Microsoft se přidal k Intelu a výrobcům počítačů, kteří chtějí převrátit konstrukci notebooků naruby. Místo obrazovky s pevnou klávesnicí vidí budoucnost v zařízení, které má místo tlačítek pro psaní druhou obrazovku. Aby se takové počítače daly používat i k něčemu jinému než k prohlížení webu či obrázků, testuje novou softwarovou klávesnici.

Testovací verze Windows 10 s označením 17692 jako hlavní změnu přináší zabudovanou klávesnici SwiftKey. Jde o upravenou verzi jedné z nejúspěšnějších klávesnic pro mobilní telefony s Androidem, jako výchozí klávesnici používá SwiftKey na svých telefonech například Huawei. Místo vyťukávání písmen se na ní píše plynulým tahem prstu mezi písmeny. O správné vyhodnocení "čmárání" po obrazovce se stará chytrý software.

Microsoft klávesnici SwiftKey koupil před dvěma lety, údajně za 250 milionů dolarů. Získal tím přibližně 300 milionů uživatelů a vývojový tým. Technologii SwiftKey v na míru upravené verzi používal ke komunikaci se světem i Stephen Hawking.

I když SwiftKey pro Android podporuje více než 200 různých jazyků včetně češtiny, varianta pro Windows 10 v současné testovací verzi zvládne ale pouze sedm jazyků – angličtinu, francouzštinu, němčinu, portugalštinu, italštinu, španělštinu a ruštinu.

Microsoft plánuje vydat další výraznější aktualizaci Windows 10 na podzim tohoto roku. Přinést by měla novou funkci "sady aplikací", které fungují podobně jako záložky ve webovém prohlížeči, ale umožňují do jednoho okna spojit různé aplikace spojené s konkrétním projektem. Další změnou podle všeho bude i nová klávesnice pro počítače s dotykovou obrazovkou

Integrace lepší dotykové klávesnice může mít i další důvod – běh Windows 10 na mobilních zařízeních. Zatím není jisté, zda se Microsoft pokusí znovu dostat do kapes uživatelů s vlastními telefony, ale o Windows v kapesní podobě je zájem. Huawei na veletrhu CES Asia tento týden ukázal službu Huawei Cloud, která umožňuje přistupovat k Windows 10 na svých telefonech.

Z Windows 10 běžících fyzicky na serverech Huawei lze přitom přistupovat k lokálním souborům uloženým v paměti počítače. Vlajkové lodi Huawei přitom mají i desktopový režim, stačí připojit telefon k monitoru přes USB Type-C kabel a přidat bezdrátovou klávesnici.

Související

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každé pondělí ráno najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru