Čtyři procenta domácností přechod odmítají a osm procent zatím váhá. Ukázal to průzkum Národní koordinační skupiny pro digitální vysílání (NKS), jehož se zúčastnilo 600 respondentů a který je zveřejněn na internetových stránkách Digitalne.tv.

"V týdnech zbývajících do ukončení analogového vysílání, ke kterému dojde 31. října, se zaměříme právě na váhající diváky," uvedl národní koordinátor Zdeněk Duspiva. Informovanost obyvatel o přechodu na digitální vysílání dosáhla podle průzkumu 95 procent, přičemž 85 procent dotázaných hodnotí informační kampaň jako dobrou nebo velmi dobrou. Dalších 11 procent dotázaných naopak vnímá kampaň jako nedostatečnou.

Páteří informační kampaně jsou webové stránky www.digitalne.tv a bezplatná infolinka 800 906 030. Dále také leták s informacemi o digitalizaci, který dostalo 300.000 domácností do poštovních schránek a mnozí lidé pak od takzvaných digihlídek, které poskytují informace o přechodu na digitální vysílání v ulicích měst.

Zemský analogový televizní signál dosud využívá podle NKS 23 procent respondentů. Téměř polovina - tedy 45 procent dotázaných Středočechů sleduje zemské digitální televizní vysílání, 17 procent z nich pak využívá satelitní příjem, 14 procent kabelovou televizi a jedno procento příjem pomocí IPTV.

Ukončení zemského analogového televizního vysílání z uvedených vysílačů znamená definitivní konec zemské analogové televize v Praze a části Středočeského kraje. Tato oblast je tak druhou v ČR, kde analogové vysílání zcela skončí.

První byla územní oblast Plzeň, kam patří Karlovarský kraj, část Ústeckého, Plzeňského, Jihočeského a Středočeského kraje. Zde se poslední analogové vysílače vypnuly 30. září. Jedinou výjimkou jsou dva analogové vysílače Cheb - Zelená hora a Domažlice - Vraní vrch, z nichž vysílá televize Nova. Televize je ponechala v provozu, jelikož podle jejího stanoviska nebyly naplněné podmínky Technického plánu přechodu (TPP) schváleného vládou k jejich vypnutí. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) dal následně Nově za pravdu. Podle informací ČTÚ by měly být naplněny podmínky k vypnutí vysílače u Domažlic nejpozději do konce letošního roku. Vypnutí druhého vysílače závisí na dohodě mezi Novou, Českou televizí a Českými Radiokomunikacemi o uvolnění analogového vysílače pro digitální vysílání Novy.

Ke konci roku čeká přechod na digitální vysílání ještě oblast Sušicko. Proces digitalizace začal v roce 2005 a plně digitální vysílání na celém území ČR by mělo začít 30. června roku 2012. V té době by se měly vypnout poslední analogové vysílače na Zlínsku a Jesenicku.

Digitální zemské vysílání lze přijímat pomocí set-top boxu nebo televizoru s digitálním tunerem. Nezbytná je také nepoškozená, správně nasměrovaná pevná venkovní anténa a dále anténní svod z odpovídajícího, neponičeného koaxiálního kabelu. Nutná je také odborná úprava většiny společných antén v bytových domech.