Státní svátek přichází vhod všem fanouškům videoher. Letošní podzim je plný skvělých her, ať už jde o Forzu Horizon 3, FIFA 17 nebo Watch Dogs. A pokud vás neláká Xbox One S ani nová výkonnější PlayStation 4 Pro, je správný čas podívat se po novém počítači. My jsme kvůli tomu otestovali sestavu, která nabídne více než konzole, a přitom má rozumnou cenu.

Alza Gamebox Neo GTX 1070+ za 31 tisíc korun zaujme v jednou zásadní věcí – extrémně povedenou grafickou kartou GeForce GTX1070. Vše ostatní je tu jen proto, že bez procesoru a RAM by počítač moc nefungoval. Za tuto cenu díky nové generaci grafických karet totiž získáte dvojnásobný výkon než ještě před půl rokem.

Výbava od Asusu et al.

Při skládání počítačů nemají výrobci moc možností. V podstatě můžete stavět na MSI nebo Asusu a Alza to střídá. Tentokrát dostal přednost Asus, který poskytl základní desku Asus B150 Pro Gaming, grafickou kartu Asus Turbo GTX 1070 a dokonce i DVD mechaniku, které ovšem během testování zůstala smutně nevyužitá. Deska je skutečně základní, ale podporuje USB Type-C, proti dražším modelům chybí hlavně kvalitnější audio a možnosti přetaktování komponent v BIOSu.

Ani grafická karta nepatří k modelům, které by zaujaly na první pohled, design s vlastním chlazením je střídmý, ale hlavní je výkon, a ten je bez připomínek. Označení Turbo znamená že karta má z výroby zvýšenou provozní frekvenci. Aktuálně je v ceně karty také hra Watch Dogs 2, kterou můžeme jen doporučit.

Procesor je logicky od Intelu. Core i5-6500 je rozumná volba, která grafickou kartu nijak zásadně nelimituje, Core i7 by zbytečně zvedlo cenu celé sestavy. U pamětí se nešetřilo, HypoerX Fury Black DDR4 s taktem 2133 MHz je solidní volba, totéž platí o SSD od Samsungu s kapacitou 250 GB. Jako archivní disk pak slouží 1TB Seagate Barracuda, radši bychom SSD s takovou kapacitou, ale nedávno testovanáý 1TB SSD disk WD přijde aktuálně na 8 500 korun.

Skříň je od Zalmanu, označení Z1 Neo se projevilo i v názvu celé sestavy. Nejde o žádný výkřik elegance, ale o prostornou skříň, která má na čelním panelu hned 3 USB konektory. Nechybí ani modré podsvícení větráků, které jsou příjemně tiché, stejně jako zbytek počítače včetně zdroje Fortron Hyper S 600.

Počítač dodávaný v krabici od použité skříně s přilepenou krabičkou od základní desky se všemi CD a přebytečnými kabely a šroubky je už tradičně dobře smontovaný, kabely byly úhledně uspořádané, alespoň do chvíle, než jsem v počítači začal testovat SSD disky a další drobnosti. Alza na celý  počítač dává 3 roky záruku a garantuje opravu do 4 dní, počítač si i do servisu odveze. A jen mimochodem, odpůrce "malého zeleného z***a" nebude iritovat branding Alzy, na skříni je jen malé písmeno a.

Neo+ v praxi

Alza u svých počítačů začala po vzoru značky Heart of Gamers nabízet údaje o tom, jak na dané konfiguraci fungují vybrané hry i výsledky benchmarků. Trochu tím bere práci recenzentům, protže výsledky odpovídají, liší se v jednotkách procent podle toho, jak jsou zrovna vyladěné drivery a kolik balastu máte spuštěného na pozadí. V našem, případě to znamenalo téměř 5000 bodů v testu Time Spy ze sady 3DMark.

Počítač jsem nicméně používal poměrně dlouho, utáhl testování HTC Vive včetně nejnáročnějších her. Grafická karta od Asusu má dokonce dva HDMI výstupy, pokud chcete připojit headset virtuální reality a zároveň máte monitor bez DisplayPortu, to se cení.

U žádné hry z téměř třiceti testovaných jsme neměli problémy se poklesem snímkové frekvence, který by mohl způsobovat nevolnost. Výhoda dražších grafických karet jako je GeForce 1080 tak spočívají hlavně v možnosti použít takzvaný supersampling, kdy počítač herní scénu vykreslí ve vyšším rozlišením, a pak ji zmenší. Získá tak ostřejší detaily, ale na samotné hratelnosti to nic nemění.

V posledních dvou týdnech byl připojený ke 4K televizoru LG 43UH603V. A i na počítači za 30 tisíc korun se dá hrát ve 4K. Speciálně Forza Horizon 3 v tomto rozlišení a s Ultra nastavením grafiky běžela bez potíží ve 30 snímcích za sekundu. Samozřejmě, u závodů je lepších 60 FPS, ale na Xboxu také běží s poloviční frekvencí. Každopádně výsledek byl fantastický, i bez HDR, které z PC zatím nedostanete a které navíc na nejlevnější HDR televizi na trhu tak moc nepoznáte. Stejně tak jsem si se 30 snímky za sekundu mohl ve 4k zahrát v plných detailech Ryse: Son of Rome, což je hra, která více sedí kartám od AMD. Jen s malými ústupky jsem se pak dostal na 60 FPS při UltraHD rozlišení ve hře Gears of War 4, totéž počítač zvládne i s Battlefieldem 1 nebo Titanfallem 2.

Celkově lze počítači od Alzy těžko něco vytknout, cena odpovídá použitým součástkám a ušetříte si čas a nervy při sestavování počítače (což je plus, pokud se v tom nevyžíváte). Pro fanoušky hraní na PC je GeForce 1070 ideální grafická karta. Ale pokud člověk hledá skvělý poměr ceny a výkonu, pořídí si raději konzoli. Za cenu testovaného PC si k ní totiž může koupit i novou televizi se 4k obrazovkou.

Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru