Už to nejsou jen spekulace, Microsoft skutečně pracuje na Windows 10 pro mobilní procesory. Dosavadní Windows 10 Mobile u zákazníků propadly, zčásti kvůli nedostatku aplikací, zčásti kvůli neschopnosti Microsoftu konkurovat nabídkou telefonů Applu nebo Samsungu. To se ale může změnit.

Microsoft na konferenci WinHEC společně s Qualcommem představil Windows 10 Pro běžící na zařízení s mobilním procesorem Snapdragon. Tisková zpráva Qualcommu hovoří zejména o počítačích s procesory Snapdragon. Mobilní čipy mají nabídnout ještě lepší poměr ceny a výkonu u miniaturních počítačů nebo extrémně tenkých laptopů, než jaký nabízí Intel u řady procesorů Atom. První zařízení s kombinací Windows 10 a procesor Snapdragon mají být v prodeji v průběhu příštího roku.

Microsoft ve spojení s oznámením spolupráce s Qualcommem zveřejnil také video, které ukazuje, jak na stroji s mobilním procesorem plnohodnotné Windows fungují. K vidění je nejen samotný systém, ale také přehrávání videa, Microsoft Word, Adobe Photoshop nebo jednoduchá videohra World of Tanks Blitz. To je ale hra, která má i čistě mobilní verzi pro Android a iOS.

Windows 10 na procesorech ARM budou fungovat nativně, tradiční desktopové aplikace ale bude systém spouštět v režimu emulace, takže u nich dojde k určité ztrátě výkonu. Tento vliv by neměl být zásadní, inženýři Microsoftu a Qualcommu na emulátoru pracují společně a vliv na výkon chtějí omezit například tím, že emulátor má na starosti pouze práci s procesorem; práce s úložištěm nebo grafickým čipem jde přímo k hardwaru.

Windows 10 na procesorech typu ARM znamenají konkurenci pro Intel, který absolutně dominuje osobním počítačům včetně levných tabletů s Windows. Nebude se u nich ale opakovat zklamání zákazníků jako u tabletu Surface RT, který měl čip typu ARM, a proto na něm nefungovaly klasické aplikace. Qualcomm kromě samotných procesorů dodá integrovanou podporu bezdrátových a mobilních sítí.

Navíc je v podstatě jisté, že se na trhu brzy objeví i telefony, které připojíte ke klávesnici a monitoru a budou z nich klasické počítače. Microsoft zatím u Windows 10 Mobile nabízel systém Continuum, který ale podporoval pouze nové, „moderní“ aplikace, miliony tradičních desktopových aplikací byly uživatelům nedostupné.

Související

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každé pondělí ráno najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru