Vánoce jsou pro mnoho lidí příležitost k více či méně dobrovolným návštěvám více či méně vzdálených příbuzných. A pokud trpíte diagnózou "dělá s počítačem", mohou vás při této příležitosti méně technicky nadaní příbuzní pořádat o pomoc se svým počítačem.

S trochou trpělivosti je možné odstranit nejen aktuální problémy typu „pořád mi tam vyskakuje nějaké okno“, ale hlavně provést poctivou údržbu, která omezí výskyt problémů na další měsíce dopředu. Pro usnadnění údělu rodinných správců informační techniky nabízíme malý přehled vhodných kroků i elektronický ekvivalent tipů na méně populární, leč nadmíru praktické vánoční dárky.

Aktualizujte 

S příchodem Windows 10, a doufejme, že se staršími verzemi se již nesetkáte, odpadla jedna starost: operační systém se aktualizuje sám a nejde mu v tom žádnými běžnými prostředky zabránit. Vyplatí se ale pro jistotu zkontrolovat, že mechanismus aktualizací funguje, jak má. Zdá se, že Microsoft tento týden konečně uvolnil opravenou říjnovou aktualizaci Windows 10, takže se hodí zkontrolovat její dostupnost a podstoupit proces aktualizace.

Pokud technologicky zaostalejší příbuzenstvo stále ještě používá Windows 7 nebo Windows 8, vězte, že přestože oficiální nabídka upgrade na desítky již skončila, prakticky stále funguje. Je možné si vyrobit instalační disk Windows 10 a nainstalovat a aktivovat systém s použitím klíče Windows 7 nebo Windows 8. Přechod na nový systém může způsobit komplikace, hlavně kvůli odlišnosti některých ovládacích prvků, ale z pohledu bezpečnosti je maximálně žádoucí.

Aktualizace se netýká jenom operačního systému, ale i dalšího softwaru, který mají uživatelé nainstalovaný. Tomu při návštěvě také věnujte pozornost a je-li to možné, nainstalujte nejnovější verze alespoň u těch nerozšířenějších programů, které se mohou snadno stát terčem útočníků. Typicky jde kromě Microsoft Office o různé RAR, přehrávače videa a podobné věci.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru