T-Mobile letos v Evropě zdvojnásobí rychlost svých sítí třetí generace UMTS až na 42 Mbit/s. Zároveň chystá ještě rychlejší technologii LTE, kterou nedávno otestovala. Firma to oznámila na tiskové konferenci během veletrhu Mobile World Congress, který se každoročně koná ve španělské Barceloně.

Zvýšení rychlosti nad úroveň, kterou nabízí pevné připojení přes ADSL, firmě umožní aplikace HSPA+. T-Mobile v Česku teprve síť třetí generace staví. Nyní UMTS běží v části Prahy. Letos by měla firma pokrýt vedle Prahy 12 největších měst ČR.

Skupina zároveň v pilotním provozu otestovala síť čtvrté generace LTE, která umožňuje stahování dat rychlostí přes 100 Mbit/s. "V rámci mezinárodního pilotního projektu jsme propojili Barcelonu, Bonn a mobilní buňku v automobilu v Innsbrucku," uvedl viceprezident pro mobilní produkty Deutsche Telekomu Reiner Deutschmann. Firma mimo jiné otestovala přenos videa ve vysokém rozlišení.

Služby založené na pozici uživatele se zatím netýkají Česka

T-Mobile v první polovině roku rozšíří mobilní služby založené na aktuální pozici uživatele do dalších zemí. Česko ale mezi nimi nebude. Operátor již od konce minulého roku služby nabízí v Rakousku, Německu a Velké Británii.
Prostřednictvím navigace GPS a lokální sekce portálu web'n'walk budou moci uživatelé získávat informace o službách v okolí místa, kde se zrovna nacházejí, například restauracích nebo obchodech. Zároveň jim telefon poskytne informace o dopravě a prostřednictvím hlasové navigace je dovede do cíle. První z nových zemí, kde chce skupina služby spustit, bude v prvním čtvrtletí Nizozemsko.

Firma zároveň oznámila, že zahájí spolupráci s několika různými platformami, které nabízejí aplikace pro mobilní telefony. T-Mobile začal například spolupracovat s obchodem Ovi Store finského výrobce mobilů Nokia.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru