Konstatování "dělá s počítačem" se postupem času proměnilo z popisu podivné záliby geeků v popis úspěšného a výnosného zaměstnání. "Dělat v IT" je, alespoň podle velké části společnosti, prostě terno. Práce v oboru je celkem dobře placená a moc se při ní neušpiníte.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 95 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Martin Malý 15.08.2019 09:43
U té matematiky je podle mého velký rozdíl v tom, co si kdo představuje pod "umět matematiku". Pokud si představíte ten školní přístup, a la "kdo nebude znát vzoreček na kvadratickou rovnici, tak..." nebo vědět z hlavy, že á plus bé, to celé na druhou, ... - tak tahle matematika zrovna potřeba není. Celé kohorty programátorů velmi úspěšně programují, aniž by denně počítaly diskriminanty nebo optimalizovaly algoritmy pro výpočet polynomů. Co je naopak velmi potřeba je ta "druhá matematika", ta, která naučí myslet v abstraktních symbolech, rozkládat úlohy na jednodušší problémy nebo ve slovním zadání najít problém anavrhnout postup řešení. To je to, bez čeho se žádný programátor neobejde. Goniometrii, průměty těles nebo komplexní čísla využijete, když řešíte specializovaný obor (třeba programujete grafické enginy nebo simulátory fyzikálních dějů), ale většina programátorů dělá úlohy, kde je především potřeba představit si problém a vymyslet, jak ho řešit.
Jan Andrle 14.08.2019 13:05
S tou matematikou bych se také spíše přiklonil k p. Svobodovi. Je samozřejmě spousta situací/oborů, kdy opravdu (zvláště jako junior) matematiku nepotřebujete. Ale z nějakého širšího pohledu se podle mně nedá úplně oddělit, resp. neznalost může být (dost) limitující. Jde hlavně o to, tak nějak předpokládám, že ten člověk se tím bude chtít živit delší dobu, takže asi nebude chtít být "do smrti" jen junior developer a časem by na ty limity narazit mohl. Nemám ale nějaká tvrdá data, je to spíše postřeh z firmy, kdy takový člověk už zvládá bez problémů psát kód a má dost zkušeností, ale nelze jej povýšit/osamostatnit, právě proto, že sám nedokáže vymyslet postup jak něco udělat a velmi často je to znalost z matematiky (jak něco aplikovat/vyřešit).
Jakub Pohl 14.08.2019 12:38
Dle mě je docela důležité naučit se myslet jako pc zejména v oblasti dat, která dle mě není tak složitá jako klasické programování je však potřeba se naučit SQL a hlavně jak jsme psal výše naučit se přemýšlet jako pc, když provádí příkazy z SQL neboť i když to zní jednoduše ne vždy se stroj chová tak jako by si člověk myslel, ale hlavně je důležité bojovat s problémy a nevzdávat se při prvním možném problému a ptát se zkušenějších. Rozhodně pro lidi z bussiness myšlením si myslím, že data analýza a BI je cesta, je však potřeba mít chuť z PC pracovat a zlepšovat se a hlavně hned ze začátku se nevzdat. Osobně si nemyslím, že známka z matematiky je důležitá pokud někdo matematiku neměl rád a měl špatné známky neznamená to, že by neuměl přemýšlet dobře při programování.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru