Snad žádná jiná firma nepropagovala svůj nový produkt tak dlouho a tak agresivně, jako propaguje Microsoft svůj operační systém Windows 10. Nabídka přechodu na Windows 10 prakticky pro všechny uživatele Windows 7 a Windows 8 potrvá ještě týden. Zdarma. Což je u této společnosti historicky bezprecedentní krok.

Častou otázkou je, proč to vlastně Microsoft dělá? Řada lidí tuto nabídku pokládá za podezřelou, protože nechápe její důvody. Žádné oficiální zdůvodnění Microsoft nezveřejnil, ale existuje celá řada dobrých důvodů, které k tomu Microsoft mohly vést.

Něco naznačují i aktuální zprávy spojené s Microsoftem – pokles obratu divize, která zahrnuje Windows, drastický propad prodejů mobilních telefonů s Windows a s tím spojené přiznání, že se firmě nepodaří dostat na jednotnou platformu Windows 10 do konce roku 2018 kulatou miliardu zařízení.

Microsoft chce předejít opakování problémů s Windows XP

Obrovský úspěch Windows XP se stal postupem času koulí na noze Microsoftu. Podporovat masově používaný, leč koncepčně zastaralý operační systém je čím dál tím obtížnější a čím dál tím víc omezující. A to nejenom pro Microsoft samotný, ale pro celý ekosystém – výrobce hardwaru i softwaru, protože musí psát aplikace „postaru“, aby běžely i na staré verzi; nemohou využívat nejnovější API a technologie.

Windows 7 mají dobře našlápnuto na podobný problém v horizontu několika let. Pořád ještě jsou obrovsky populární a jedná se podle různých statistik o vůbec nejběžnější desktopový operační systém. Přitom se už nacházejí ve fázi takzvané rozšířené podpory. To znamená, že jsou opravovány pouze bezpečnostní chyby, žádné jiné, a nejsou přidávány žádné nové funkce.

Na domácích uživatelích se s upgradem operačního systému stejně vydělat nedá

Svět informačních technologií se posunul tak, že spotřebitelé očekávají, že základní software (tj. operační systém a sadu obvyklých aplikací) dostanou „zdarma“, v ceně zařízení. Nejsou obecně připraveni si jej zvlášť kupovat, a už vůbec ne upgradovat a navíc za upgrade platit.

Nepodařilo se mi dohledat žádná přesná data, ale na základě anekdotických zkušeností soudím, že prodej upgrade OS domácím zákazníkům Microsoftu mnoho peněz nevydělal a že se i malé zisky od nadšenců postupem času snižovaly. Domácí uživatelé prostě obecně neupgradují. Koupí si operační systém s hardwarem a používají tentýž systém až do konce životnosti hardwaru, maximálně instalují automatické aktualizace. Výjimkou jsou fanoušci počítačových her, kteří si skládají či kupují drahé počítače, ale jakkoliv tento segment trhu roste, celkově svět PC a prodeje Windows nezachrání.

TEST: Windows 10 jsou lepší, hezčí a navíc zdarma

Je snazší zabezpečit Windows 10

Každý program a každý operační systém obsahuje chyby. Nelze napsat bezchybný software. Je nezbytné rezignovat, a spíše než se snažit o dokonalý software, snažit se o dokonalý systém doručování aktualizací, neboť právě včasná instalace dostupných oprav je podle názoru odborníků nejdůležitějším aspektem kybernetické bezpečnosti.

Windows 10 mají aktualizační systém… nepochybně ne dokonalý, ale rozhodně řádově lepší než všechny starší verze Windows. Z hlediska uživatele je jeho nejviditelnější (a občas nepříjemnou) vlastností, že nejde běžnými prostředky vypnout. Ale i jeho interní fungování je mnohem lépe nastavené než u starších verzí. Umí toho mnohem více, umí bezproblémově „za běhu“ vyměnit skoro celý operační systém pod sebou. Instalace aktualizací je také navržena tak, aby probíhala maximálně v pozadí, uživatele neobtěžovala a vyžadovala menší množství restartů.

Windows 10 mají lepší provázání se službami Microsoftu

I zde platí, že se svět změnil. Dneska se obecně vydělává na službách, ne na jednorázovém prodeji softwaru. Windows 10 jsou lépe provázané se službami Microsoftu – OneDrive, Skype, Office 365… OneDrive a Skype fungují na freemium modelu, kdy jistá úroveň služeb je zdarma, ale za pokročilejší funkce se platí.

Microsoft se poslední dobou hodně snaží prosazovat svou službu Office 365. Ta pro jednotlivce vychází na 150 Kč měsíčně a v rodinné verzi pro pět uživatelů vyjde při plném využití na necelých 40 Kč měsíčně, což je pro spoustu lidí  přijatelné; tím spíše že dostanou 1 TB OneDrive úložiště zdarma a 60 minut volání Skype na pevné a mobilní linky měsíčně. To je pro mnoho uživatelů velice výhodná cena a spokojené jsou obě strany. Počet předplatitelů Office 365 mezi soukromými uživateli meziročně vzrostl o 19 procent, i díky tomu, že Office 365 najdete předinstalovaný na většině nových počítačů s Windows 10.

Tento přístup je také důvodem, proč dle mého názoru není nutné se obávat, že by došlo k nějakému měsíčnímu zpoplatnění Windows samotných. Ve chvíli, kdy ostatní platformy (Android, iOS / Mac OS) jsou v základu „zdarma“, podřezával by si tím Microsoft pod sebou větev.

Podle mého názoru lze v dohledné budoucnosti očekávat spíše rozevírání nůžek mezi „Home“ a „Pro“ verzemi Windows, přičemž cena domácí verze bude klesat a možná se dočkáme i toho, že budou oficiálně zdarma. Ostatně to si Microsoft již vyzkoušel s Windows 8.1 with Bing, které OEM výrobcům zpřístupnil zdarma pod jedinou podmínkou – nesmějí změnit výchozí vyhledávač v Internet Exploreru na jiného poskytovatele než Bing (uživatel sám ho samozřejmě změnit může).

Je to poslední šance 

Období, kdy každý měl doma na stole univerzální plnohodnotný počítač, bylo bohužel spíše historickou anomálií. Ačkoliv běžné osobní počítače neskončí, nebudou v dlouhodobém horizontu již běžnou součástí domácnosti, jako je tomu dnes. Jejich roli zastanou jednodušší, omezená zařízení jako mobily a tablety.

Klasické počítače a notebooky budou dle mého názoru doménou tvůrců a profesionálů. Většina lidí je ale jenom pasivními konzumenty obsahu a k tomu plnohodnotný počítač nepotřebují. Na prohlížení videa, webu a občasné napsání krátkého příspěvku na Facebook tablet bohatě stačí a většina uživatelů nic víc nepotřebuje.

Microsoft si je tohoto trendu vědom, stejně jako toho, že v téhle oblasti tahá za kratší konec. Windows 10 je na tabletech velice dobrý, ale nemá tu správnou popularitu. Je logické, že se Microsoft snaží svou značku v domácnostech alespoň zachovat, když už se mu nedaří ji rozšiřovat. A upgrade na Windows 10 mu umožní zůstat relevantním o něco déle. A možná – pokud se mu podaří vytvořit nějakou killer feature – se v tomto oboru zachránit.

 

Autor je bezpečnostní expert, odborník na problematiku ASP.NET a MVP společnosti Microsoft 

TEST: Windows 10 jsou lepší, hezčí a navíc zdarma