Předem ohlášená revoluce ve světě osobních počítačů se blíží. Qualcomm dnes oficiálně představil první počítače s mobilními procesory Snapdragon. Jejich hlavní výhodou má být dvoj až trojnásobná výdrž proti stávajícím ultrabookům. Tenké notebooky s mobilními čipy zvládnou i přes 20 hodin sledování videa ve vysokém rozlišení a měsíc ve spánku. Stejně jako smartphony přitom budou spát jen lehce, po otevření víka se okamžitě probudí.

Nové stroje s elegantním designem od Asusu a HP budou s klasickými notebooky soupeřit také přítomností gigabitového LTE, výhodou má být podle Qualcommu a Microsoftu i cena. Základní modely obou výrobců by měly stát v přepočtu asi 16 tisíc korun s DPH. To je na stejné úrovni jako cena základních notebooků s procesory Intel Core i3.

I když to v průběhu prezentací novinek nezaznělo, nové stroje budou vybavené operačním systémem Windows 10 S. To znamená, že na nich bude možné spouštět pouze aplikace z Microsoft Store. Za plnohodnotnou verzi operačního systému je nutné připlatit. Proti předchozímu pokusu o Windows s procesory typu ARM ale bude po upgradu na plnohodnotnou verzi systému možné spouštět klasické „stolní“ aplikace.

První notebooky bez Intelu a AMD

Asus představil nový stroj s procesorem Qualcomm Snapdragon 835 jako první. V podání Asusu jde o počítač s tradičním designem, ale s otočným dotykovým displejem. Asus NovaGo má displej s úhlopříčkou 13,3", dva klasické USB porty, HDMI výstup i čtečku paměťových karet. Základní verze za 16 tisíc korun nabídne 4GB RAM a pouhých 64 GB prostoru pro data. Verze s 8GB operační paměti a 256GB úložištěm přijde asi na 21 tisíc korun.

Námi doporučený „vánoční“ Zenbook má přitom dvojnásobné úložiště a procesor Intel Core i3 a má desetihodinovou výdrž baterie a prodává se za 15 tisíc korun. NovaGo má ale zvládnout až 22 hodin aktivního používání.

HP ukázalo model Envy X2, je to v podstatě tablet. Klávesnice obsahuje obal se stojánkem – bez obalu tedy nebude možné, na rozdíl od Microsoft Surface, postavit tablet na stůl. Displej tabletu má úhlopříčku 12,3, FullHD rozlišení a hardware zahrnuje „až“ 8GB RAM a 256GB úložiště. Absence detailů je pochopitelná – notebooky s procesory od Qualcommu se mají začít prodávat až na jaře příštího roku.

Do té doby nové stroje představí i další výrobci. Lenovo už na Twitteru oznámilo, že své „stále připojené PC“ ukáže na veletrhu CES v Las Vegas počátkem ledna – tam budou k vidění i novinky od HP a Lenova. Dá se očekávat, že se podobným strojem pochlubí i Acer. Ten totiž od pořadatele veletrhu obdržel ocenění za inovace pro dosud neoznámené zařízení.

Obavy z výkonu a kompatibility

Qualcomm ani jeden z výrobců, kteří ukázali nové stroje, neukázal informace o reálném výkonu. To vzbuzuje podezření, že počítače s mobilními procesory budou pomalé. Nejde jen o to, že na jaře už Snapdragon 835 nebude to nejlepší v nabídce Qualcommu (bude to už rok starý procesor), ani o to, že podle uniklých dat má Intel Core i3 zhruba 4x vyšší výpočetní výkon. Problém je v kombinaci mobilního procesoru typu ARM s klasickými aplikacemi pro Windows.

Aby na noteboocích s čipy od Qualcommu fungovaly aplikace jako Photoshop nebo plnohodnotný Word, musí se jejich kód převádět do podoby, se kterou procesory typu ARM umí pracovat. To je výpočetně náročné, takže i při stejném nominálním výkonu by čipy Snapdragon byly v nevýhodě. Jejich výchozí situace je ale citelně horší.

Slabinu mobilních čipů ve spojení s „počítačovým“ systémem naznačuje i konkurence – v USA se prodává několik chromebooků s mobilními procesory, jejich výkon ale zaostává i za pomalými procesory Intel Celeron, a to je ChromeOS díky linuxovému jádru na ARM lépe připravený.

Při použití klasických aplikací pro Windows navíc mohou kvůli neustálé zátěži procesorů přijít nové notebooky s čipy od Qualcommu o svou největší výhodu v podobě nižší spotřeby energie. Nedůvěru neodstraňuje ani aktuální blog Microsoftu, ve kterém viceprezident pro Windows a zařízení Terry Meyerson popisuje týden používání notebooku bez nabíjení. Popisuje v něm sledování filmu, úpravy PDF dokumentů, práci v PowerPointu, Excelu a e-mailu s tím, že počítač byl rychlý. Pouze 20 hodin práce s počítačem u vrcholného manažera Microsoftu (včetně čase v letadle a mimo zaměstnání) asi nepřekvapí, ale v běžném pracovním provozu notebook týden bez nabíječky nemůže vydržet.

Zavádějící jsou také popisované výhody počítačů s čipy od Qualcommu se zabudovaným LTE. První výhodou má být nová pracovní kultura spočívající v možnosti efektivní spolupráce bez ohledu na místo. To ale není novinka – to umí i současné notebooky s celodenní výdrží.

Druhou výhodou má být vyšší bezpečnost – ta ale podle Microsoftu spočívá ve využívání LTE místo veřejných Wi-Fi. I to je zavádějící. Veřejné Wi-Fi lze využívat bezpečně prostřednictvím VPN, které jsou v řadě korporací povinné.

Nakonec třetí výhoda v podobě nižších nákladů je asi nejkřiklavější pokřivení reality – hovoří totiž o nákladech na budování firemních Wi-Fi a o investicích, které mobilní operátoři dali do LTE sítí. Ani v USA přitom nejsou datové služby levnější než interní bezdrátová síť, o českém prostředí pak nemá smysl mluvit.

Dvě výhody nových počítačů přitom mohou mít i stroje s procesory typu x86 od AMD a Intelu – stačí do nich přidat LTE modul. Intel navíc sám LTE moduly vyrábí a dodává je mimo jiné Samsungu a Applu. Jen Alza má v nabídce více než stovku různých modelů počítačů s LTE s cenou od cca 11 do 80 tisíc korun. Společnosti Qualcomm a AMD navíc v den představení nových počítačů s procesory od Qualcommu oznámily dohodu o spolupráci. Notebooky s novými čipy AMD Ryzen v mobilní verzi budou mít LTE modemy od Qualcommu, takže klasických notebooků se slotem na SIM bude ještě více.