Po letech soudních sporů kvůli zneužívání dominantního postavení na trhu, ze kterých AMD získalo více než 1,25 miliardy dolarů jako odškodné, se Intel a AMD dohodly na spolupráci. AMD pro svého mnohem většího rivala vyvinulo grafický čip pro novou verzi mobilních procesorů Intel Core.

AMD v této spolupráci vystupuje jako dodavatel. Intel si u konkurenta objednal speciální mobilní čip, který má mít dost výkonu na spuštění náročných 3D her. Intel plánuje tento čip využít v novém modelu procesorů Core ve stávající 8. generaci. Podle zmínek o výkonných procesorech pro stolní počítače lze předpokládat, že půjde o mobilní obdobu procesoru Core i9.

Nový čip chce Intel představit oficiálně v prvním čtvrtletí příštího roku. Pravděpodobně k tomu dojde už počátkem února na veletrhu CES 2018, kde má výkonný ředitel Intelu Brian Krzanich naplánovanou přednášku.

Hraní v noteboocích bez Nvidie

Intel chce s novými procesory Core změnit herní notebooky. V současnosti je pro hraní moderních videoher nutný notebook se samostatnou grafickou kartou. V této oblasti dominuje Nvidia, která letos uvedla nové čipy s výkonem srovnatelným se svými stolními protějšky. Nejlevnější herní notebooky s čipy Nvidia GeForce 1060 se prodávají přibližně za 25 tisíc korun. Špičkové herní notebooky pak mohou stát i více než 100 tisíc korun.

Nová technologie Intelu ve spojení s čipy od AMD má dostat herní výkon do velmi tenkých zařízení. Velikost nové verze procesorů Core s integrovanou herní grafickou kartou má podle Intelu zabírat v těle notebooku poloviční prostor. Nvidia ale už letos dostala své samostatné karty do notebooků s tloušťkou pouze 1,8 cm; například model Acer Triton 700 se prodává asi za 60 tisíc korun.

Nové technologie obou firem

Klíčem k vytvoření nových procesorů s integrovanou grafickou kartou od AMD je technologie EMIB (Embedded Multi-Die Interconnect Bridge), která zajišťuje rychlou výměnu informací mezi procesorem, grafickým čipem a pamětí v rámci jednoho modulu a zároveň jim umožňuje sdílet dostupnou energii – podle potřeby má větší odběr CPU nebo grafika. To podle Intelu přispívá ke zvýšení výkonu i snížení celkové spotřeby elektrické energie.

Nové procesory Core budou zároveň jako první notebooky využívat druhou generaci rychlé operační paměti HBM2, nástupce standardních pamětí typu DDR. U počátku vývoje HBM pamětí stálo také AMD, s prací na novém standardu začalo už v roce 2008.