PRAHA 29.května (jen-iHNed,CNN) – Vědci z Rochesterské univerzity zjistili, že mladí lidé, kteří hrají pravidelně videohry plné rychlých aut a přestřelek, prokazují lepší vizuální schopnosti než ti, kdo se těmto hrám nevěnují. Dovedou například lépe sledovat současně se objevující objekty nebo efektivněji zpracovávat rychle se měnící vizuální informace. 

Aby vyloučili možnost, že vizuálně zdatnější lidé jsou jen jednoduše závislí na videohrách, uskutečnili vědci druhý experiment. Při něm zjistili, že i lidé, kteří počítačové hry normálně nehrají, ale nějakou dobu je trénovali, si tím rovněž vyvinuli lepší zrakové vnímání. 

Proč přesně mají videohry tento efekt zatím není jasné. Vědci tvrdí, že je k tomu potřeba provést další, hlubší průzkum. Navrhují však, že by se jejich zjištění dala využívat třeba při výcviku vojáků nebo při léčbě zrakově postižených. 

Podle vojenských expertů jsou vojáci, kteří vyrostli před počítačovým monitorem, opravdu lepší ve zpracovávání informací z obrazovky nebo v řízení dálkových bezpilotních letadel. Potvrzuje to třeba poručík Russell Shilling z MOVES Institutu na Námořní vysoké školy v Monterey v Kalifornii: „V armádě je spousta vášnivých hráčů videoher. Lidé, kteří celý život hráli videohry jsou opravdu lepší v ovládání některých podobných zařízení.“ 

Při studii vědci předložili skupině šestnácti mužů ve věku 18 až 23 let sérii testů, které měřily jejich schopnost zaměřit blikající objekt, spočítat objekty, které se současně objeví na monitoru a rozpoznávat barvy. Ti, kteří posledních šest měsíců hráli videohry, byli ve všech testech lepší. 

V dalším odděleném testu skupina 17 lidí, kteří počítačové hry nikdy nehráli, dostala za úkol 10 dní trénovat hry Medal of Honor a Tetris. Pak v testech uspěli lépe ti, kteří trénovali Medal of Honor.