Programátoři se budou muset učit novému jazyku. Velké společnosti jako Google či Microsoft a stovky menších připravují změny v oficiálním názvosloví svých produktů a služeb. V souvislosti s protesty proti rasovému násilí ve Spojených státech uspěla po letech kritika počítačových pojmů s rasovou konotací.

Změnit by se měly názvy master & slave, tedy pán a otrok, používané pro vztah počítačových disků nebo kopií dat. Stejné označení se používá i ve fotografii při ovládání většího množství blesků. Označuje jednoznačný vztah – podřízený/nadřízený, důležitý/postradatelný.

Kromě odstranění otrokářské terminologie se kritika snesla i na označení blacklist/whitelist nebo rozlišení etických hackerů a zločinců.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Dominik Jelínek 16.06.2020 09:44
Plánuji si novou kuchyň, jak mám v Ikei říct že chci černou desku a vše ostatní bílé, abych nebyl za rasistu?
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru