Microsoft v lednu vydal hned dvě neplánované aktualizace Windows, obě spojené s bezpečnostním rizikem označovaným jako Spectre a Meltdown. Chyby v návrhu moderních procesorů umožňují za určitých podmínek získat útočníkům přístup k obsahu chráněné systémové paměti. Větší potíže než samotné chyby však způsobují snahy o jejich odstranění.

Intel minulý týdne přiznal, že narychlo připravené aktualizace mohou zvýšit riziko nestability systému a v některých případech i ztrátu nebo poškození dat. Microsoft kvůli závažnosti těchto problémů a jejich častým výskytům zveřejnil nástroj, který opravy od Intelu odstraní. Nejde však o automaticky dostupné aktualizace, uživatelé si je musejí ručně stáhnout ze serverů Microsoftu.

Související

Intel už oznámil, že přišel na to, kde udělal chybu v případě procesorů z generací Broadwell a Haswell, a pracuje na nové verzi opravy. U čipů z generací Ivy Bridge, Sandy Bridge, Skylake a Kaby Lake zatím Intel hledá řešení. Všechny softwarové opravy ale znamenají snížení výkonu, které se odvíjí od konkrétní platformy a prováděných činností. Nejvíce jsou postižení zákazníci Intelu v datových centrech a firmy s vlastními databázovými servery. V nejhorších případech ztrácejí počítače až třetinu výkonu. Na domácích počítačích se opravy chyb Spectre a Meltdown nejvíce projeví na počítačích se staršími procesory v kombinaci se staršími verzemi Windows.

Intel kromě softwarových záplat pracuje na opravě hardwaru – to se ale týká pouze procesorů, které firma teprve začne vyrábět, protože oprava vyžaduje výraznou změnu celé architektury počítačových čipů. První „opravené“ procesory by se měly začít prodávat ještě letos. Intel tradičně nové procesory oznamuje na veletrhu IFA na počátku září.

V průběhu roku lze čekat také vliv bezpečnostních problémů na finanční výsledky Intelu. Ty poslední za čtvrté čtvrtletí roku 2017 byly pro Intel rekordní, zejména díky rostoucí poptávce po výkonných serverových čipech pro datová centra. Na Intel ale kvůli Spectre a Meltdownu míří řada žalob s požadavky na odškodné. Objevení bezpečnostních chyb však může Intelu i pomoci – uživatelé starších počítačů kvůli zpomalení svých strojů budou nejspíše otevřenější nákupu nových strojů a datová centra budou kvůli ztrátě výkonu stávajících strojů potřebovat další výpočetní kapacitu.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru