Microsoft se připravuje na vydání Windows 10 na konci července, a udělal další chybu v komunikaci. Firma nejprve oznámila, že členové Insider Programu, kteří testují Windows 10 v průběhu jejich vývoje, získají po uvolnění finální verze možnost tuto verzi používat jako „pravá Windows“ bez jakýchkoliv omezení.

Firma o den později původní prohlášení změnila. Windows 10 budou moci uživatelé bez platné licence Windows 7 nebo Windows 8 používat i nadále bezplatně, ale pouze výměnou za to, že budou Microsoftu dále sloužit jako „pokusní králíci“.

Jde už o druhou otočku ve vztahu k licencování Windows 10. Již dříve Microsoft oznámil, že bezplatný update na Windows 10 nabídne i uživatelům bez platné licence předchozích verzí Windows, tato nabídka se ale bude týkat pouze Číny. V ostatních státech světa nabídne Microsoft upgrade na Windows 10 zdarma majitelům legální verze Windows 7 a Windows 8(8.1) po dobu jednoho roku od vydání Windows 10, tedy do konce července 2016.

Program Windows Insider pokračuje

Microsoft oznámil, že členové programu Windows Insider dostanou na konci července finální (RTM – ready for manufacturing) verzi Windows 10 formou aktualizace stejně jako předchozí sestavení Windows. Šéf programu Gabriel Aul na Twitteru následně potvrdil, že uživatelé, kteří si v rámci programu nainstalují sestavení 10130, získají bezplatně plnohodnotnou verzi Windows 10 bez ohledu na to, zda před tím měli legální Windows.

O tři dny později se ale oficiální příspěvek na webu Microsoftu změnil. Microsoft po vydání Windows 10 nabídne účastníkům programu Windows Insider možnost přejít na finální verzi Windows a vystoupit z programu, ale na přístup k Windows 10 se budou vztahovat stejná pravidla jako na ostatní zákazníky, tedy nutnost vlastnit platnou licenci Windows 7 nebo 8 či 8.1.

Pokud se ale účastníci programu rozhodnout zůstat Windows Insidery, mohou Windows 10 po vydání RTM verze dále používat, ale s tím, že brzy dostanou další testovací verzi softwaru a budou pokračovat v používání nehotových verzí, aby Microsoftu pomohli odhalit chyby a nedostatky před tím, než se nový software dostane k většině uživatelů.

Microsoft již dříve oznámil, že Windows 10 mají být poslední velkou verzí Windows, od jejich vydání chce firma svůj operační systém vylepšovat postupně vydáváním bezplatných aktualizací v rychlejším rytmu.

Neochota Microsoftu nabídnout uživatelům, kteří poslední půl rok testovali Windows 10 v různých stádiích vývoje, bezplatné licence nedává velký smysl. Programu se účastní asi 4 miliony lidí, jen část z nich přitom nesplňuje nároky na bezplatný upgrade na Windows 10. Microsoft chce přitom do roka mít miliardu uživatelů Windows 10.

Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru