Přijdete k počítači a na něm vás přivítá článek, který jste četli na mobilu, nebo rozpracovaný dokument. Tato situace je pro uživatele Mac OS od Applu všední záležitost. Ostatně u Applu už nejméně pět let můžete restartovat počítač, a když ho znovu pustíte, uvidíte všechny otevřené aplikace na svých místech. Majitelé Windows si na takový luxus budou muset počkat.

Joe Belfiore z Microsoftu na sociální síti Twitter potvrdil, že plánovaná funkce Windows Timeline, která něco takového měla nabídnout, nebude součástí podzimní aktualizace Windows 10. Stejně tak bude chybět funkce „pokračuj tam, kde jsi skončil“ napojená na umělou inteligenci Cortana. Ani jedna z funkcí není zatím ani k dispozici k testování v programu Windows Insider. Poslední aktualizace přinesla pouze funkce zaměřené na zvýšení kybernetické bezpečnosti.

Spojení Windows Timeline, která v přehledu spuštěných aplikací ukazuje i nedávno spuštěné programy a otevřené dokumenty, a navázání na činnost na jiných zařízeních přitom byly hlavními hvězdami na akci Microsoft Build. Tam Microsoft ukazoval funkce, které chtěl nabídnout do půl roku přibližně půl miliardě uživatelů Windows 10. Jako „lákadlo“ nové aktualizace tak slouží hlavně vylepšená práce s fotografiemi a videem a podpora virtuální reality s levnými headsety od Aceru, Dellu, HP či Lenova. Vrátí se také propracovanější synchronizace dat se službou OneDrive.

Historie plná zpoždění a výluk

Pro Microsoft jde o další selhání spojené s důležitými funkcemi Windows 10. Už původní verze Windows 10 měla problém – nehotový webový prohlížeč Microsoft Edge, který měl zastavit nadvládu Chromu od Googlu. I přes 500 milionů uživatelů Windows 10 je podíl Edge pouze pětiprocentní, méně než poloviční ve srovnání s „odstaveným“ Internetem Explorer.

Další funkcí, která měla vylepšit Windows 10 letos na jaře, je rychlá komunikace a sdílení dokumentů s vybranými kontakty. Ta se k uživatelům dostane s půlročním zpožděním letos na podzim. Podle testovací verze v programu Windows Insiders bude ale tato funkce omezená – chybí integrace s populárními sociálními sítěmi a komunikačními nástroji, jako je Facebook Messenger nebo WhatsApp; k dispozici je pouze Skype a e-mail.

Microsoft má také resty v oblasti redesignu notifikačního centra, funkce Continuum pro mobilní telefony nebo možnosti telefonování z PC. Firma také nenaplnila slib poskytnutí nejnovějších aktualizací pro mobilní telefony s Windows Phone a Windows 10, navíc sama výrobu telefonů ukončila.

Zpoždění má také již vydaná aktualizace Creators Update. Ta oficiálně vyšla před necelým čtvrtrokem, 11. 4. 2017. Microsoft však pouhé dva týdny po jejím uvolnění ve vlnách výrazně omezil dostupnost aktualizace kvůli chybám v kompatibilitě s řadou počítačů, včetně vlastních tabletů Surface. V současnosti na Creators Update stále čeká 58 procent uživatelů Windows 10; tvrdí to studie společnosti Adduplex na základě údajů z pěti tisíc aplikací ve Windows Store. 

Tisíce zrušených míst

Ve stejnou chvíli, kdy se potvrdilo, že Microsoft z plánované aktualizace Windows odstranil zásadní nové funkce, firma oznámila další v řadě reorganizací. I tentokrát by se pod označením reorganizace mělo skrývat hromadné propouštění, podle zdrojů serveru TechCrunch půjde o několik tisíc zaměstnanců po celém světě v rámci restrukturalizace divize zaměřené na firemní zákazníky a prodej cloudových služeb.

Od poloviny roku 2015 už Microsoft propustil přibližně 10 tisíc lidí, nejvíce z nich pracovalo v mobilní divizi Nokia, kterou Microsoft s obří ztrátou odprodal. Na celé akvizici výrobce mobilních telefonů firma prodělala přibližně 10 miliard dolarů.