Alespoň dva rozdílné zdroje potvrdily přípravu nových levných tabletů Surface. Zařízení od Microsoftu patří k těm nejdražším na trhu, novinky se naopak mají zařadit na opačnou stranu spektra. Základní model tabletu s úhlopříčkou 10“ (25 cm) bude v USA stát 399 dolarů. V Česku by pak mohl stát v přepočtu asi 12 tisíc korun.

Microsoft podle zprávy agentury Bloomberg potvrzené z vlastních zdrojů  novinářkou Mary Jo Foley osadí svůj levný tablet procesory Intel Core M, které má i v současnosti nejlevnější Surface Pro prodávaný za 799 USD (v ČR v neoficiální distribuci za 26 tisíc). Součástí výbavy nejlevnějšího modelu budou 4 GB operační paměti a pouze 64 GB prostoru pro systém a data. Microsoft však chystá i lépe vybavené verze včetně varianty s LTE.

Daní za zmenšení tabletu bude údajně snížení výdrže přibližně o 4 hodiny. To by i tak znamenalo asi osmihodinovou výdrž a baterii. Zatím chybí informace o rozlišení obrazovky i poměru stran. Stávající zařízení Surface mají poměr stran 2:3 a vysoké rozlišení. V případě nejlevnějšího Surface Pro 4 jde o rozlišení 2736 x 1 824 bodů.

Podobně jako u všech tabletů Surface se chystaný levný model bude prodávat bez klávesnice a dotykového pera. Přidání klávesnice zvýší cenu o dva až tři tisíce korun, i tak by měl být menší Surface konkurenceschopný. Otázkou však bude dostupnost v Česku. Microsoft zatím v ČR oficiálně produkty řady Surface neprodává, ale zprostředkování zápůjčky notebooku Surface Book 2 naznačuje, že má o zastoupení na českém trhu zájem, jakkoliv jsou ceny v ochodu Alza.cz nebo na Mall.cz vyšší než v německém oficiálním Microsoft Store nebo na Amazonu. Microsoft už v Česku přímo prodává Xbox One a příslušenství k němu.

Oficiální představení malého tabletu Surface se očekává v průběhu léta, Microsoft zatím informace o přípravách levnějšího Surfacu odmítl komentovat.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru