Přesně před rokem Acer sebral vítr z plachet Lenovu, když představil Swift 7, nejtenčí notebook na světě. Acer si prvenství udržel celý rok a letos přidal další. Nový Switch 7 Black Edition je první tablet s Windows 10, který má samostatnou grafickou kartu od Nvidie. A i když má čtyřnásobný výkon proti integrovaným grafickým čipům, Acer ho udrží v nízkých teplotách bez větráku.

Tisková konference Aceru byla překvapivě nabitější než jarní představení novinek v New Yorku. Hlavní roli přitom hrály nové technologie od Intelu, AMD i Nvidie. Prostor dostaly mobilní procesory 8. generace, extrémní Core i9 a nesměle se ukázaly i grafické karty AMD Vega.

Tablet s Windows i pro hráče

Největší pozornost si zaslouží další tablet z řady Switch. Po představení modelu 5, který testujeme v redakci, to vypadalo, že Acer polevil. Pětka proti původní Alphě 12 přinesla hlavně přepracovaný stojánek a čtečku otisků prstů. Nový Switch 7 Black Edition ale mění představu toho, co dokáže zařízení typu 2 v 1.

Tablet se zvětšenou obrazovkou s úhlopříčkou 13,5" je totiž první zařízení svého typu s integrovanou grafickou kartou Nvidia MX150. Grafický čip vyvinutý s důrazem na nízkou spotřebu má čtyřnásobný výkon ve srovnání s integrovanými čipy Intel Graphics HD. Do těla tabletu se vešlo i aktivní pero s technologií Wacom. Acer zvládl vylepšit i stojánek. Stojánek ve Swicthi 7 je skrytý v těle zařízení, po postavení na stůl a mírném zatlačení se sám vysune a pak se po mírném tlaku přizpůsobí do potřebného úhlu.

Unikátní tablet bude mít i odpovídající cenu 1999 eur, což by v Česku mohlo znamenat rovných 50 tisíc korun.

Nové rekordy u počítačů

Acer inovoval i počítače řady Swift a Spin, jde primárně o novou generaci procesorů, případně o přidání grafických čipů Nvidia do modelů s větším displejem. To platí na první pohled. Na druhý Acer pokořil vlastní rekordy. Nový Spin 7 je ještě o milimetr tenčí, má jen 9 milimetrů v zavřeném stavu a uvnitř je i LTE modem. Nový Swift 5 s FullHD obrazovkou se také zlepšil, je to nejlehčí notebook od Aceru. Tchajwanský výrobce se poprvé dostal u klasického notebooku pod jeden kilogram.

Po rekordně tenkých noteboocích Acer ukázal rekordně tenký počítač typu All-in-One s integrovanou bezdrátovou nabíječkou. S24 je tenký jen 6 milimetrů, výpočetní jednotka je v podstavci. V displeji jsou integrované reproduktory, v podstavci je dokonce malý subwoofer.

Přínosu nové generace mobilních čipů Intel se budeme podrobněji věnovat v pátečních Hospodářských novinách.

Síla v číslech

Zatímco Switch 7 Black Edition zaujal jako unikátní zařízení, které (minimálně na pár hodin) nemá konkurenci, nový stolní počítač z řady Predator zaujme prostým hromaděním nejlepších dostupných technologií. Acer už loni ukázal, že umí vyrobit extrémní stroje. Hvězdou veletrhu se stal nesmírně těžký a drahý notebook Predator X21 se dvěma grafickými kartami. Letos chce Acer zopakovat tento trik s počítačem Predator Orion 9000, který v sobě bude mít čtyři grafické karty, procesor s 18 jádry a v maximalistickém provedení i tři SSD disky typu M.2 a 128 GB RAM.

Acer, který raději neprozradil cenu chystaného stroje v nejlepší výbavě, i v tomto případě sází na vodní chlazení. To se bude starat o provozní teplotu procesoru. Zbytek zařízení včetně dvou grafických karet Nvidia nebo čtyř grafik z nové řady AMD Radeon RX Vega chladí systém aktivních větráků a „ledové tunely“, jež vedou chladný vzduch zvenku k součástkám a následně jej ohřátý vyvádějí ven.

Acer výrazně upravil i design nových stolních počítačů – nepřipomínají už pásovce nebo středověké brnění a nemají ani tradiční červené podsvícení. Místo toho jsou prosklené, mají připomínat vesmírnou loď a svítí chladnou modrou barvou, aby zdůraznily kvalitu chlazení. Barvu budou moci uživatelé změnit s pomocí předinstalovaného softwaru, ale výchozí modrá je dobrá. Acer byl i překvapivě praktický - obří skříň má kolečka, takže se s ní snadněji na zemi manipuluje. Základní verze bez uvedené konfigurace bude stát 2 tisíce eur, tedy asi 50 tisíc korun.

Díky tomu, že herní trh patří k nejrychleji rostoucím segmentům ve světě PC, nabízí Acer hráčům i další doplňky. Vedle nové myši či sluchátek jde hlavně o velký monitor téměř bez rámečků s úhlopříčkou 35", rozlišením 3 440 × 1 440 bodů a podporou technologie HDR a obnovovací frekvencí 200 Hz. Nový monitor se ale začne prodávat až počátkem příštího roku, zatímco nové počítače přijdou už v listopadu.

Zvětšující se chromebooky

Acer je jediný výrobce, který v ČR oficiálně nabízí počítače s ChromeOS od Googlu. Díky tomu je pro nás zajímavý i nový Chromebook 15 s hliníkovým tělem a Full HD obrazovkou s úhlopříčkou 15,6". Acer slibuje dvanáctihodinovou výdrž na baterii a nabídne varianty se 4 i 8 GB operační paměti. V prodeji bude také verze s dotykovou obrazovkou. Nejlevnější model přijde v přepočtu na 13 tisíc korun.

Projektory se 4K rozlišením

Další rekordy Acer překonal v méně sledované oblasti: ukázal totiž nejmenší laserový projektor VL7860 s podporou 4K obrazu. Systém používá technologii Texas Instruments XPR, která využívá čip se 4 miliony miniaturních zrcadel, jež rychle rozkmitá, aby dosáhl efektu osmi milionů bodů potřebných pro obraz v UltraHD. Projektoru nechybí ani podpora technologie HDR. Druhý model P8800 má ještě vyšší maximální jas a větší zoom i motorizovaný posun objektivu.

Krmítka a senzory pro zvířata

Stejně jako před rokem si Acer neodpustil prezentaci produktů své dceřiné společnosti Pawbo, která vymýšlí elektronická zařízení pro psy a kočky. Po loňských krmítkách přibyly letos senzory pro sledování polohy zvířat a sledování jejich fyzické aktivity.

Pro plechové miláčky pak Acer představil 360° kameru do auta s LTE modulem a GPS nebo novou 360° kamerku s klasický fotoaparátem jako novou generaci kompaktních fotoaparátů, také s LTE a možností editovat fotografie přes sdílením. Video lze sdílet i ve formě živého vysílání.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru