Šéf Microsoftu Satya Nadella vydal knihu Hit Refresh, ve které popisuje přerod softwarového giganta pod své velení. Hovoří o on-line službách, umělé inteligenci a mobilních aplikacích. Heslo "cloud first, mobile first" se odráží i na novinkách z aktuální konference Ignite. Největší novinka je zdánlivě paradoxní: Microsoft do konce roku 2018 vydá novou verzi krabicového Officu.

Office 2019 bude aktualizací stávající verze Office 2016, která vyšla před dvěma lety. To znamená, že nová verze Officu pro konzervativní uživatele, kteří se nechtějí Microsoftu upsat k pravidelným (nekonečným) platbám, vyjde po cca třech a půl letech. Nabídne přitom funkce, které jsou v rámci předplatného Office 365 dostupné už nyní nebo se počítá s jejich brzkým spuštěním.

Microsoft ve stručném oficiálním oznámení chystaného produktu uvádí jako očekávané novinky lepší podporu práce s dotykovým perem nebo nové pokročilé animace. Součástí sady budou aplikace Word, Excel, PowerPoint a Outlook. S jednorázovou licencí nabídne Microsoft i odpovídající serverové produkty Exchange, SharePoint a Skype for Business. Ve všech případech pak Microsoft přidá nové nástroje pro správu uživatelských dat a zvýšení jejich bezpečnosti.

Microsoft na svém blogu slíbil také veřejné testování nových produktů, které začne v polovině roku 2018.

Větší výdaj, menší útrata

Už při představení Office 365 se systémem předplatného se logicky objevila kritika obchodního modelu založeného na předplatném. Oznámení nové verze Windows umožňuje lépe kvantifikovat náklady spojené s přístupem k novým verzím. U verze pro jednotlivce se platí ročně částka 1899 korun nebo 189 korun měsíčně. Za tři roky používání tak uživatelé zaplatí 5700 korun. To je o 1600 korun více než v případě pořízení krabicové verze za 4099 korun. Ta navíc bude mít bezpečnostní aktualizace minimálně do roku 2020 a kritické aktualizace až do roku 2025. Rozdíl v nákladech na používání Officu pak bude při používání od vydání verze 2016 do konce plnohodnotné podpory 5400 korun.

V přímém porovnání cen pro koncové zákazníky je ale háček. Microsoft předplatné Office 356 vylepšil, přidává k němu například 1TB úložiště ve službě OneDrive nebo volné minuty na volání přes Skype. Výhodnější může být předplatné také pro větší rodiny, protože Office 365 pro domácnosti stojí 2699 korun ročně a pokryje pět počítačů, krabicová verze je oficiálně pouze pro jedno PC.

U firemních zákazníků je ceny obtížnější srovnávat, Microsoft na webu ceny jednorázových licencí Officu pro větší firmy neuvádí, verze pro podnikatele pak stojí asi šest tisíc korun. Předplatné přijde ročně nejméně na 2700 korun. Při „životnosti“ Office 2016 do roku 2020 by to znamenalo asi dvojnásobek ve srovnání s jednorázovou licencí. U firem je ale rozložení nákladů často zajímavější, ceníkové ceny navíc nemusí vždy odpovídat realitě. Při uvažované životnosti softwaru (prodloužená podpora do roku 2015) deset let je nákup krabicové verze ještě zajímavější.

Tlak na přechod na předplatné je však jasně zřetelný, i na webu Microsoftu jsou informace o krabicových verzích schované. Nabídka nových funkcí přitom není nijak ohromující, většina uživatelů si vylepšení za poslední dva roky pravděpodobně ani nevšimla. Slibované novinky jako oprava překlepů a chyb založená na umělé inteligenci pak zní zajímavě, ale češtiny se nejspíše nedotknou.