Windows 10 se pořád zlepšují. Microsoft zatím plní slib průběžného přidávání funkcí do svého vlajkového operačního systému. Na duben firma chystá třetí velkou aktualizaci označovanou jako Creators Update. Účastníci programu Windows Insider mohou už několik týdnů testovat nové funkce, které vylepšují chování celého systému i vybraných aplikací.

Na jaro Microsoft před půl rokem slíbil vylepšení ve třech zásadních oblastech: práce s 3D grafikou a podporu rozšířené a virtuální reality i 3D tisku, podpora videoher a nakonec také snazší propojení s lidmi, na kterých vám nejvíce záleží. Právě třetí oblast ale Microsoft vypustil.

Podobně jako s doplňky pro prohlížeč Microsoft Edge programátoři jednoduše nestihli v daných termínech přijít s fungujícím systémem. Firma tak funkci, která měla do stavového řádku přidat zástupce vašich přátel a usnadnit sdílení dat s nimi, odložila na konec tohoto roku, kdy má přijít čtvrtá aktualizace Windows 10.

Vylepšení pro všechny

Nejzajímavější novinkou ve Windows 10 Creators Update je nepochybně nový systém řízení spotřeby notebooků a tabletů. Microsoft nově nabízí po kliknutí na ikonu baterie posuvník, který má při provozu mimo elektrickou síť čtyři polohy – úspora baterie, doporučený režim, lepší výkon a nejlepší výkon.

Jednoduché přepínání má něco do sebe a mělo by více uživatelů přimět k používání úsporného režimu, který má na výdrž baterie velký vliv, samozřejmě za cenu pomalejších reakcí počítače a automatického snížení jasu obrazovky. Podrobné nastavení spotřeby a napájení Microsoft nicméně i nadále schovává do starých ovládacích panelů, kam odkládá většinu nastavení, ke kterým uživatelé nijak často nepřistupují.

Windows 10 Creators Update

Samotná aplikace Nastavení Windows se ale zlepšila. Na první pohled do ní přibyla jen záložka Holographic, ve které lze nastavit, jaké audio vstupy a výstupy má systém použít při připojení Hololens nebo systému virtuální reality. Změn je však mnohem více – například spojení Bluetooth a dalších zařízení připojených k počítači do jedné přehledné záložky. Nebo možnost v moderním prostředí změnit najednou rozlišení displeje i jeho škálování.

Další úprava systému, která se dotkne většiny uživatelů, se skrývá v notifikačním centru. Windows 10 se podobně jako mobilní systémy naučily seskupovat notifikace stejného typu, takže je notifikační centrum Windows 10 přehlednější. V „Centru akcí“ se také může nově zobrazovat průběh akcí, jako je stažení souborů v prohlížeči Microsoft Edge.

Příjemnou novinkou je pak možnost blokovat aktualizace ovladačů zařízení nabízených v rámci Windows Update. Tím lze předejít problémům zejména s ovladači grafických karet v některých hrách. 

Mezi drobnosti, které mohou někomu udělat radost, patří možnost zvolit si libovolnou barvu uživatelského prostředí, nikoliv jen několik odstínů vybraných Microsoftem, nebo drobná vylepšení režimu psaní a kreslení perem na dotykové displeje.

Windows 10 Creators Update

Microsoft Edge se znovu polepší

Microsoft zatím nevzdává snahu získat uživatele pro svůj nový webový prohlížeč Edge. Od uvedení Windows 10 o něj uživatelé příliš nestojí, protože nenabízí zdaleka tolik funkcí jako konkurenční Chrome od Googlu. V poslední aktualizaci Microsoft přidal podporu rozšíření, jejich nabídka ale citelně zaostává za konkurencí. Na desktopu má podle dat společnosti StatCounter něco přes tři procenta trhu. Pokud se vezmou v potaz i mobilní zařízení, jeho podíl klesá na 1,6 procenta.

V aktualizaci Creators Update se Edge naučí blokovat Adobe Flash, zobrazovat náhledy otevřených stránek a umožní vybrané záložky „schovat“ pro pozdější použití. Zlepšit se má také stahování souborů, a to možností přímo spustit soubory hned po dokončení stahování. Microsoft chce zvýšit aktivitu uživatelů v prohlížeči MS Edge také tím, že z něj udělal výchozí čtečku elektronických knih, které bude prodávat v Microsoft Store přímo ve Windows. Tato služba ale podle všeho nebude dostupná v Česku.

Další novinkou, kterou velká část uživatelů Windows 10 neocení, je fakt, že Microsoft po aktualizaci přidá do hlavního panelu Windows ikonu aplikace Pošta. Naštěstí ji lze jednoduše odstranit.

Noví uživatelé Windows se pak s Windows 10 Creators Update mohou těšit na jednoduššího průvodce instalací, kterého lze ve vybraných zemích také ovládat pouze hlasem.

Windows 10 Creators Update

Více výkonu pro hráče

Ve Windows 10 získají hráči nový režim zvýšeného výkonu, který potlačí ostatní procesy a vyhradí co nejvíce dostupného výkonu spuštěné videohře. Microsoft zatím neodhalil technické podrobnosti této funkce, její potenciální přínos tak zůstává tajemstvím.

Pro hráče chystá Microsoft také propojení se službou Beam, kterou koupil. Jde o konkurenci pro Twitch a YouTube či Facebook Live, tedy o možnost vysílat záběry ze hraní s komentářem. Vzhledem k popularitě konkurenčních produktů však nelze integraci Beamu považovat za velkou službu hráčům. Další novinky chystá Microsoft pro majitele Xboxu One, který také používá jako operační systém Windows 10. Patří mezi ně rychlejší přístup k různým akcím nebo možnost pořádat turnaje ve videohrách.

Nic moc pro mobily

Microsoft chystá novinky i pro mobilní verzi Windows 10, ty jsme ale neměli na čem otestovat, jejich přehled také není nijak rozsáhlý. Největší novinkou bude možnost resetovat jednotlivé aplikace, tedy odstranit data s nimi spojená. Zajímavější, a smutnou zprávou o budoucnosti mobilních Windows je oznámení, že firma nebude nadále aktualizovat mobilní verzi Minecraftu. Microsoft také odstraní funkci Koutek aplikací, který umožňoval spustit telefon v chráněném režimu, v němž byly přístupné jen vybrané aplikace. Tuto funkci měli v oblibě zejména rodiče, kteří půjčovali svůj telefon dětem. 

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru