Když AMD představilo novou grafickou kartu Radeon RX 480, vypadalo to, že má vyhráno. Díky dobře nastavené ceně a výkonu, který dostačuje na virtuální realitu a hraní v rozlišení 2560 x 1440, měla ovládnout velkou část trhu. Nvidia ale rychle zareagovala a její karta GeForce 1060 podle výsledků prvních testů vypadá velmi slibně.

Výkon obou karet je v řadě testů vyrovnaný. AMD se častěji daří lépe u novějších her s technologií DirectX 12, Nvidia boduje v oblasti virtuální reality a u her vytvořených s využitím staršího rozhraní DirectX 11. Na své straně má Nvidia také nižší provozní teplotu, lepší možnosti přetaktování a nižší hluk větráků.

Naměřené výsledky ukazují, že nová karta od Nvidie není ve většině případů o 15 procent rychlejší než "červená" konkurence – rozdíly jsou většinou menší a v některých hrách má navrch AMD. Celkově je na tom ale 1060 lépe, zejména při přetaktování.

V podrobném testu serveru Eurogamet.net, který bral ohled i na možnost zvýšit výkon karet přetaktováním, dopadlo srovnání nerozhodně. "GTX 1060 zaznamenala několik lepších výsledků než RX 480, ale AMD je stále ve hře v několika titulech. To není špatná pozice s ohledem na nižší cenu a větší množství paměti," píše Richard Leadbetter. Zároveň ale uvádí, že se GTX 1060 lépe přetaktovává. "Ve výsledku nejde o drtivý úder proti RX 480, ale celkově je GTX 1060 lákavá nabídka."

Server Ars Technica nabídl jednoznačnější hodnocení: Podle Marka Waltona je GeForce 1060 nejlepší levná grafická karta na trhu. Snadné přetaktování bez změny nastavení chování větráků nebo napájení přineslo stabilní zvýšení výkonu o osm procent, což posílilo postavení karty vůči konkurenci: "Pokud jde o srovnání s AMD RX 480, tak to je jasné. S výjimkou her Hitman a Ashes of Singularity, které svědčí AMD, je GTX 1060 výrazně rychlejší; v průměru o 15 procent, ve hře Bioshock Infinite dokonce o 19 procent," píše Walton.

Podobný názor má i recenzent W1zzard ze serveru TechPowerUp, který GTX 1060 udělil ocenění Editor’s Choice. "Architektura Pascal od Nvidie přináší vynikající energetickou efektivitu, a 1060 není výjimkou. I když je méně efektivní než modely 1070 a 1080, má před nejnovější kartou od AMD mílový náskok. Ve srovnání s AMD Radeon RX 480 je nová GeForce jasně rychlejší při hraní ve Full HD. AMD tak bude mít po nadějích, protože GTX 1060 překoná Radeon také v poměru ceny a výkonu, takže AMD nebude mít potenciálním zákazníkům co nabídnout," píše W1zzard.

Vzhledem k vysoké ceně referenčních karet GeForce GTX 1060 Founders Edition přímo od Nvidie však našlo AMD zastání na serveru Tom’s Hardware. "GeForce 10690 byla rychlejší v sedmi z našich devíti testů. Pokud vezmeme v potaz cenu Founders Edition, je výhodnost Nvidie mimo debatu. S nižší cenou to bude zajímavější, ale i tak na tom bude Radeon 480 za 200 dolarů lépe," píše Chris Angelini.

Zelená česká realita

Aktuální situace na trhu ale ukazuje, že minimálně v ČR je cena AMD Radeon 480 a GeForce 1060 v nejlevnějších dostupných variantách stejná. Radeon se 4 GB RAM se v ČR neprodává, a je možné, že jej AMD nebude dodávat. To je pravděpodobné proto, že tato verze karty má fyzicky 8 GB RAM, ale polovina této kapacity je softwarově vypnutá (a dá se odemknout).

Zmatek na trhu a nejistotu ohledně dostupnosti nových karet a jejich cen prozrazuje i zatím jediná česká recenze na PCTuningu. Z ní vychází GeForce 1060 jako jednoznačný vítěz, přestože Adam Vágner testoval také referenční (a citelně dolarově dražší) kartu Founders Edition. "Momentálně a při stávajících cenách tedy platí, že GTX 1060 nabízí vyšší výkon při lepších provozních vlastnostech a za obdobnou cenu, a ve výsledku je lepší volbou," píše Adam Vágner

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru