ohledu na to, zda mají legální kopii stávajícího systému. Tato nabídka se týká koncových uživatelů, firemním zákazníkům Microsoft nadále nabízí placené licenční smlouvy.

Původní zpráva agentury Reuters naznačovala, že se bezplatná dostupnost Windows 10 i pro piráty týká Číny, kde se firma snaží zlepšit svou pověst a kde je softwarové pirátství extrémně rozšířené. Microsoft následně pro ZDNet nebo Eurogamer potvrdil, že se nabídka netýká pouze Číny, ale uživatelů po celém světě.

 

Microsoft jako jeden z důvodů globální "amnestie" uvádí, že řada uživatelů ani neví, že jejich instalace není legální. Pirátské kopie jsou přitom podle vlastních výzkumů Microsoftu bezpečnostním rizikem kvůli chybějícím bezpečnostním záplatám i faktu, že část nelegálně šířených kopií obsahuje malware.

Aby to ale nebylo tak jednoduché, vydal Microsoft prohlášení, podle kterého si majitelé nelegálních kopií budou moci nainstalovat nový systém, ale nedojde tak k jeho legalizaci.

"Naším cílem vždy bylo zajistit zákazníkům co nejlepší zkušenost se systémem Windows. S příchodem Windows 10 bude možné i zařízení s nelegálním systémem upgradovat na Windows 10, tento upgrade však nezmění pravost licence na legální. Nelegální kopie Windows nejsou vydávány společností Microsoft, nejsou správně zalicencované a podporované společností Microsoft či jiným důvěryhodným partnerem. V případě, že systém je rozpoznán jako nelegální či špatně zalicencovaný před samotným upgradem, toto zařízení bude i nadále po provedení upgradu považováno za nelegální či špatně zalicencované."

Pro Microsoft jde o zásadní zlom v boji proti pirátství, do něhož firma investovala miliony dolarů a které ji přivedly i do nepříjemných situací, jako je spor s Mironetem v Česku. Mironet, neprávem obviněný ze softwarového pirátství, nyní vyzývá stát, aby po Microsoftu vymáhal odškodné ve výši 23,5 milionu korun, které už firma vysoudila, i dalších 626 milionů, o které se Mironet ještě soudí.

Windows zdarma, služby placené

Microsoft už při představení Windows 10 uvedl, že první rok po zahájení prodeje nabídne všem uživatelům legálních Windows 8.1 přechod na nový operační systém zdarma. Stejně tak firma téměř rok nabízí Windows 8.1 zdarma výrobcům osobních počítačů a tabletů při splnění určitých podmínek.

Microsoftu se tímto krokem podařilo zvýšit konkurenceschopnost "WinPC" proti nastupující vlně chromebooků, které byly o 100 a více dolarů levnější než nejlevnější počítače s Windows. Microsoft v rámci konkurenčního boje nabízí k řadě levných PC také roční bezplatný přístup ke službám Office 365.

Firma pod vedením Satyi Nadelly změnila svou obchodní strategii a více se zaměřuje na služby. Nejvýraznějším příkladem je Office 365, který nabízí v rámci předplatného přístup k aplikacím až na deseti zařízeních (pět PC, pět mobilů a tabletů). Firma také tlačí Microsoft Office a další své aplikace na konkurenční mobilní platformy.

Základním zdrojem příjmů pro Microsoft bude i nadále prodej softwaru a služeb korporátním zákazníkům. Aby ale Windows a další software Microsoftu zůstaly populární ve firmách, musejí na něj být budoucí profesionální uživatelé zvyklí. Bezplatný přístup k Windows tomu napomůže.

Pro Microsoft jde o zásadní zlom v boji proti pirátství, do něhož firma investovala miliony dolarů a které ji přivedly i do nepříjemných situací, jako je spor s Mironetem v Česku. Mironet, neprávem obviněný ze softwarového pirátství, nyní vyzývá stát, aby po Microsoftu vymáhal odškodné ve výši 23,5 milionu korun, které už firma vysoudila, i dalších 626 milionů, o které se Mironet ještě soudí.

Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru