Nová generace grafických čipů od Nvidie to na trhu nemá úplně lehké. Nvidia nabídla vyšší výkon, nezopakovala ale jednoduchou matematiku předchozích generací, kdy za stejnou cenu hráči dostali výkon vyšší o třídu. Místo toho se karty s architekturou Turing a označením RTX soustředily na nové funkce – simulaci světelných paprsků a umělou inteligenci, a to něco stojí.

Už od uvedení karet GeForce RTX se tak objevovaly spekulace, že Nvidia nabídne i karty bez podpory těchto funkcí, ale se stejným zvýšením hrubého výkonu. GeForce GTX 1660 Ti je první vlaštovkou v této oblasti. Zjednodušeně řešeno přináší výkon stávající GeForce 1070 (nebo až o polovinu vyšší výkon než GeForce 1060), ale s cenou, která začíná už na 7500 korunách.

Podle testů serveru Anandtech dosáhla Nvidia zlepšení v poměru ceny a výkonu mezi GeForce GTX 1060 a GeForce GTX 1660 o 21 procent. V některých hrách je nová GeForce GTX 1660 stejně výkonná jako o třetinu dražší grafické karty, a to jsou počty, na které hráči slyší.

Související

Výborná hodnocení, která GTX 1660 Ti sklízí v prvních recenzích, se týkají zejména Full HD rozlišení, které je mezi hráči nejrozšířenější. Karta, která má hrubý výkon srovnatelný s Xboxem One X, si ale při správném nastavení poradí i s rozlišením 4K, byť spíše jen ve 30 snímcích za sekundu, což je vhodné spíše pro hry na hrdiny, jako je Zaklínač 3, než pro on-line střílečky.

Nvidia díky nové výrobní technologii dokázala ještě zlepšit poměr výkonu a spotřeby. Nové grafické karty mají miniaturní velikost a maximální spotřeba v zátěži dosahuje pouze 120 W. Pro srovnání: podobně drahý AMD Radeon RX 590 má nižší výkon, ale dvojnásobnou spotřebu, a tím vyžaduje i výkonnější a hlasitější chlazení.

I nadále však platí, že pro hraní novějších her a ve vyšším rozlišení je lepší volbou řada RTX 2060, která není tak výhodná v poměru ceny a výkonu. Cenový rozdíl mezi oběma typy karet od Nvidie je asi 2500 korun, rozdíl ve výkonu je přibližně čtvrtinový ve prospěch GeForce RTX 2060.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru