Kdo může, má pracovat z domova. Takové doporučení vydávají poslední dva týdny velké i malé firmy po celém světě. Google například doporučil práci z domova všem svým zaměstnancům v Severní Americe, Microsoft ji podporuje také, ale zároveň zaručil nezkrácenou mzdu všem netechnickým zaměstnancům, kteří zajišťují chod budov v Redmondu.

Práce nezávislá na konkrétním místě v kanceláři přitom není nový trend, ale záležitost, kterou umožnil rozvoj internetu. Ve výrobě, zemědělství, dopravě či skladech z domova logicky pracovat nejde. Informační pracovníci nebo také "kancelářské krysy" to mají snazší.

Informační pracovník potřebuje jen přístup k firemním systémům, ideálně zabezpečený šifrovaným připojením, a potřebné aplikace. Základním předpokladem je samozřejmě kvalitní internetové připojení doma, což v 90 procentech domácností není problém. Na spoustu práce navíc stačí jen mail, telefony či videokonference a vlastní hlava.

Práce z domova ale není jen "splněný sen", který šetří čas a peníze za přesuny do zaměstnání a obědy v blízkosti kanceláře. Je to také slušná zkouška pevné vůle a trpělivosti. Aby to fungovalo, je možné si práci zpříjemnit a usnadnit. V nouzovém režimu stačí jen zatnout zuby, ale jde to i lépe.

Stejně jako při řešení jiných problémů je při změně místa, kde člověk pracuje, vhodné nejprve vyřešit pravidla, postupy, i když to zní odtažitě a složitěji než stažení nové aplikace nebo připojení notebooku k velkému monitoru a kvalitní klávesnici s numpadem a jistou odezvou kláves.

Všechny řeči odborníků, psychologů, koučů i lidí s dlouhodobou praxí je nutné brát s rezervou, ale v základech fungují jako vodítko, od kterého se dá odrazit, zvláště když se na hlavních radách shodují. Alespoň jsem k takovému závěru dospěl po dvaceti letech strávených přibližně ze třetiny, a v posledních dvou letech z výrazné většiny, v prostředí domácí kanceláře.

Pravidlo 1: Čas

Ze všeho nejdůležitější je udělat si na práci klid. Se zavřenými školami to nemusí být vůbec snadné a vyrušování ze strany dětí, domácích zvířat nebo neodbytné ledničky dokáže pracovní den úplně rozbít. Nastavit režim bude nutné i dětem, které budou několik týdnů bez chození do školy, takže to bude potřeba skloubit, ale nebude to úplně snadné.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru